Pse ka frikë Europa nga një “Ballkan i Hapur” pro-amerikan me 4 kryeministra shqiptarë?

18 Qershor 2022, 16:25Blog Nga Kreshnik Spahiu

Pse ka frikë Europa nga një “Ballkan i Hapur” pro-amerikan

Përse Europa pranon çdo vit miliona arab nga Afganistani, Irani, Iraku, Siria etj…por nuk liberalizon vizat për një Kosovë të vogël me aq pak banorë?

Arsyeja është e thjeshtë: Të parët nuk e duan amerikën, ndërsa të dytët e kanë Washingtonin si “Meka”.

10 vite më parë me 50.000 firma i kërkova qeverisë Berisha dhe Thaçi kryerjen e referendumit për bashkimin e Shqipërisë me Kosovën.

Një nga tezat mbi të cilat bazohej kërkesa për referendum ishte se: BE nuk do pranojë kurrë dy shtete dhe dy vota shqiptare të dy shteteve pro-amerikane.

Kjo tezë ngjalli mosbesim dhe skepticisëm, por 10 vjet më pas opinioni publik po bindet se sa larg është antarësimi i dy shteteve shqiptare.

Në thelb BE po e fsheh qëllimin e saj të vërtetë për mos përfshirjen e Shqipërisë dhe Kosovës.

Europa po e përdor Bullgarinë si pretekst, por në fakt është vetë BE-ja pas trukut “bullgar”

BE-ja 20 vjet na mbajti ”peng” me gjoja plotësimin e standardeve dhe kur ato u plotësuan, menjëherë ngritën një postobllok, në "autosdradën Shqipëri-Europë.

BE tashmë po del zbuluar kundër shqiptarëve.

Por çfarë janë shkaqet e vërteta që BE nuk do i hap kurrë dyert shqiptarëve:

- Jemi shoqëri e kriminalizuar?

- Jemi shtet i korruptuar?

- Jemi popull me shumicë muslimane?

- Jemi komb pro amerkan?

- Jemi të ndryshëm nga europianët?

- Jemi të pacivilizuar dhe të prapambetur?

- apo Jemi pak nga të gjitha?

Unë nuk besoj tek albano-fobia, sepse nuk mendoj që francezët apo danizët ndjehen inferiorë ndaj nesh në kulturë apo art

Unë nuk besoj se belgët apo gjermanët s’na pranojnë sepse jemi muslimanë pasi ata kanë natyralizuar miliona turq, sirianë apo iraken.

Unë nuk besoj se spanjollët apo hollandezët nuk na duan se ne mbjellim hashash, sepse ata janë tregtues dhe përdorues 100 herë më shumë se Shqipëria apo Kosova.

Unë nuk mendoj se bullgarët nuk na votojnë se ne kemi qeveri të korruptuar, sepse qeveria bullgare ka një nivel rrushfeti me këta tanët.

Për këto arsyeje çdo ditë bindem se SHBA dhe BE kanë dy plane paralele, që nuk takohen askund me Ballkanin.

Europa nuk do në gjirin e saj 4-5 shtete që janë satelitë amerikan.

BE i friksohet të ardhmes së zgjerimit me kombet të cilat nuk kanë besim tek Europa, por te Amerika dhe vota e tyre nesër në BE mund menaxhohet nga Washingtoni.

Amerika dhe Europa po përplasen pa zhurmë në Tiranë, Prishtinë, Podegoricë, Shkup, Beograd, Stamboll.

Marrëveshja e Berlinit dhe Ballkani Hapur janë qartazi dy axhenda të ndryshme “Europiane” dhe “Amerikane”.

Përplasja BE-SHBA u pa qartazi kur Gjykata Europiane e financuar 100% nga BE arrestoi të gjithë liderët pro amerikan të Kosovës dhe pengoi Thaçin, Krasniqin, Veselin 24 orë përpara se të udhëtonin në Shtëpinë e Bardhë për të firmosur marrëveshje amerikane me Serbinë.

Brukseli po luan çdo gurë që Ballkani mos jetë nën ndikimin e Amerikës, por nën influencën e Parisit dhe Berlinit, por nga ana tjetër po na lënë jashtë Bashkimit Europian.

Aq shumë e urrejnë pro-amerikanizmin shqiptarë sa që nuk u japin viza një populli 1 milion banorë si Kosova dhe u kanë hapur dyert 1 miliard arabëve apo afrikanëve.

Europa nuk na urren as nga feja, as nga mentaliteti, as nga medioriteti, as nga kriminaliteti, por nga pro amerikanizmi ynë.

Mos harroni asnjëherë, ata që na copëtuan, asnjëherë nuk na vlerësuan.

Prandaj çdo shqiptar i thjeshtë apo udhëheqës i lartë duhet ndërgjegjësohet se sovraniteti i dy shteteve nuk egziston nëse nuk ruajmë një partneritet pa kushte me SHBA

Harrojeni BE se kurrë nuk do jeni pjesë e saj, madje më shpejt mund bashkoheni me Prishtinën dhe Shkupin sesa me Brukselin, sepse fundja këtë e ka në dorë Amerika në një Ballkan me 4 kryeministra shqiptar.

55 Komente

 1. B
  Besi shoku ilirit

  Jo se jane pro amerikan. Shqiptaret jane pro anglez dhe pro gjerman. Po ndoshta nga diferenca, distanca ekonomike dhe kulturore me ta.

