Si të gjithë deputetët që venë tek Berisha, edhe Alizoti ka një hall të madh

23 Shtator 2022, 22:35Blog TEMA

Si të gjithë deputetët që venë tek Berisha, edhe

Nga Aulona Pasho

Tomorr Alizoti është një nga deputetët e përkëdhelur të listës Basha, që herë pas here ka dashur të vetidentifikohet si një figurë që ka një mendimin e tij. Ne fakt, mendimi i tij i vetëm ka qenë mosmendimi dhe perpjekja për të qëndruar “mbi palët” pa mbajtur kurrë një qëndrim, edhe pse vitin e fundit PD është përballur me krizën më të madhe që prej krijimit të saj.

Edhe pse kandidatura e tij u prit shumë mirë nga demokratët, siç duket, u dashka që politikani të vihet përballë sfidave për të parë se sa eshtër dhe se sa shtyllë kurrizore ka.

Ndofta në fillim të konfliktit në PD u duk se mbajti një qëndrim parimor, duke u shprehur se PD-ja nuk mund të lejohet të kthehet në një OJQ me Sali Berishën, me kalimin e kohës dhe kur u pa se shumica e zhurmshme e militantëve po vinin pas Berishës, ai bëri një rrotullim 180 gradë dhe ndryshoi shenjestër: nga Berisha ai filloi të sulmojë shumë ashpër Lulzim Bashën.

Problemi nuk është sulmi i tij ndaj Bashës, por mosmbajtja e një qëndrimi parimor nga ana e tij. 

Pra, midis së drejtës dhe forcës, Alizoti zgjodhi këtë të dytën, duke i vënë shkelmin figurës së tij prej intelektuali. Kjo për faktin e thjeshtë që forca e tij e vetme mbetet zhurma në rrjetet sociale dhe ftesat selektive në programet televizive që i bëjne fresk Berishës. Por dhe pas kësaj Alizoti e ka te veshtire ne mos te pamundur te jete i sinqerte ne qendrimin e tij. 

Media pranë familjes Berisha njoftoi para pak kohësh se Alizoti është bashkuar në radhët e deputetëve që mbështesin Berishën, ndonëse ai nuk ka marrë pjesë në asnjë mbledhje të deputetëve të grupit të Berishës.

Nga ana tjetër, media pranë grupit të Bashës, ka njoftuar se ai nuk ka vajtur me grupin e Berishës.

Vetem ai vete nuk ka folur asnje fjale per qendrimin e tij. Siç duket, qëndrimit “mbi palet” qe tashme jane ne polet ekstreme te qendrimit nuk ofron me asnje karrige per komoditetin e mosmendimit te Alizotit.

Ai i trëmbet si djalli temjanit përballjes me njerëzit që e kanë mbështetur për atë që ai është paraqitur në fillim dhe jo për atë që është shfaqur gjatë rrugës së tij.

Madje, në një foto që ka mbërritur në redaksinë e gazetës “TEMA” shihet Tomorr Alizoti në një mbledhe të kryesisë së PD-së në Berat i maskuar me një kapele, gjë e rrallë kjo për figurën e tij.

Siç duket, Alizoti nuk do të bjerë në sy dhe do të mbajë një qëndrim prej të mençuri dhe t’ua hedhë të gjithëve. Ne pritje te “pajtimit” mes paleve Alizoti po thinjet duke pritur qe dikush ta propozoje qe te drejtoje palët. Qendrimit te grupit te Berishes (i qarte ne qendrimin e tij distant ndaj cdo deputeti qe nuk ka marre flamurin per te mbrojtur non graten) duket ti jete afruar dhe qendrimi i grupit te Bashes.

Qe tashme nuk ka nevoje per qendrimet pa qendrime te Alizotit apo dikujt tjeter. Kampet e ndara qartas i kane lene jashte ata qe njeren kembe e mbajten te Berisha dhe tjetren ne porten e hyrjes tek PD e mbeshtetur nga nderkombetaret.

Megjithate ajo qe eshte per te ardhur keq mbetet qendrimi aspak dinjitoz i perfaqesuesit te shtreses me dinjitoze te shoqerise.

Alizoti qe duhet te ishte sot ne krye te inisiatives per hapjen e dosjeve fatkeqesisht i ben fresk Sali Berishes dhe aleatit te tij qe akuzohet per spiun.

Me ç’duket, dashuria e viktimës për xhelatin ka zënë rrënjë të thella tek figura e këtij personazhi që pati shumë shpresë tek ai në fillim, mirëpo dita-ditës kjo shpresë u zbeh dhe u shndërrua në figurë qesharake si kjo e fotos sot me kapele, për të mos u njohur nga demokratët.

38 Komente

 1. 1
  19

  Artikull brilant bravo alizoti eshte nje qorr kurv ska as byth as gje .debil i li dur dhe shume skuth .

