Albin Kurti po provokon 'luftë qytetare'!

16 Qershor 2022, 10:42Blog TEMA

Albin Kurti po provokon 'luftë qytetare'!

Nga Kimete Berisha

Belaçori.

Po bën bela!

Po e blen belanë me pare.

Pse?

Pse Albin Kurti u bë bashkë me Listën Serbe të Vuçiqit, kundër UÇK-së!

Pse i intereson Albin Kurtit të prishet me të gjithë:

Me mjekë e ne infermierë;

Me mësimdhënës e me studentë;

Me veteranët e UÇK-së;

...dhe me Dua Lipën!

Albin Kurti dëshprimisht po kërkon bela, por belanë ende nuk po ia jep kush!

Albin Kurti po provokon.

Të gjithë po i provokon.

Nuk ka vlerë, nga Liria, nga ekzistenca...që nuk e ka provokuar!

Por deri tani, të gjithë po e injorojnë.

Shqiptarët po durojnë si viteve të '90-ta!

Nuk mendoj se po e tregon forcën!

Mendoj se po provokon ku dhemb më së shukri, me shpresë se shqiptarët nuk do ta durojnë!

Sa më shumë që shqiptarët po i injorojnë provokimet e Albin Kurtit - aq më shumë Albin Kurti po e rritë dozën e provokimit, të nënçmimit, të mohimit dhe të përbuzjes.

Pse Albin Kurtit i intereson të prishet me veteranët e UÇK-së?

 Çka fiton?

Çka fiton Albin Kurti që ia marrin inat të gjitha familjet shqiptare që e kanë përjetuar luftën, e që janë krejt Kosova.

Në çastin kur midis luftës Jakup Krasniqi e ka shpallur mobilizimin - të gjithë shqiptarët i ka shpallur ushtarë, prandaj një ushtri si UÇK që ishte e popullit, normal që krejt populli i saj janë veteranë!

Çka po lyp Albin Kurti?

Pse ka hapur kaq shumë fronte, të gjitha frontet i ka hapur përnjëherë dhe të gjitha betejat po i bën në terrenin e tij dhe në dëm dhe për të keqen e tij!

Në emër të politikës, në emrin e Kosovës dhe në emrin e tij tij, KEDSI turk (si me qenë shtet) bën marrëveshje politike me Serbinë për energjinë në Veri - ndërsa Albin Kurti hesht!

Në emrin e tij, ministresha e Arsimit e shkel Kushtetutën - Albin Kurti hesht.

Në emrin e tij, ministrat e tij vjedhin tendera - Albin Kurti hesht.

Në emrin e tij, ministrat e tij, ashiqare punësojnë familjarët e tyre nëpër Institucione  - Albin Kurti hesht!

Në emrin e tij, ministra e këshilltarē kërkojnë ryshfet në ministrinë e Liburn Aliut - Albin Kurti hesht.

Pse hesht?

A është në delir?

A është i çmendur?

A është tradhtar?

A është psikopat ndoshta?

Çka është ky?

Dje, ministresha e punëve të Jashtme e mohoi UÇK-në me fjalë, kurse sot qeveria Kurti e mohoi UÇK-në me ligj!

Urrejtja dhe mohimi i UÇK-së është krim i organizuar i qeverisë Kurti!l

E ka prekur popullin në xhep, në moral, në gjak, në vuajtje, në plagë dhe në liri.

E ka bërë të pamundur të mbijetosh në Kosovë!

Pse?

Çka fiton ky që insiston t'i provokojë të gjithë pa përjashtim?

Do bela (e s'po ja japin)

Dëshiron ta rrëzojnë (e nuk po ia japin atë kënaqësi)

Do luftë qytetare (e s'e ka kush ndërmend t'ia plotësojë atë nevojë të sëmurë)

Çka do ky nëse jo gjakderdhje?

Pse provokon?

Pse i provokon të gjithë, pa përjashtim, përveç të vetët që i ka lejuar të vjedhin, të kullosin dhe të marrin 'plaçkat e luftës'!

Ti po kujton që Albin Kurti nuk e di se ministrat e tij qe 1 vit e gjysmë s'kanë bërë gjë tjetër, veç se kanë vjedhur!

Nëse i ndërron ministrat - veç i ndërron hajnat! Sepse, është i rrethuar dhe i pushtuar nga hajnat!