  1. I
   Ilirjan

   Eshte Rusia qe ka menaxhuar Berlin in Parisin dhe gjithe Europen. Edhe truku Bullgar eshte krejtesisht rus. Komentet tona ketu as qe i mer ne konsiderate askush, as artikujt vete te gazetave. Une kam VITE, qe e them:eshte politika e poshter(por e zgjuar) ruse, qe leviz leshkot dhe te korruptuarit e Europes. Si perhere ne shekuj.

   1. E
    E verteta dhemb....

    Te besosh se amerikonet nuk i ze gjumi per sunitet shqipfoles,kjo eshte cmenduri....!!!!! Po aq cmenduri eshte te besoi dikush se sunitet, shiitet etj kesisoi njethundrake arabe ne bote jane filoamerikane....!!!!! Gjsht cmenduri eshte te besosh se Europa i shikon te pabeset sunitoshqipfoles si mega problem vetem e vetem se jane filoamerikane !!!! dhe jo si kriminele, hajdute,sumqire,te korruptuar,injorante, etj,etj....!!! E vertea dhemb, mjafton te pranosh rrealitetin.....por kjo nuk mund te ndodh ne truloqen e nje tourkoshaku spahi....!

    1. E
     E verteta dhemb....

     Te besosh se amerikonet nuk i ze gjumi per sunitet shqipfoles,kjo eshte cmenduri....!!!!! Po aq cmenduri eshte te besoi dikush se sunitet, shiitet etj kesisoi njethundrake arabe ne bote jane filoamerikane....!!!!! Gjsht cmenduri eshte te besosh se Europa i shikon te pabeset sunitoshqipfoles si mega problem vetem e vetem se jane filoamerikane !!!! dhe jo si kriminele, hajdute,sumqire,te korruptuar,injorante, etj,etj....!!! E vertea dhemb, mjafton te pranosh rrealitetin.....por kjo nuk mund te ndodh ne truloqen e nje tourkoshaku spahi....!

     1. A
      Alpet.al

      Ja edhe nje here ky grekeqiri i Janulles bithecpuarit! Kur ve emrin e verteta dhemb, ka parasysh te vertetat e grekerve si race dhe si shtet, kaparasysh edhe te vertetat e ishujve te Egjeut Lindor qe i kane zene frymen Turqise per te lene Greqine te hapet bythesh gati ne re gjithe Mesdeun Lindor per hesap te Frances e Angline. Heret a vone kjo historia e ishujve te Egjeut do marre fund dhe do te veje haka tek i zoti. Shqiptaret e Turqise qe heshturazi jane faktore politikeberesish ne Ankara dhe shqiptaret e bashkuar ne nje shtet te unifikuar ballkanik, se bashku me krahun e shqiptareve ne Maqedoni, ne fakt e kane rrethuar Greqine nga 3 anet e hapsires se saj. Greqia eshte e e rrethuar nga shqiptaret dhe ka brenda saj popullaten arvanitase nuk e harroj gjakun qe i rrjedh ne damare. Kjo eshte e verteta qe i dhemb deri ne palce ketij grekeqirit tone te Janulles qe rri nate e dite i paguar si karakoll ne bllogjet tona qe te vjelle helmin grek albanofob dhe islamofob nder ne, qe te mbaje te ngritur kurajon e gjakshprishurve 300 evrosh nder ne, qe te mbaje ndezur kandilin e shpuar te vorioepirit shqiptar dhe te tezes se ortodoksit shqiptare jane greke. Une mendoj se moderatoret e gazetes Tema duhet te jene aq te vemendshem dhe filtrues ndaj zerave armiqsore, konstante dhe te gjithepranishem ne bllogun e tyre, ndaj zerave qe shperndajne temjanin mavi te albanofobise, te baltosjes se shqiptareve dhe te heronjve e historise se tyre dhe qe, sidomos, i fryjne hapur apo terthorazi megali-idheas qe eshte si nje flakadan i venitur por i pashuar e qe perpelitet dhe financohet qe nga Syntagma Square ne Athine.

    2. V
     Vlonjati

     Jemi shoqëri e kriminalizuar? - Jemi shtet i korruptuar? - Jemi popull me shumicë muslimane? Jemi të ndryshëm nga europianët? - Jemi të pacivilizuar dhe të prapambetur? - apo Jemi pak nga të gjitha? Pikerisht per keto dhe mbi te gjitha sepse jemi qorra dhe sduam njeri tjetrin dhe veten!!! Rrofte federata serborilindase

     1. E
      E verteta dhemb....

      Sa keq me qen..... korrak.

      1. A
       Alpet.al

       Sa keq me qene pederast i frustuar nder manastiret kishes mesjetare greke dhe fytyre mavi me gjurmet e pirateve saracene te mesdheut dhe te andollit te stampuar nje here e pergjithmone ne ADN-ne korrakeve te peloponezit. Kjo eshte pikerisht e verteta qe dhemb o grekeqiri i Janulles qe vertitesh nder ne si miza e kalit ne bythe te tij.

      2. K
       Kalec Dega

       Ballkani i Putinit qe bie ndesh gjeopolitikisht me Kimin e Amerikes....

