Bëjini një provë burgu Saliut dhe Ilirit!

7 Qershor 2023, 17:22Blog TEMA

Bëjini një provë burgu Saliut dhe Ilirit!

Nga Altin Ketro

Një sekretare e Përgjithshme në ministrinë e Shëndetësisë u arrestua për korrupsion. Një ish-kryebashkiak i Durrësit dhe njëkohësisht personazh me ndikim në Partinë Socialiste, zoti Vangjush Dako, u arrestua për shpërdorim detyre. Një ish-kryebashkiak i Durrësit, ish-ministër dhe ish-deputet socialist, zoti Lefter Koka, ndodhet po ashtu në burg. Një ish-deputet tjerër, zoti Alqi Bllako, ndodhet në burg. Ndërkohë, ish-ministri i Brendshëm, zoti Saimir Tahiri, sapo është liruar me kusht nga burgu.

E vutë re, të gjithë socialistë ata që kanë bërë burg pas reformës në drejtësi. Ndërkohë krahu tjetër i politikës rri e sodit serbes, bile bën edhe komente ironike nëpër rrjetet sociale.

Sikur drejtësia të merrte për bazë ato akuza që Ilir Metaj i ka bërë Sali Berishës nga viti 1992 deri në vitin 2009, Berisha do duhet të ishte dënuar me burgim të përjetshëm. Sikur drejtësia të merrte për bazë ato akuza që Sali Berisha i ka bërë Ilir Metajt nga viti 2000 deri në vitin 2015, Metaj do duhet të ishte dënuar me 35 vjet burg.

Shumë shqiptarë kanë dashur që politikanët Berisha e Metaj, t’i shohin në burg për aq vite sa meritonin për akuzat penale për krime të rënda që i bënin njëri - tjetrit. Por, duke parë se drejtësia jonë është ende e tulatur përballë këtyre dy personazheve negativ të historisë së demokacisë shqiptare, ata e kanë humbur besimin se kjo do të ndodhë ndonjë ditë.

Këtë javë temë e ditës ishte përse u lirua përpara kohe zoti Tahiri. Personalisht do doja që Sali Berisha mos dënohet aq sa do e meritonte, por veç 2 vjet burg, kurse Ilir Metaj veç 1 vit burg. Mjafton që këto dy personazhe të njihnin regjimin e burgut: Zgjimin, pastrimin, ushqimin, ajrimin, fjetjen në një dhomë me ndonjë kriminel ordiner, urdhrin e policit të shërbimit, etj., etj., kufizime që sjell burgu. Më pas, të dy këta, le të lirohen përpara kohe me kusht pasi të kenë kryer gjysmën e dënimit.

Pasi t’i shihja për kaq pak kohë në burg, ndonëse ata meritojnë shumë më shumë për ato që kanë bërë, do prisja prononcimin e tyre nëse e kanë merituar që të lirohen apo jo përpara kryerjes së plotë të dënimit. Se, kollaj kur ia bëjnë llogaritë tjetrit. Ta provojnë njëherë mbi supet e tyre se çfarë është burgu, e pastaj të kakarisin sa të duan si gjela majë plehut.

16 Komente

 1. 3
  32 vite ,harojeni qe keta te futen ne Burg.

  Keta si duket sidomos Kryekrimineli Spiuni Sali nuk mund ti fusin ne Burg.. Duke qene Spiun Nderkombetare qe ka punuar me te gjitha Anxheiste e Inteligjences ! Keta te dy i fusin ne Burg vetem nese te gjithe Shqiptaret bashkohen dhe kure ti kapin kudo qe jane ti terheqin zvare ..deri sa te japin shpirt.. Perndryshe keta do te mbijetojne dhe do te Jetojne si Sheik sic po Jetojne neper Vilat qe kane..Te gjithe Qytetaret nese nuk zgjohen sebashku ! dhe eshte e veshtire se nje pjese ju behet shpelarja e Trurit te vogel, dhe nje pjese marin ndonje Kacille po nga Milionat qe keta kane vjedhur..

  1. 3
   32 vite ,harojeni qe keta te futen ne Burg.