Sot, Albin Kurti, bashkë me Listën e Aleksandër Vuçiqit ia mohoi ekzistencën veteranëve të UÇK-së!

Pse?

Çka i prish punë atij nëse veteranëve do t'u rritej pak rroga!

Pse për shembull nuk i pengon që një hajneshë e tij në një ministri ia dha  gati gjysmë milioni tender motrës së vet!

Pse UÇK-në e urren!

Çka do? Çka kērkon nga veteranët!

Çka pret nga veteranët?

Pret luftë?

Provokon luftë?

Kērkon luftë!

Bashkë me Listën Serbe, Albin Kurti i provokon veteranët e UÇK-së!

Pse?

A dont'ia japësh atë që e lyp prej teje?

Personalisht, kurrë nuk ia jap dikujt atë që e pret dhe e lyp prej meje!

Për shembull, nëse dikush e di se ty të ka vdekur dikush që e ke dashur - ai të prek në atë sentimet, të provokon që t'i t'ia rikujtosh vetes se sa e pafat je dhe ai pastaj të pushton ty!

Ose: nëse e di personi që je xheloze, e provokon xhelozinë tende me qëllim, që ai të ndjehet i plotfuqishēm!

Pra, çdo ndjenjë e keqe që e ndjeni - është e provokuar me qëllim dhe ta kanë shkaktuar me qëllim, prandaj - merre veten në dorë dhe shpëtoje veten.

Mos ia jep Albin Kurtit fundin e tij.

Le të shkoj vet, qysh ka ardhur.

Mos i ndihmo.

Thjesht shikoje duke u poshtëruar, në përqafim me Listën Serbe të Vuçiqit.

Po çka duhet të bëjnë veteranët sot që përjashtohen nga magjja, dhe që provokohen nga dyshja Albin Kurti & Aleksandër Vuçiqi!

A duhet t'ia japin atë që ua kërkon Albin Kurti!

'Luftën qytetare'?

Mendoj dhe jam e bindur se kurrë, ama kurrë, nuk duhet të bësh atë që pritet prej teje!

Mendoj dhe jam e bindur se veteranët e UÇK-së nuk duhet t'ia plotēsojnë dëshirën për një 'luftë qytetare' Albin Kurtit.

Luftën po e lyp, që të 'bëhet' viktimë.

Mos ia jep.

Lëreni të 'dergjet' në padijen e tij, në imoralitetin e tij dhe mashtrimet e tij!

Lëreni të turpërohet, siç u turpërua sot. A ka vdekje më e turpshme

politike sesa vdekja e tij sot, kur bashkë me Vuçiqin doli kundër bukës së UÇK-së.

Lëreni që bashkë me vallëtaren e Gadafit ta urrejë UÇK-në deri më atë masë sa t'i harxhohet urrejtja.

Se, s'ka ndjenjë që s'ka fund, edhe urrejtja harxhohet, se sikur ndjenjat të mos kishin fund - nuk do të ekzistonte zbrazëtia.

Vallëtarja e Gadafit e urren UÇK-në për interesat e saj personale, kurse Albin Kurti e urren nga frika. Albin Kurti ende nuk ka dalë nga burgu - thash.

Trupi i tij po, ama morali i tij ka mbetur në prangat e Vuqiçit!

Është i kapur dhe i shantazhuar.

Veç një ish i burgosur i shantazhuar nga Serbia, ia mohon sot bukën e gojës veteranit të UÇK-së!

Pa një zor rë madh nuk çohesh kundër veteranëve të UÇK-së!

Lëreni të vuaj.

Mos i ndihmoni të rrëzohet; mos i ndihmoni të largohet.

Mos ia plotësoni dëshirën të duket 'si viktimë'!

Lëreni të vegjetoj, si bima.

Një bashkëpunëtor i tij i ngushtë sot e krahasoi me Zoran Gjingjiqin.

Demek, Zoda Gjingjiq donte t'i hiqte nga skena politike grupet kriminale, njësoj si Albini që do ta t'i lë pa bukë veteranët e UÇK-së, sepse i konsideron kriminelë.

Nuk e ka larguar nga skena politike vetëm 'krahun e luftës', Albin Kurti nuk ngopet pa i heq nga magjja edhe veteranët e UÇK-së.

Ama, Liria problem.

Nuk hiqet Liria nga skena politike.