      3. E
       Eni

       Une habitem sesi ky kokebosh abuziv I papjekur punin ne Gjermani....ky nuk I hyn ne pune as dreqit....po pse o Kreshnik qe permbys kupem ku ha....me qef I pranon Gjermania refugjatet? Nga halli e ligji sepse vijne nga zona te rezikuara...e nuk I kthen dot....trap me zile....uroj mos ta japi nenshtetesine sepse nuk e meriton....

       1. @
        @@@@

        Lum miku...lexoje edhe nje here tek pika per Gjermanine dhe Belgjiken...se paske probleme...me te kuptuarit shqip....nuk flitet perse i mban Gjermania apo Belgjika myslimanet....por ai ben thjeshte nje krahasim.....reagimi jot nuk ka lidhje fare por fare me ceshtjen ne fjale....

        1. d
         deda

         Pak a shume jam i nje mendimi me Ju "Eni"!Thene me ndryshe ku "intelektuhale" qe bene sikur eshte i lexuar dhe i kuptuar ne politikat e Europes ku per fat te ke te tonin dihet boterisht se qe te hysh ne familjen Europiane duhet te kesh ne radhe standart jetese,te ardhurat per fryme te shoqerise qe fatkeqesisht nuk kalojne 80 Euro ne muaj ,pa harruar ketu edhe mosstabilizimin makro-ekonomik!Valle e meritojme qe te behemi pjese e familjes Europiane ku nje rroge inddividi nuk kalon 100 Eurot,apo qe pensioni me i ulet eshte rreth 90 Euro!Pa lene ketu menjane zhvillimin e shoqerise qe le shume per te deshiruar!Kur u ndertua ura me e bukur ne Greqi ajo e RioantiRios,nga Kalatrava nje Anglez e pershkroi keshtu:Kur hyn ne ure te duket vehtja sikur je ne vendet me te zhvilluara te kontinentit dhe kur del prej saj e kupton qe je ne nje nder vendet me te pa zhvilluara!Te mos harrojme qe behej fjale per Greqine qe s'ka te krahasuar me Shiperine si zhvillim!Ndaj o Kreshnik i Maleve edhe ne Shqiperi eshte e njejta gje :Kur je ne Tirane te duket vehtja si ne ndonje metropol e sa dej prej saj pezmatohesh sepse gjithçka eshte e zymte njerez qe ralle nuk i shikon te qeshur por te vrazhde ! Ndaj o Kreshnik kuç e zi,leri shqipetaret ne hallin e tyre e mos i ngacmo sepse fajin nuk na e ka Europa por niveli i ulet shqoqer dhe sistemi qe ndertuam ku perendimit i morrem vrasjet,vjedhjet,pasurimin e paligjeshem dhe ozurpimin e pronave te pronareve te ligjeshem!Sistemi kapitalist qe duhet te ndertonim si "A" duhet te kishte ndarrjen ne menyre te barabarte te gjithe popullsise duke e bere pronare e te barabarte ne startimin e ekonomise se tregut jo siç ndodhi faktikisht ku prona eshte rembyer ne rreth 200 persona e ka akoma shqipetare qe nuk kane mundur te hyjne ne kete ekonomi tregu sepse akoma nuk jane pronare!Kjo eshte aresyeja se perse ne nuk meritojme te shkojme ne Europe o Kreshnik kuç e zi e jo idiotesirat qe keput nje "intelektual" qe jeton ne Gjermani e s'ka marre vesh akoma se ç'fare eshte ekonomia e tregut e shoqeria kapitaliste! Ne duhet te jemi te vetedijeshem qe akoma nuk e meritojme te jemi pjese e asaj familje !Sa e ke rrogen zotrote or Kreshnik ,sa e ka nje qytetar gjerman pensionin e sa e ka nje shqipetar rrogen e pensionin !Si mund te te fusi Europa ne gjirin e saj me nje page qe si kalon 150 eurot kur çdo vend i Europes asistencen sociale e ka mbi 650 Euro,pa futur ketu vendet me te zhvilluara te BE-se! Se fundemi me lejo te te beje nje pyetje si shkodranet:A per nji mend e ke or Niki -Niki!

         1. T
          Tirana

          Ore deda sigurisht qe je ne nje mendje me enin se te gjithe injorantet njesoj mendojne. Çna gjeti me ju more aman po çlidhje ka o ditezi pagat e ndryshme ketu apo ne gjermani apo ne bullgari apo rumani. Po nuk ja keni idene fare po fareee ça eshte BE. Bej o melesor ndonje kerkim ne google te shohesh sa e ka pagen nje mesues ne rumani e sa e ka ne gjermani apo holande e pastaj bej si i zgjuar ketu

        2. M
         MAJAKOVSKI

         Keni duartrokitjet e mia pafund. Hapi syte shqiptar!

         1. T
          Timi

          Ka diçka të vërtetë këtu. Shqiptarët duhet të heqin dorë nga anëtarësimi në EU. Të bëhemi bashkë me USA në krah si Izraeli. Do jemi më të fortë.

          1. A
           Adriatik

           Kreshnik mire e ke ti,por eurot shqiperisr ja jdp BE.Dakott beskj se je.

