Revolucioni permanent

23 Shtator 2022, 18:48Blog TEMA

Revolucioni permanent

Nga Namir Lapardhaja

Revolucioni permanent mund të zgjasë edhe më shumë se 10 vjet. Prandaj ata që kishin marrë lugën në dorë dhe gavetën në brez për të ngjyer lyrën e pushtetit në shtator duhet ta dinë se ka shpresë: mund të vijnë edhe në vitin 2032, nëse revolucioni ecën brenda pritshmërive.

Termi "revolucion permanent" u përdor për herë të parë nga K. Maksi dhe F. Engels në vitin e largët 1850, por më pas termi u mor dhe u zhvillua edhe më tej nga L. Trocky.

Sipas Trockit, revolucioni permanent mund të arrihet nga ato shoqëri të cilat nuk e kanë arritur ende kapitalizmin e avancuar. Sipas tii, proletariati duhet të kapë pushtetin social, ekonomik dhe politik në një aleancë të ngushtë me fshatarësinë.

Revolucioni duhet të shpërthejë dhe të mbizotërojë në të gjithë botën për të mposhtur hegjemoninë kapitaliste.

Dhe të krahasosh këtë revolucion për të cilin ka folur Marksi, Engelsi dhe Trocky që më 1850 dhe ende vijon derisa të triumfojë, e kupton se sa shanse dhe shpresë ka ky revolucioni ynë që iu lagë baruti në shtator dhe shpreson të ndezë në tetor.

5 Komente

 1. r
  raul

  Revolucioni i Agush Habib Burgibes me hanxhar ne dore deshtoi qysh diten e pare me 13 shtator dhe u varros ne varrezat e sharres po ate dite idea se spiuni Agush mund te vije ndonje here ne pushtet, qe Lefter hunderr maliq kokexhufka do behet drejtor burgjesh ndonjehere, qe Kejdi dhembcakallja do behet mimistre arsimi megjithese eshte me gjimnaz mesatare 6. qe klevis krrici i faro pace pilafit do behet zv.minister rendi, qe Tedi bibiloshi hundpalloshi do behet zv.minister drejtesie , qe z. Garo do behet zv. ministre kulture, qe Muli horri do behet minister rendi. Te gjitha keto endrra ne diell me 13 shtator u varrosen ne sharre. Tani spiuni do lehe si i lajthitur cdo nate se do ta kepuse Edi Ramen ne mes kur te qethen delet ne vitin 2036.

  1. V
   Vranakonti

   Raul,u paske dhene te gjitheve nga nje post te rendesishem.Te lumt.

  2. V
   Vlonjati 12

   Kjo femra ne krah te Sali kafshes eshte “yll” . Ta shpif dhe ngjan si burre i lodhur . Jo më kot Rama e tallte dhe i thoshte “Pamela Anderson” ????

   1. I
    Ish PD si PPSH

    Ku e ke deputetin Alizoti dhe Mahmutaj ? Berati eshte socialiste dhe bravo qe dine te poziciohen . Keni votuar dy deputet qe nuk vlejn per asgje kjo eshte parti e derrave ish PD

    1. P
     Permanent te Shefiku

     Këta janë bërë të tërë për bikutina Shefiko . Lëre që pjastra e bën fët e fët onden e te berberi meqë ka gjithmon radhë , po qethin njëri tjetrin .

     Lini një Përgjigje