Veterani mund të vdes urie sherri yt, por Liria nuk vdes urie.

Lirinë s'ke se si e kthen mbrapsht.

33 Komente

 1. A
  Anglezi

  Jane shenjat e njeriut pa ide qe vetem provikimi dhe gjuha vullgare i ka ngel. Shume bukur dhe paster kritika e gazetares. Mund te mos jesh dakord me disa pika te gazetares por analiza kritike ka nivel te larte. Sa me shume shkrime te tilla.

  1. S
   Spak

   Mjafton miqesia me Saliun per te thene kush eshte Albini! Prisni tani edhe kur Berisha nga Vicidoli te beje te njejten gje! Te dy kane hallin e pushtetit qe Kurti ka per ta humbur shpejt dhe Saliu qe e ka humbur tashme!

  2. s
   shqiptar

   Respekte pa fund per kete burrneshe te mencur e kurajoze

   1. 1
    17MAJI

    17 MAJI Ky qe keni ne Kosove si kryeminister me duket si KRYEMINISTRI I i serbise ne versionin e kundert Kaq te pa zot qenkemi ne shqiptaret per te qetur nje BURRE SHTETI qe te mendoje dhe punoje me zemer per kete komb. Iken Saliu tek ne Vjen Kurti tek Ju (neKosove) ...Deri kure keshtu ?????? Mos valle jemi te mallkuar te mos shohim nje dite te bardhe nga keta kelysha qe quhen politikane dhe na vjedhin jo vetem te tashmen dhe te ardhmen e femijeve tane POR kane vite e dekada qe po na marin edhe Jeten. Durim,durim ,durim POOOOOR edhe durimi duhet te kete nje fund te shpejte. per pak desh harova: Respekte per kete gazetare kurajoze dhe nje keshille nga nje atdhetare e flakte; KUjdes jeten se keta maskarenj ja kane mare doren " vdekjeve aksidentale ne gjueti (Trebicka i shkrete) apo .... vdiq ng NJE SEMUNDJE E PASHERUESHME NE NJE KLINIKE PRIVATE NE ITALI ku iken nga kjo bote te gjithe ata qe dinin gjithcka per `97 si Xhulali,Gazidede,Arbnori ,apo aksidenti ajror i Pashkos e plot e plot te tjere dhe me e keqja se ASKUSH NUK HETON PER KETO VDEKJE MISTERIOZE. Kjo eshte mafia me rezikshme ne bote.Sa $ paska investuar Rusia ne shqiptari?????????

    1. l
     luli

     je talent i rralle ! je magjike ! stili yt i mrrekullueshem,i argumentuar me nje thjeshtesi te habitshme ,respekt per ju zonje

     1. P
      PS PA RAMEN

      NJE E SEMURE PSIQIKE MESHIRE PER KETE ZABERHANE

      1. S
       Saleh

       Erdhe kelyshet e Sali Kurves. Keta si qente e kazanit te plehrave qe po mos te jesh me Saliun je armiku im. Ju qifte Saliu me keq se cju ka shkerdhyer

      2. P
       PS PA RAMEN

       NJE E SEMURE PSIQIKE MESHIRE PER KETE ZABERHANE

       1. D
        Dinamo TR.

        Kimete Berisha, jeni njeriu model i mençurisë, guximit, diturisë dhe patriotizmit. Urime të përzemërta! Për portretin e Albin Kurtit nuk ia vlen të shkruaj, ai është një i vdekur dhe, për të vdekurit nuk shkruhet as nuk flitet. Aq sa keni shkruar ju, është e mjaftueshme për të kuptuar rrezikshmërin kombëtare të tij.

        1. K
         Kristaqi

         Qe ,edhe Albini po dridhet qe po shkruan Kimetja.Perndryshe,te gjithe mercenaret mediatik bashke me sponzoret e tyre,Albini i mban ne maje te organit. p.s. Nuk eshte faji i Albinit qe Kimetja nuk martohet.Kushedi,ndoshta morali i saj largon njerezit ... Rrospia te te gjitha vendeve bashkohuni!

         1. K
          Kris ta qi mamin

          Cfare thua kris ta qi nuk te mjaftoje enveri o karre me zyza dielli

         2. b
          burrnesha e Kosovës

          Bravo Kimete.