           1. K
            Kuq e zi

            Ke folur por asgje nuk ke shpjeguar tregone qe ke munges dijesh ne historin e europes . Vetem Edi Rama e njeh mire europen polikaret e tjerr dhe populli pamvarsishte qe jetojne ne kete kontinent nuk e njohin fare . Eshte thjeshte mungesa aleancash qe nuk e kemi pasur asnjehere europa eshte e ndertuar gjithmone duke ju referuar historise .Ne luften e pare boterore Serbia ka derguar ushtare ne ndihme te Frances dhe vete princi ka shkuar ti vizitoje ne transhet e luftes Greqia aleate Anglise te gjitha familjet mbreterore europiene kane lidhje gjaku me fronin Greke ndersa ne pervec se kemi qene te varfer te vegjel nuk kemi pase aleanca me vendet européenne kerkoje Zogu ti ndertonte dhe sot Edi Rama .per pengesen e Bullgarise ke te drejte eshte thjesht nje truke Europine per pengese sic beri me Hollanden per kosoven europa nuk e njeh dhe e konsiderone territore Serbe nen rrezoluten 1244 dhe pamvarsia eshte unilaterale .e thene shkurte nese Edi Rama nuk bene gje per te tjeret mbas tije e pamundur

            1. v
             vang

             THua BE TE KETE EDHE merakun semos shqiperia do ti kerkoje demshperblim 50 MILIARDE euro per coptimin e vazgueshem te shqiptareve,ashtu sic shprehet albanologu polak,i cili vazhdon se shqiptaret jane 20 milion dhe gjuha shqipe eshte me e vjetra ne Europe gje qe krijon dhe permbysjen e shume miteve europiane

             1. D
              Duaje atdhene si shqiponja Folene

              Eshte mese e besueshme se Europa eshte mesuar ti bjne QEFIN edhe kur nuk ka te drejte . Shiko Serbet qe edhe pse kane bere GENOCID ndaj Kosoves , jo qe nuk i detyrojne te kerkojne falje andj popullsise shqiptare ne kosove , kjo ben MUUUUUU.. fakti qe ata u lepihen Evropjaneve ata kane marre statusin e hyrjes ne BE ??. Ky eshte fakti me i qarte per te mos u bere pjese e kesaj ''shoqerie BE'', por e verteta qendron ndryshe . Just bullshit . Bashkohuni o njerez dhe zhvilloni ekonomine me cdo kusht qe Europa te vije e te na ''lepihet ''pastaj . Eshte e veshtire po jo e pamundur .Rrofshin Shqiptaret kudo qe jane !

              1. s
               shpresa

               Nje BRAVO te madhe per Albanologun Polak. Respect

              2. T
               Time traveler

               Po qe ke te drejte ... kot nuk i thone Europes KURVA PLAKE. "U plake dhe dore nuk hoqe, guret e varrit t'u befshin loqe" ... moj Europe.

               1. U
                Undefined

                Bravo????????

                1. L
                 Labi

                 ...sepse kosova tradhetoj Europe mbas luftes , ku nxitoj dhe mbushi vendin me xhami Duke peshtyre mbi kulturen e te pareve te tyre.. ku kosovari vrau ne gjermani ushtaret americane Duke thitur allahu uakbar. Ku mbushen Isis me terrorista.... Te shkosh ne kosove tmero hesh , AQ shume xhami ka si vende arab.ptuuuuuu bese prete.

                 1. H
                  Histori

                  O Labi po edhe ne Shqiperi e njejta gje eshte bere. Madje madje ne Kosove Kryeministri i ndjere Rexhepi e beri problem tek nderkombetaret qe ne shumice ishin europiane kete punen e organizatave me origjine re dyshueshme islamike nga lindjja e mesme, por atyre nuk iu interesonte te benin asgje. Puna e xhamive islamizimit arab, me veshje dhe zakone arabe Ruseve dhe Serbeve iu intereson dhe iu ka interesuar gjithnje se e kane perdorur per injorantet e historise gjithandej neper bote si teze qe shqiptaret jane myslimane dhe si rrjedhim nuk e kane origjinen nga Europa se Europa eshte e Krishtere, dhe ata qe as nuk marrin vesh nga Historia, nuk dine kur kaneardhur sllavet, si u ben te krishtere, pse u kthyen te krishteret shqiptare ne myslimane ne shumice, pse u lane te paarsimuar nga te gjitha fete deri ne fund te shekullit te 19. Dihet nje popull injorant dhe te varfer e ke me kollaj ca sundosh dhe percash, Sa per dijeni nje nga radiot e para islamike ne Kosove eshte financuar nga Serbia, e dine qe shqiptareve po ua shpave mendjen ne kete menyre kane shume perfitime qe mund ti perdorin me Europen dhe me gjere. Dhe ketu tek ne kane pasur Saliu qe i beri te gjitha keto,shkaterroi industrine, arsimin, te drejten e prones, meritokracine (jo se e kishim edhe edhe me pare kete te fundit) beri aleance me krimin, drejtesine e mori lumi dhe akoma nuk e ka gjetur gje gje qe duhet te ngreje shume pyetje dhe shqetesime. Sa per Europen me perjashtim te Austrise ne disa momente dhe Italise ne pak te tjera nuk kemi pasur ndonje aleat ne historine e gjate te ekzistences. Nga njera ane ne nuk kemi sens diplomacie te zhvilluar, zihemi edhe me veten tone, nga ana tjeter Europa nuk na ka dashur ndonjehere te miren. Gjithsesi ajo qe duhet te kuptojme eshte qe nese ne nuk i duam te miren vetes nuk kemi asnje arsye ta presim nga te tjeret.