   Keta si duket sidomos Kryekrimineli Spiuni Sali nuk mund ti fusin ne Burg.. Duke qene Spiun Nderkombetare qe ka punuar me te gjitha Anxheiste e Inteligjences ! Keta te dy i fusin ne Burg vetem nese te gjithe Shqiptaret bashkohen dhe kure ti kapin kudo qe jane ti terheqin zvare ..deri sa te japin shpirt.. Perndryshe keta do te mbijetojne dhe do te Jetojne si Sheik sic po Jetojne neper Vilat qe kane..Te gjithe Qytetaret nese nuk zgjohen sebashku ! dhe eshte e veshtire se nje pjese ju behet shpelarja e Trurit te vogel, dhe nje pjese marin ndonje Kacille po nga Milionat qe keta kane vjedhur..

   1. 3
    32 vite ,harojeni qe keta te futen ne Burg.

    Keta si duket sidomos Kryekrimineli Spiuni Sali nuk mund ti fusin ne Burg.. Duke qene Spiun Nderkombetare qe ka punuar me te gjitha Anxheiste e Inteligjences ! Keta te dy i fusin ne Burg vetem nese te gjithe Shqiptaret bashkohen dhe kure ti kapin kudo qe jane ti terheqin zvare ..deri sa te japin shpirt.. Perndryshe keta do te mbijetojne dhe do te Jetojne si Sheik sic po Jetojne neper Vilat qe kane..Te gjithe Qytetaret nese nuk zgjohen sebashku ! dhe eshte e veshtire se nje pjese ju behet shpelarja e Trurit te vogel, dhe nje pjese marin ndonje Kacille po nga Milionat qe keta kane vjedhur..

    1. 3
     32 vite ,harojeni qe keta te futen ne Burg.

     Keta si duket sidomos Kryekrimineli Spiuni Sali nuk mund ti fusin ne Burg.. Duke qene Spiun Nderkombetare qe ka punuar me te gjitha Anxheiste e Inteligjences ! Keta te dy i fusin ne Burg vetem nese te gjithe Shqiptaret bashkohen dhe kure ti kapin kudo qe jane ti terheqin zvare ..deri sa te japin shpirt.. Perndryshe keta do te mbijetojne dhe do te Jetojne si Sheik sic po Jetojne neper Vilat qe kane..Te gjithe Qytetaret nese nuk zgjohen sebashku ! dhe eshte e veshtire se nje pjese ju behet shpelarja e Trurit te vogel, dhe nje pjese marin ndonje Kacille po nga Milionat qe keta kane vjedhur..

     1. k
      kasua

      po ce o Altin mos e bejne proven me Edushken njelloj i korruptuar eshte ai.. e dhe ne bashkepunim me ata ???

      1. A
       Agimi

       O z. Altin çfare eshte ajo qe te nxjerr goja re, njeri te bej 2 dhe tjetri 1 vit burg? Jo or jo te futen brenda dhe te dalin vetem te vdekur si dhe tu sekuestrohet e gjithe pasuria ça thu ti re.

       1. B
        Berti

        Arrestimi i kriminelit non grada Berisha dhe hajdutit spiun Ilir Floriri nuk ndodh per dy aresye: Se pari. Sepse prokuroret e SPAK ne krye Dumani jane spurdhjake e i kane frike keta te dy. Se dyti. Se socialistet jane lafarake e dorezojne njeri tjetrin e perfitojne qe votohen ne shumice duke zhgenjyer nga dita ne dite sidomos familjaret e Gerdecit e 21 janarit. Kam frike qe po vazhduan keshtu populli do ti ndeshkoje rende.

        1. N
         Na ruajt zoti

         Të dorëzohet gjëja e vjedhur…

          1. J
           Jugu

           O Ketri po cfare shkrimi e ke kete. Ti na thuaj qe keta qe jane futur e kane merituar te futen apo jo? Na thuaj futja dhe lirmir tyre jane sa per sy e faqe apo jo? Na thuaj qe Rama ka 10 vite dhe ka bere nje vere ne uje, po ju nuk shkruani se merrni honorare nga qeveria.

