Fija e fundit e kashtës së Berishës

6 Qershor 2023, 11:15Blog TEMA

Fija e fundit e kashtës së Berishës

Nga Ergys Mërtiri

Megjithëse ka më shumë se një vit pa kryetar, dhe kjo u pa qartë që e çoi PD-në në degradim, një grup deputetësh të saj po kërkojnë ta shtyjnë edhe një vit tjetër deri në zgjedhjen e kryetarit të ri. Mund të duket për të qeshur, por kjo është e vërtetetë. Në funksion të këtij qëllimi, ata shpikin lloj-lloj budallëqesh të markuara me emra mistikë si “triumvirat”, “regjencë” apo “federalizëm”. Budallëku është një mënyrë për të maskuar shejtallëkun dhe vobektësinë politike, ndërsa termat nga fjalori politik i dështimeve historike, janë një mënyrë për të maskuar budallëkun e nevojshëm. Njëra maskë mbulon tjetrën, të dyja mbulojnë fytyrën.

Nëpërmjet akrobacive të tilla të trasha ata po kërkojnë “të fitojnë kohë” deri në zgjedhjen e kryetarit të ri, ndonëse në fakt, me këtë oposion ata vetëm po tentojnë ti dhurojnë kohë Berishës të marrë veten nga katastrofa, për të vazhduar pengmarrjen e opozitës dhe për rrjedhojë edhe agoninë e saj pa mbarim.

Pse e bëjnë këtë?

Duke qenë pa peshë politike, shumica prej tyre, të frustruar nga sulmet e foltores, janë përpjekur të luajnë me dy porta duke u kacavjerrë me një dorë në njërin kamp e një dorë në tjetrin. Në këtë mënyrë ata kanë shpresuar se, në rastin që njëra degë thyhet, ata do mund të hidhen plotësisht në degën tjetër. Mirëpo, siç është e kuptueshme të ndodhë, në këtë mënyrë ata vetëm i kanë humbur të dyja mundësitë. Ata nuk kanë mbështetje tashmë as në PD-në zyrtare as në foltore.

Ka vetëm një skenar që mund t’iu japë atyre një rol për të mbetur në politikë. Ata shpresojnë se tashë që u pa qartë se Berisha nuk mund të ketë një të ardhme, ai do tërhiqet nga kreu i grupit të vet, duke zgjedhur një kryetar kukull, nëpërmjet të cilit do të mund të bashkojë dy pjesët dhe të kontrollojë gjithçka nga paskuintave. Roli i tyre është pikërisht që të shtyjnë përpara një proces të tillë bashkimi me hile, ku me bashkim kuptohet kapja e njërës palë nga tjetra.

Në fakt, Berisha tashmë e ka humbur mundësinë për të pasur aksion politik. Në një vit e gjysëm ai u përpoq me shpirt ndër dhëmbë të prodhojë iluzionin se do ringrejë opozitën për të rrëzuar qeverinë. Ia doli, në fakt, vetëm të mbajë ndezur përçarjen e brendshme, si e vetmja mundësi që ai të mbesë gjallë. Megjithë median e vet që funskionon si togë pushkatimi ndaj rivalëve të brendshëm, megjithë përkrahjen e fuqishme të medias së oligarkisë, megjithë armatën e analistëve, portaleve apo memexhinjve që u rekrutuan fuqishën në krah të tij në këtë stinë “të begatë” mercenarizmi, premtimi i tij për përmbysje revolucionare doli një fiasko qesharake. Por ndërkohë ai ia doli të kapë një pjesë të mirë të partisë duke përfituar nga mungesa e lidershipit dhe nga përçarja e brendshme që ai vetë gatoi në kampin kundërshtar.

Në këto kushte ai arriti të imponohet duke e eskpozuar veten si e vetmja opozitë kundër Ramës, për ti detyruar votuesit të jenë në krah të tij, të kushtëzuar nga mungesa e alternativave opozitare. E megjithatë dështoi në mënyën më spektakolare që një opozitë ka dështuar ndonjëherë, çfarë ia ka rrëzuar tashmë të gjitha alibitë.