                  1. M
                   Mendoj

                   Ndale pak vehten he burr mos merr yrysh

                  2. L
                   Labi

                   ...sepse kosova tradhetoj Europe mbas luftes , ku nxitoj dhe mbushi vendin me xhami Duke peshtyre mbi kulturen e te pareve te tyre.. ku kosovari vrau ne gjermani ushtaret americane Duke thitur allahu uakbar. Ku mbushen Isis me terrorista.... Te shkosh ne kosove tmero hesh , AQ shume xhami ka si vende arab.ptuuuuuu bese prete.

                   1. M
                    Myslymanizmi eshte kanceri i kombit shqiptar

                    KOMBI SHQIPTAR DUHET TE PASTROHET SHPIRTERISHT.------- KADARE

                    1. a
                     a

                     mire e ke, janulla do ta pastronte per se mbari :) I fryn kot kesaj melodie, njerezit nuk jane budallenj, e kuptojne mesazhin e fshehur nen komentet e tua. E dine qe evrote nuk merren kot, duhen shkruar ca vargje lart e poshte neper gazeta Tung

                    2. K
                     Km

                     Ne keto qe thote kreshnik Spahiu Ka te verteta te pamohueshme.Por nuk jam Dakord me dyvijezimet e ndara amerika dhe Europa.Jo,nuk eshte ashtu.Qe ne Europe Ka forca sidomos ekstremi i djathte,Pra fashizmin ,qe kerkon kete dyvijezim,nuk Ka dyshim,por kjo nuk eshte zyrtaret.Po,qendrimin ndaj shqiptareve eshte zyrtar.ka qellime te caktuara.Ato lidhen me shume me serbine ,sesa me njeaneshmerine antiamerikane.Me Ameriken Jane nje ekonomi,nje politike,nje gjeopolirike.Per shqiptaret eshte qendrim shekullore europian.A u bashkuan dy gjermanite?Pse shqiptaret Jo?Mire me maqedonine dhe malin e zi,po' Bashkim me kosoven pse pengohet?Sepse ndryshon rapporti i forcave ne ballkan?sepse shpertheu reaksion zinxhir shqiptar?kjo eshte Edhe arsyeja ,vec te tjerave,qe pengohet shqiperia dhe Maqedonia,nuk i hoqen vizat kosoves.Kji lidhet me Bashkim shqiptar ,me konvencionalizimin e kufijve formale qe sot ndajne shqiptaret.Ketu duhet pare Edhe vlera e "ballkanit te hapur"qe mallkohet AQ shume nga Ca' shqiptaret qe i bejne sherbimi funerali serbit ne ceshtjet shqiptaret.Mund te kete ne Europe forca qe kerkojne ta perdorin per Planet e reja te propozuara,si plani Makruaj .Por kjo eshte loje e perhereshme ,shekullore e Frances ndaj shqiptareve,ne interes te serbise.Problemi eshte i gjete dhe mund te shkruasj shume ,por dyvijezimi amerikane dhe europian nuk qendron.

                     1. P
                      Patronazhisti

                      Financiarisht vetëm BE ka ndihmuar Shqiperine. "Glasat" financiare te Amerikës ashtu si I kane sjellë ashtu I kane marrë. Sa për ngatëresa është e qartë se kush I mbjell dhe kush I korr dhe kush I ha nga mbrapa. Mjafton të shohësh orizoret të kuqe të mbjella e kultivuara nga NB Suameze me seli ne Surrel. Duket pa dyshim Kreshniki ka shkruar artikullin turnin e natës me urgjencë. I detyrohet kaq Edvin Llapës sidomos pas abuzimit pervert me të në krye të AK-së. Shoku Kreshniki! Na binde kokrat binjake që sështe pergjegjesi fare e Rames por e BE-që sna do brenda per qamet se jemi Kimetjanë Guamezë. Po pse o shaman opingash nuk I thua Rames qe te ngarkoje Bollinon Malltezin, bashke me Delina Çakërrin e robokopit ta shpallin BE- në Non Grata. DASH - I guamez vdes per keto qoka. Provat ?! .Tradita e provave thua o jurist xhami? Vari trapin seshte gje tjeter vetem fisnikëri e trashëguar e plagjiaturës. Ik o zar sekrecionesh se te erdhi ora e qilimit per muskuj barku.

                      1. T
                       Taulant

                       dukesh qe je i infektuar nga virusi salikari! Je pa sherim se nuk ka kure mjeksore te ta heq virusin.

                      2. L
                       Lala i Myzeqesë, pa Myzeqe

                       Nuk e kam shumë me qejf Kreshnikun, por e tha të vërtetën lakuriq, shulshqip si i thon fjalës.