          1. K
           Kimete je super pjeshke

           Kimete ( pjeshke e mire ) ke nje stile te shkruari te vecante ........Al - bini esht i semure psiqike dhe nje i semure ka nevoje te kurrohet ne spitalin psiqiatrike fatkeqsia per krahinen multi-etnike kosovo

           1. S
            Shqip

            Eshte shtet i pavarur Kosova jo krahina e sat teme.... ti dil njehere nga Janulla mos harro pensionin 300 evro

            1. S
             Saleh

             Robqirat e Sali Serbit. Kimetja yll eshte po juve picka me e mire ne bote vetem Saliu ju duket. Nuk ka rendesi eshte mashkull apo jo. Aq te verbuar jeni qe edhe superpith te shikoni prape Sali eshte pidh me i mire thoni. Jeni te mbaruar

            2. "
             "BOHOTINA"

             Kimete e mrekullueshme dhe e jashtzakonshme. me vjen keq vetem qe nuk te permend dot mbiemrin. Veç kujdes. Nje idiot te ben si veten se ka eksperience si idiot...

             1. E
              Edlira

              Nje nga arsyet qe kosovaret braktisin Kosoven eshte kategoria e pseudoanalisteve si kjo tarallakja bjonde (qe nuk do e kishin kaluar kurre klasen ne Shqiperi), kurse ne Kosove ka "byçe" ta quaje veten analiste,megjithese shkruan "hartime" si nje femije ne 8-vjeçare! Perse e vendos foton e vet nje bibe e tille krahas Kurtit, nuk e kuptoj...Komplet debile. I ka mbledhur Mero Baze me kokrra keto sorrat "anti-Kurti",sepse i duhen per koncert. Mero, e ke kthyer dukshem gazeten ne korr sorrash dhe bibash si kjo. Mblidh ca "korba" me tru me mire qe te pakten ti admirojme edhe kur nuk biem dakord,se thone qe korbat kane tru dhe me to tè ka lezet debati...me biba si kjo jo!

              1. Z
               Zjarri

               O Edlira kam pas nje dashnore me kete emer....mos je ti moj shejtan se edhe nga mendja. -njesoj

               1. F
                Fieraku

                Edlira bibe dhe tarallake je ti qe gjysmen e fjaleve qe perdor jane fjale ofenduese qe nuk kane llogjike. Te lutem lartesohu ne nivel njerezor dhe perdor llogjike kur flet dhe jo llafe ofenduese. Te pakten Kurti perdor fjale “patriotike kur flet qe tregon se ai eshte shejtan dhe fsheh te verteten e madhe se ai nuk punon per Kosoven por per Serbine. Te pakten meso nga idhulli yt dhe beju shejtane dhe jo torrollake….

                1. q
                 qefliu

                 O Edlira ,o edlira ta paska fut dhe ty Sala ke bira

                 1. E
                  Edlira

                  Thjesht plehra mbi toke...ky eshte komenti im. E ka mbuluar Shqiperine nje lloj "llumi" njerezish si ju,te cilet e shtyjne pjesen tjeter ta braktisi atdheun,prandaj nuk rrine. Ju jeni thjesht "llumi" mbytes ne mentalitet dhe ne nivelin qe perfaqesoni....funderrina.

                 2. R
                  Roberto

                  Hahhahaa ca thua mi Edlira ca thua. Sipas teje shqiptaret qe largohen nga Shqiperia e bejne prej analistave Andi Bushati?? Apo Agron Gjekmarkagjoni?? Apo Artur Zhej?? Hahahjaaaa qenke e mbaruar komplet nga truri hhhaaaaaa.

                  1. E
                   Edlira

                   E kisha fjalen per funderrina si ju Roberto,jo per ata... Jeni thjeshte mbetje organike njerezore. :-)

                 3. K
                  Kosovari

                  Nese Albini eshte i semur psiqikisht ateher Kimetja eshte dyfishi i tije. E keni degradu ne atë mas UÇK -ne sa nuk kemi deshir as te ndegjojm ma

                  1. Q
                   Qifja

                   Skam pare deri me sot ndonje koqevar qe ta flase e shkruaj shqipen me bukur se ky idioti qe ka vene kete pseudonim,por qe kuptohet 2 vjet larg qe kambaruar shkollen ne Beograd