Sigurisht, gjithçka ka qenë e ditur dhe me plan. Berisha ka qenë i qartë që nuk do të mund ta ngrejë dot popullin në mosbindje civile, dhe se rezultati i zgjedhjeve do të ishte i keq. Por ai do kish shtënë ndërkohë në dorë partinë për të mos e lëshuar më kurrë.

Ky plan u pengua nga rezistenca e grupit të PD-së zyrtare që nuk u dorëzua përballë presioneve të vazhdueshme prej më shumë se një viti. E vetmja shpresë e Berishës është tashmë përçarja brenda kampit kundërshtar. Shpresa e tij e fundit është që PD-ja zyrtare të mbesë edhe nja një vit pa kryetar, në mënyrë që ai ta brejë pak e nga pak për ta shtënë në dorë plotësisht. Kjo në fakt është vetëm fija e fundit e kashtës.

8 Komente

 1. D
  Dashi

  Ore teveqel ju qe flisni per Berishen keni dale pas Arlind qorrit ne Tirane! Ai pa vule pa sigel pa emer ne flete te votimit doli i dyti kurse ju te katertit po normal qe do flisni se nuk ju ka ngel nje fije turp!

  1. C
   Cjapi

   O Dash, is i dyti si fundit njesoj jane, asgje nuk fitojne... Budallalleku nuk ka brire, po ti paske ama...

   1. G
    Gjergji

    Sigël,emër në fletë votimi? Kur ka pasur ndonjëherë nevojë Sali Berisha për këto!??A nuk doli në zgjedhjet e 6 marsit pa sigël dhe fitoi në Shkodër! Mjaft gënjyet veten, Sali Berisha nuk fiton dot më kurrë zgjedhjet në Shqipëri ! Të paktën deri në vdekjen e tij biologjike,se më pas po u shënjtërua nga "Kisha Barbare e Bathores ",edhe mund të ndodhë ndonjë " mrekulli"!( Ka thënë se ata,lindin e vdesin me emrin e tij në gojë- domethënë njëfarë procesi shenjtërimi do ndodhë!). Shikoni çfarë po bën. Po denoncon " vjedhjen e zgjedhjeve" ! Fiks si më 2001, kur nisur nga Dushku i qeverisë Nano,nga përçarja e PS me lindje të LSI dhe nga ndërkombëtarët që e përkrahën,ja prishi mëndjen Nanos ti jepte fillimisht presidentin e më pas t'i lëshonte pushtetin. Sot nuk ka më Dushk( këmbëngulja për manipulim votash do e bëjë edhe më qesharak Saliun),nuk ka më ndarje të ndonjë grupi nga PS (ndarja i ngjau PD),nuk ka më ndërkombëtarë( ka vetëm vetëm Richard bythën Grenel dhe Alfred bythën Lela,edhe Evi Kokalari e braktisi),nuk ka më Nano kumarxhiu ( Rama do t'a shohë të pjekur Sali malokun jo ti japë pushtetin), dhe Saliu është 80 vjeç. Si do e merrni pushtetin ?! Vazhdoni të vuani ju, tani e tutje jeni subjekt tallje dhe humori...

   2. V
    Vranakonti

    Bravo z. Mertiri. I ke rene pikes.

    1. Z
     Zagali

     Kryetar kukull qe do Berisha eshte b...q Gazmend Bardhi.

     1. z
      zenel

      Ky Mertiri,ky kokepalari, ky qe i ka shpall lufte sapunit ka ohe qe merr rroge te kunati.

      1. P
       Patrioti

       Analizat e Z.Mertirit jane shume te sakta.Per ne Z.Ergys Mertiri duhet te jete deputet i partise Drmokratike.

       1. g
        genci

        si nuk u la njehere ky psianjos po letyre ngeli

        Lini një Përgjigje