                       1. G
                        Genti

                        Kjo teoria e proamrikanizmit më duket e kotë pasi e gjithë BE-ja nga halli apo nga frika është satelit i SHBA-së. Ndërkohë që me shpërbërjen e BRSS-së Evropa lindore u shkëput nga influenca sovjetike Evropa Perendimore mbeti e lidhur me SHBA-në si në aleancë ushtarake ashru edhe politike. Kjo pasi ose nuk shkëputen dot nga frika ose se SHBA duke avancuar drejt Rusisë përmes NATOS nxiti një situatë që e vuri Rusinë nën trysni për të kundërshtuar avancimin e Aleancës së Atlantikut të Veriut. Dhe kurban u bë Ukraina. SHBA me një gur (Ukrainën) vrau dy zogj, bëri Rusinë në sytë e perëndimit "agresore" dhe i kalli datën Evropës me "rrezikun" Rus. E tani Eropianët janë përvecse politikisht edhe ekonomikisht të varur nga fyti nga Amerika dhe do e paguajnë shtrenjtë me çmime stratosferike duke ja lënë fajin sërish Rusisë. Zjarri në Ukrainë ishte ndezur prej vitesh por shkëndijat Rusisë i ishin hedhur prej kohësh me avancimin e pandalur të NATO-s drejt kufijëve të saj. Benzina ishte Ukraina përmes një rregjimi të korruptuar,ultranacionalist,antirus dhe më keq akoma me një komponente të dukshme neonaziste që u dha pretekst me tepër Rusëve të ndërhyjnë fort duke njohur dy republikat e Donbasit e duke ndërrmarë një aksion special ndëshkues ndaj tyre. Se ç'efekt do ketë gjithë kjo po duket. Rusia i viri kufi ambicieve Atlantiste për avancim. Krijoi ose më mirë konsolidoi botën Ruso-Aziatike. Futi BE- në një spirale krize ekonomike dhe energjitike që do i fryjë xhepat ekonomisë Anerikane si e fituara e gjithë kësaj çorbe të gatuar prej saj. SHBA goditi me sanksione Rusinë,i vuri shkelmin në fyt Evropës dhe shtoi kaputalin e saj. Rusia e kuptoi lojën e SHBA-ve ndërsa BE po bën budallain duke qënë se nuk di nga t'ia mbajë.

                        1. K
                         Kur te bie per pjese ....

                         Denti shiko intervisten e BBc Me Lavrovin dhe bej krahasimin : ne dy vite ne dy krahinat ruse Donetski dhe tjetra u vrane ne nje vit 7 ruse dhe vitin me pare 8 ruse . Gjithsej 15 njerez .Kjo ishte situata para luftes se Ukraines . Sot Sa mijera njerez te pafajshem ka vrare ushtria ruse dhe sa qytete ka shkaterruar . Kush jane nazistet ketu ?? Dhe ata qe akohen me shume jane ruset edhe pse ishin ata te paret qe u rane ne qafe Ukrainasve .Mos te renshin per pjese ky lloj mileti

                        2. K
                         Koli

                         Eshte nje shkrim shume i drejte.Mos u merrni me Kreshnikun,por me shkrimin.Eshte realist,kush nuk e kupton,nuk eshte faji i Kreshnikut,qe disa prej jush fillojne sharjet.Eshte e drejte nga ana historike,dhe politike.Kush thishte qe na do Franca dhe Gjermania:Kurre.Jane dy shtete qe kane qene dhe jane Pro Ruse,pra gjithashtu pro Serbeve.Dihet lidhjet historike qe ka Franca me Serbi - Rusine.I vetmi shtet qe na mbron,dhe do qe populli Shqiptar te fuqizohet Politikisht dhe Ekonomikisht eshte Amerika.E ka bere para 100 vjetesh ku na mbrojten ,po nga keta Europiane qe na ndane ne 100 thela,dhe tani.Amerika mund te beje me shume,por nuk eshte Amerika qe te pastroj kete klase politike te korruptuar.Eshte populli qe duhet ti hedhu ne kosh plehrash,me Vote kuptohet,Kriminelet Sali dhe Like.Keta kane Vrare,pas Vrasesve e kane rradhen Hajdutet,me rradhe.Amerika ka bere shume per ne,por jem ne nje Popull per te qare dhe qeshur,ne te njejten kohe.Ta bene Berishen Non Grata,por Sallat e Foltores mbushen plot.Atehere kush na e ka fajin?

                         1. K
                          Kreshniku i vogel qe s’u be kurre i madh

                          O sharlatan televiziv, te paska RK-rizuar keq kurbeti!! Po si mundet nje person qe ka pasur poste te larta shteterore si Zv.prok.pergj apo anetar i KLGJ te jete kaq idiot e i papergjegjshem sa te luaje me teza te tilla?! Apo e ben per populizem, mor maskara?! Si mund te thuash Europa na urren se jemi proamerikan, kur vete Europa eshte proamerikane dhe Amerika eshte proeuropiane! BE dhe SHBA kane pika pafund ku iu konvergojne politikat, ashtu sic eshte normale te kene edhe ndonje divergjence, kryesisht ne dimensionin ekonomik, si aktore globale qe jane dhe ku secili do te rrise influencen e tij! Nuk mbeti BE te “nxjerre inatin ndaj amerikaneve” te 4-5 te vegjel si puna jone sepse as nuk ekziston nje inat i tille! BE e di shume mire se siguria e saj sot eshte kryesisht ne saje te amerikaneve dhe se pa Ameriken, sot Putini mund te mendonte edhe nje “xhiro” nga Polonia! Dhe mos keqinformo per perplasje BE -SHBA per Gjykaten Speciale te Kosoves, sepse te dyja kane qene ne nje linje per ngritjen e saj, i ke plot burimet ne internet kur SHBA beri presion ne 2018 qe Kosova te mos miratonte ligj per shberjen e gjykates! Dhe e fundit o maskara manipulator: kjo kodosh BE qe te urren ka hedhur qindra milione euro qe t’i si vend te permiresosh ekonomine, infrastrukturen, te rrisesh standardet; kjo “lanet” BE hedh miliona qe te te trajnoje perdite administraten; kjo BE u mblodh te bente konference donatoresh kur te ra termeti; ishte kjo BE qe te “urren” qe dha miliona kur ra Covid-i qe ty mos te te mungonin as maskat, as vaksinat, asgje; kjo “shejtane” BE po te ndihmon e po te thote te behesh njeri, te ndertosh shtet ligjor, te luftosh krim e korrupsion epastaj te vish tek une; kjo dreq BE me vendet e saj vjen e te shuan zjarret cdo vit kur kermat qe ke ti ne popull iu vene shkrepsen?! Atehere ku dreqin e sheh ti mor palaco urrejtjen?