           1. A
            Arjan cani katundar primitiv

            Prokuroret dhe gjykatesit e tredhur nga bytha njelloj si ne kohen kur kafsha Sali krimineli ishte Kryeminister dhe mafiozi kusari Metaj spiuni ishte zevendesi i mostres , i pushuan te gjitha akuzat per vrasje te njrezve te pafajshem ne Gerdec dhe 21 Janar , vidion e hajdutit Metaj dhe gjithe vjedhjet qe familjet hajdute ,kriminale Berisha dhe Metaj qe bashke me grate dhe pjellat e tyre te pangopur edhe sot ne Drejtesine e re eshte turp i madh per prokuroret dhe gjykatesit qe shurrojne dhe dhjesin ne breke nga frika e ketyre dy perbindeshave vrases dhe kusare.

            1. P
             PARAJA

             Cjane keto brockulla. Jo or jo sejcili prej tyre dhe te tjere te denohen sa e kerkon ligji, ndryshe perderi sa nuk jane denuar keto 32 vjet, drejtesia te mos i ndyje duart per kete allogjike ne denimin e tyre. Eshte e qarte se drejtesia nuk pyet gazetarin per sa vite do te denohen kriminelet qe shkateruan Shqiperine. Njerezit kane lindur te barabarte ashtu si jane te barabarte para ligjit. Politikanet jane te vetedijshem per cfare veprimesh kryejne. Ato duhet te marrin parasysh dhe pasojat. Ligji duhet te veproje egersisht ndaj kujdo, ndryshe drejtesia nuk funksionon. Shqiperia do te mare fryme lirisht, vetem kur te denohen keta te dy badhke me Lulken.

             1. s
              ska mbaru kurvlliku asnjihere

              Salën vetën njëri e kapi prej bythe dhe e çoi në komisariat. Ilir Meta ishte kryeministër atëhere, në 2000. Kujtoi Sala se u bë deti kos dhe deshi të bënte kryengritje në Bajramcurr dhe Laç. Ça ndodhi? Ndenji Salë loqja jo më shumë se tre orë në polici dhe trimat që sulmuan qeverinë u zbythën. Këtë punë e bëri veçse Ilir Meta. Këtë histori thjesht duhet me ja kujtu përditë atyre pallave edhe grifshave që ngordhin për Salën. Ta ndigjojnë ditpërditë se ça rrotkurve është Sala, sekretari i PPSH që zgërdhihet në foto me Enver Hoxhën, dhe që ju bote pastaj terror të tjerëve tu i shajt “komunista”.

              1. I
               I juaji Edver Rama

               Kete Alltinin, jo ambasador që sdo ta bëjmë po futeni në burgun e grave ca vjet. Na çmëndi burg burg burg. Rraseni njehere dhe mos I jepni sapun. Ta haje ne te thate.

               1. M
                Mohamed

                Gjushin e shpetoj ortakja tij e ndertimeve para disa viteve pa ju vene prangat nepermjet hajdarmatajt qe nxorri dosjen ne media. Pas gjushit shume shpejt blendi klosi e ish drejtori AKU afrimi qe te tre bashke kane qene tek tava e puneve te pista por me perfitime monetare. Psh,nje biznesmen qe binte vica qe nuk kishin asnje lloj proteine apo lidhje me fjalen mish duke firmosur afrimi per vica cilesor kjo treshja ndante nga 10 mij euro,eshte lehtesisht e verifikueshme. Shto te tjera pa fund edhe me ardian celen e osshee

                1. K
                 Kole Gjakova

                 Une them se po nuk u be konfiskimi i pasurive nga SKAPI(SPAKU) ndaj ketyre krimineleve gjakpires te popullit shqiptar,asgje nuk do te ishte burgu.Ne burg ata shkojne me deshire,mjafton te mos u konfsikohen pronat.Nese nuk i konfiskohen pronat e vjedhura me korrupsion apo me forma te tjera,cdo njeri e pranon burgun.Burgu eshte perseri ne disfavor te popullit,sepse prape jane taksat e ketij populli qe do ti mbajne me gjithe te mirat ata ne burg.

                 Lini një Përgjigje