                  2. M
                   Myzeqari

                   Ah more kristaq sa shum qenke lodh me ket koment .Edhe kultura qe ke perdorur ndaj nje gazetare qe me te drejten e zotit dhe te drejten e profesionit i analizon problemet ,ashtu si i llogjikon ajo .Meri me radh akuzat e saj dhe vertetoj mefakte e dokumenta .Te pakten vetem bashkimin e Albinit me listen serbe.Te pyes more kristo amundet te mohohet LUFTA e UCK dhe tu kundervihesh Veteraneve te asaj lufte .Te pyes ne mullirin e kujt po dergon udheheqesi jot qe nuk lodh as majen per ata qe duan te din kujt po i sherben Albini se shqiptareve NUK PO JU SHERBEN per asnje PROBLEM.Z Kimete duhet ta mbeshtesin intelektualet e e KOSOVES duke filluar nga i MADHI REXHEP QOSE deri te intelektuli i fundit si dhe populli KOSOVES .

                   1. b
                    bajram

                    Nga qeveria e kafsheve ne Kosove cfar nuk pret, koken hngeshin...

                    1. s
                     shijaku

                     kurti ka tmerr nga vota, sepse e pa qe ne zgjedhjet komunale ra gjysem per gjysem....prandaj kerkon rrugen e destabilizimit, njelloj si miqte qe ka ne tirane...

                     1. z
                      zalli

                      as me shume e as me pak znj,e forte me mendje te kthjellet,dashuria per vendin e vete dhe njerezit, besoj jane forca,gjykimi dhe vizioni per te ardhmen e Kosoves,mirnjohje e respekt..

                      1. P
                       Pilo Lala

                       Nuk mbahet Shteti me perralla, me fjalime te bukura. Albini eshte teoricien, nuk eshte manaxher. Vec kesaj, eshte njeri i vogel, mban inate. UCKja nuk e do, dhe ai e urren UCKne, .... Por me shume se Albini, Vjosa Osmani e urren UCKne. Albini tani eshte ne varesine e Presidentes, dhe ajo ne varesine e tij. Po ra njeri, bie edhe tjetri. Kjo kohe me kujton Saliun dhe Ilirin ne vitin 2009-2013, kur te dy ishin zhytur ne balte, dhe benin hajdutlleqe te papara, pa i kerkuar gje njeri tjetrit. Gjithkush hante livadhin e tij... Albini e pa votimin para 1 viti, ku humbi pothuaj te gjitha Bashkite.

                       1. S
                        Straimiri

                        E dashura Kimete. Ke bere nje shkrim madheshtor ne pershkrimin se cfare shef, por jo se ceshte ne te vertete. Gjithe pyetjet e tua retorike sidomos ato qe flasin per Albinin qe po i "ben varrin vehtes", nuk kane marre pergjigje ne shkrimin tend. Nje nga pyetjet pa pergjigje qe ti pyet ne menyre retorike eshte :Pse i intereson Albin Kurtit të prishet me të gjithë? Pikerisht ketu fshihet dicitura. Duke ditur qe Albini nuk eshte budalla, mbetet qe ai te jete nje "konglomertat me shume pikepyetje". Pikerisht ne kete perberje biografike te Albinit fshihet pergjigja e madhe se pse Albini vepron kunder interesave te tij politike. Pse ai e rrezikon te arthmen e tij ne Kosove ???!!etj etj. Ju zonja Kimete nuk e thoni por e verteta eshte se Albini eshte i kapur dhe ai nuk punon dot me koken e vet...

                        1. U
                         Unë

                         Te kthehemi pak ne 1998-1999... Atehere UÇK sapo ishte krijuar dhe Albini me Sali Berishen i quanin terroriste. Kujtoni qendrimin e njejte kunder Rambuillese-(Rambujese), shiko protestat me gaz lotsjelles e molotov njesoj si Saliu ne Tirane. Shiko premtimin per bashkim gjithmone para zgjedhjeve e me pas sjelljen pas zgjedhjeve. Shiko Kosoven pa drita e pagesen per serbet ne veri. Shiko miellin, grurin , tregetine me Serbine.300 milion me teper rritje çdo vit. Jo keq per nje patriot te madh...

                         1. S
                          Salih Maloku

                          Al Bin nuk eshte politikan dhe as intelektual Eshte thjesht nje injorant qe ka gelltitur nje luge corbe te prishur ne burgjet e Serbise dhe tani po vjell ate qe ka gelltitur

                          Lini një Përgjigje