                          1. F
                           FAZLLIQ-qires i familjes Berisha

                           KUSH U JEP HAPSIRE KESAJ RRACE XHIHADISTESH TE ISIS QE DOGJEN ISH SHQIPERINE ME NE KRYE SS-SER5B SALINE

                           1. D
                            Detari

                            te gjithe keta 4 shqipfolsa bashke jane sa nje fabrik e serbise.

                            1. F
                             Fjala

                             Kreshnik edhe ne qoftese krijoj ndonje fare gjoja respekti, eshte se ti perplase shume gjera ne tavolinat e televizoreve qe me pelqejne ndonjehere dhe mua, paçka jane ashtu apo jo, por qe paske mbledhe 50.000 firma per bashkim te Shqiperise me Kosoven, paske qene hu nga mendja e jo jurist; Po Kosova as sot nuk eshte shtet qe e ka njohur gjykata nderkombtare e drejtesise, si mund ti bashkohet Shqiperise kur ate e ka ne kushtetute pjese nje shtet tjeter dhe ka nje dispozite te OKB-se per te qene ashtu si eshte? Shpesh here injoranca e ngaterron me bashkimin e dy Gjermanive! Nuk i hyj ketij muhabeti se s'ngjan fare.

                             1. S
                              Shqipe

                              Ceket,shume ceket…

                              1. A
                               AI

                               Niku ..o shef I keshillit te drejtesise mjeshter I transferimeve e emerimeve te gjyqtareve...o koqe po Abazovic eshte perjashtim...Mali Zi sdo kete kurre km Shqiptar ...nderkohe maqedonia e ka maqedonas...Kosova nuk do pranoje kurre...ku te dolen 4 km Shqiptar apo si llogarite e Bashes....

                               1. O
                                On

                                Uroj qe amb Gjermane kte shkrim tja percjelli qendres dhe mos ja rinovojne lejen e qendrimit....po cben ne Gjermani o Nil? Shko ne usa....

                                1. N
                                 Nje qytetar i çuditur

                                 O po kur behen t'gjithe kompetenta per gjera qe jo vetem nuk i marrin vesh, po edhe nuk ia kane idene fare. Po kush pjerdh or Kreshnik per kater [email protected] shqiptare o lesh. Po eshte nje rastesi komplet incidentale qe [email protected] i Malit te Zi na qeka shqiptar. As mos e mendo qe ka per te qene gjithmone keshtu. Keshtu si eshte puna dy [email protected] do te jene me shume gjasa shqiptare, [email protected] i Shqiperise dhe i Kosoves shqiptare do te jene, apo t'i pret te kete Shqiperia noi [email protected] grek. Nejse, nuk ke shume faj se ky [email protected] i tashem, po nuk qe kelysh i bastardit te Zogut, eshte vllah, dmth gjakprishur, po prandaj e hedh shurren perpjete ngado qe shkon dhe harron qe nuk eshte gje tjeter veç nje mesues vizatimi i deshtuar. Po B_H qe nuk ka [email protected] shqiptar, perse nuk pranohet? Po Serbia qe as ka per te pas ndonje here [email protected] shqiptar, perse nuk pranohet? Europa e pa se kur futi arixhinjte bullgare e rumune ne shtepine e vet, filloi te vije shtepia ere te keqe e nuk po duan te fusin mut me shume brenda. O shqiptare mos shkoni mas boleve te Edvin Bastard Rames se jo ne Europe qe nuk keni per t;u afruar ndonje here po do filloni te lani bythen e Serbise me kete Ballkanin e Shkalafitur.

                                 1. G
                                  GN

                                  Ti nuk je i cuditur, por i shkallafitur. Artikulli flet per gjera te medha, ti flet per Edi Ramen. Kreshniku flet per Ameriken, Evropen dhe Rusine dhe kompleksin e problemit sipas mendjes se tij modeste, ti flet si kompetent per Edi Ramen. Hane shan, hane Bagdat!

                                 2. T
                                  Tosi

                                  Shkurt e qarte ne duhet te heqim dore nga Bashkimi Europian sepse ajo udhehiqet nga vende qe ne politiken historike gjeostrategjike kane qene ithtare te mosegzistences te kombit tone. Ska asnje justifikim tjeter . Gjithmone i kam bere pyetje vetes “ a eshte e mundur qe as 3 milion Shqiptare do destabilizojne 750 milione europiane nese na pranojne mes tyre ????”thjesht asnje justifikim nuk vlen me . NUK NA KAN DASHUR E NUK NA DUAN PER STRATEGJITE E TYRE SHEKULLORE ANTISHQIPTARE

                                  1. L
                                   Lal tironsi

                                   PO MEQENESE KAQ E DUM SHBA DHE KJO ESHTE E VERTETE PZE KETE DASHNI AMERIKA NUK NA E SHPERBLE DUKE NA HEQ STERMUNDIMIN PER VIZA?! PSE NA TRAJTON DHE NE SI ANTI AMERIKANET ISLAMIK NJESOJ SINA TRAJTON EUROPA DUA TI JAP TE DREJTE SPAHIUT POR TE ME JAP PERGJIGJE PER KETO 2 PYETJE.

                                   1. T
                                    Tirana

                                    Pikerisht dashuria e kombit tone per SHBA e pengon heqjen e vizave. Nese na i heq SHBA vizat atehere i fundit te fike dritat e atdheut hahahahahaha sidoqofte ti ka bere 10 vjecare vizat

                                   2. K
                                    Klimax

                                    Që është idiot ky tip e ka vërtetuar me "karierën" e tij politike, por të lëshojë në një shkrim të vetëm kaq doza të larta idiotizmi, tregon se ka nevojë të menjëhershme për psikiatër!

                                    1. I
                                     Ilirikum

                                     Analiza e Kreshnikut ka shume te verteta, aq sa e Puti dje deklaroi e deshiron qe SHBA-ja nuk do te jete me nje fuqi sunduese. Pra kjo lloj politike e mos zgjidhjes apo e gjysme zgjidhjes eshte qe gadishulli ilirik ( Akademia jone e famshme apo dhe te tjere nuk bejne nje analize per te gjetur qellimin se perse u nderrua emri nga ilirik ne ballkan, kur sot edhe nje afrikane deshiron te krahasohet me apo te jete pjese e historise se Homerit) kur te mos kete prosperitet e stabilitet. Se sot qarkullojne me qindra libra qe analizojne se kur do te rrezohet Amerika, dhe me pas te realizojne agjendat asimiluese e asgjesuese. Por pyetja behet se cfare aseti eshte ai qe ne disponojme dhe ata nuk duan ta shikojne apo degjojne? 3-4 milion nga raca jone jane ne Greqi, 7-10 ne Turqi, kushedi sa jane ne Serbi dhe ca nga frika e ca nga perfitimet qe gezojne thone jane serb, maqedonas, kroat, etj. Dhe te gjitheve u kerkojne vetem nje gje te mos flasin SHQIP!!!!!!! Te hane buke, te ndertojne, te rrojne por vetem shqip jo.

                                     1. I
                                      Interesant

                                      Argumente të forta, bazuar në fakte ! Këndvështrim shume i sakte!

                                      1. D
                                       Dikush

                                       Perfekte,te lumte,dihen keto por nuk ben dot gje askush,jemi te pafuqishem

                                       1. T
                                        TOTO

                                        O Kresho, pa kresht! O idiot me liçenc, që i thua kekut byrek...Po pse more idiot katundi, nuk e dinë shqipëtarët, se ''Open Ballkan'' nuk është gjë tjetër veçse një dosje e shpluhrosur e ''Federatës Ballkanike'' të Titos të viteve 45-48, të shekullit kaluar, të cilës po mundohen t'i japin shpirt sërbët dhe antishqipëtarët ...Dhe e cila në nisjen e saj në ato vite, nisi me bashkimin ekonomik (variant që përkrah Amerika sot) mes Shqipërisë e Jugosllavisë, dhe që dihet botërisht grabitja katastrofike që ju bë ekonomisë shqipëtare në ato vite...O Kresho koktrashi, ktheje kokën, pesë minuta pas, atje ku flet historia, para se të shkruash broçkulla ''E lagu, se lagu, kokën rosaku''

                                        1. p
                                         perfect

                                         rrofshin fshataret qe kan mbytyr gazeten tema, skan faj fshatari me i madh esht i zoti i gazetes tema, mjafton ti shofem ca koke ka, koke me 6 cepa

                                         1. e
                                          edmond koder rreshen

                                          Te shkruash apo flasesh per interesat pro Shqiptare,duhet te jesh me gjak Shqiptari,por Kreshniku sic duket nuk esht i till ! Me kujtohet thenia e Jozefina Topallit Kur Kreshniku u vu ne krye te levizjes popullore para disa vitesh : Po ky dreqi as Shqiptar nuk esht ? Se perse nuk i do Europa trevat Shqiptare,dhe Bosnjen ne BE,kjo dihet e faktuar ! Dashamir Shehu ne parlament para disa vitesh thonte : Turku ka privatizuar pikat me strategjike te Shqiperis. Kerkojm buken e Europes dhe bejm davan e Turkut ! Treva tjeter e Shqiptarve te Maqedonis : Sa her qe ka probleme ne politeken e brendeshme Turke ,Shqiptaret e Maqedonis dalin me flamuret jeshil fetar ,ne solidarizim me kombin Turk.! Sa per Bosnjen ajo dihet sepse esht then dhe deklaruar nga Erdogani . Ne jemi krijuesit e ketij Kombi.

                                          1. K
                                           Kristi

                                           Analize situatash...

                                           Lini një Përgjigje