  1. D
   Do shpetoje Shqiperia

   Bravo Aulona Pasho. Jam shumë dakord me komentuesin 19 me lart. Artikull brilant qe tregon ndyresine e disa njerëzve si Alizoti we ka tradhetuar familjen dhe fisin e tij duke shkuar mbrapa Komunistit Sali. Të paret e Alizotit po rrotullohen ne varret e tyre nga sikleti dhe marazi, se si pasardhesi ie tyre na u be papritur komunist dhe u bashkua me Komunistin Sali. Zvarranik pa shtylle kurrizore.

   1. D
    Diamond

    Alizoti intelektual????? A ka mundesi te hapesh fjalorin shqip-shqip te kuptoni domethenien e fjales intelektual...do t'ju lutem shume ,se e keni bere lloj lloj gomari me tituj ,qe bejne me turp njerezit qe jane intelektual... U be shqipja e shkruar si gjuhe kafeneje....

    1. B
     Bureto

     Per intelektualin, shkrimtari dhe filozofi francez Zhan Pol Sartre, ka shkruar: "Intelektual nuk mund te quhet nje individ qe eshte specialist i shquar ne nje fushe te caktuar te dijes. Qe te behet intelektual ky duhet te kete shpirtin kunderkonformist, per te luftuar energjikisht per persosjen e realitetit. Jo nje antikonformist kryeneç, kapriçioz e tekanjoz, por antikonformist qe buron nga modelet ideale te zgjidhjes se problemeve." Gjeni gjekundi ne kete perkufizim ndonje krahasim me "intelektualin" Tomor Alizoti dhe me kedo te ngjajshem me te?!

   2. M
    Ms

    Debil i lindur!

    1. A
     Anila

     Halli i nipit te tradhtarit me te ndyre te Shqiperise ne shekullin e XX, Fejzi Alizotit, duket qe eshte Arkiva e Sales me dosjet e ish-bashkepunetoreve te Sigurimit te Shtetit Komunist.

    2. Z
     Zagali

     Pune kalamanjesh qe meren me lojen e maceve me miun.Alizoti idiot.

     1. B
      Berish Saliu

      Sic kane bere para ardhesit e tij ,qe bashkpunuan me nazismin ashtu po ne nanizem bashkohet edhe nipi i tyre ,me kriminelin Non Grata,pune ballistash

      1. I
       ILIRET

       Patem shume shprese se nga te perndjekurit do te dilte nje klase intelegjente qe do te merte ne dore fatet e vendit, per ta drejtuar ate ne rrugen e demokracise dhe te kapitalizmit............................... Mirepo jemi te zhgenjuer teresisht............................. Kjo klase rezultoi teresisht sipas perkufizimit qe i ka bere Enver Hoxha................ Sahanlepirese, tradhetare e interesave te vendit, e shitur tek te huajt, pa ideale, servile...................................... I burgosuri dhe i persekutuari politik shkoi pas atij qe rrinte ne vilen e Enver Hoxhes duke ngrene darka e dreka e duke shkuar per peshkim me djemte e Enverit........................ E cuditeshme, por kur ju thua keshtu, i burgosuri te hidhet ne gryke dhe nuk te lejon ta shash komunistin...................... Kaq keq ju eshte perpunuar truri ne burg ketyre, sa ju duket burgu si vila e Enverit ?.............. Shume thone se Enveri burgosi intelektualet, njerezit e zgjuar etj etj... . Po ku jane sot pasardhesitve tyre? .................. Pse nuk po shquhen si njerez inteligjente............?............... Shiko perberjen e PD-se ! .......... Shumica ish komuniste, apo bij te komunisteve, sekretareve te partive. Me te zgjuar mbajne Luciano Bocin, djalin e sekretarit te Komintetit te Partise te Elbasanit.............. Ku jane te persekutuarit? .......... Ku jane bijt e tyre ....... ? As ne shkolla nuk kane shkelqyer................................. Shifni sot kush jane drejtues te kompanive ne Shqiperi. Shumica ish kaptera e oficera te ushtrise te Enverit.......... Shihni kush po i drejton kompanite inteligjente te programimeve...!!!........ Shihni cilet po shkelqejne jashte shtetit jo vetem si punonjes, por edhe si drejtues ne kompani prestigjoze, deri ne Google, Amazon etj etj .....!!! Ku jane keta bijte e intelektualeve dhe pronareve te medhenj qe persekutoi regjimi............... Keta, ju bashkuan cdo pushtuesi qe erdhi ne Shqiperi, duke bere pasuri, e vazhduar shkolla jashte vendit se kishin leke, sot po tregojne se kane qene sic i ja cilesuar Fan Noli, Dallkauke injorante................ Qe pasurine jua dha pushtuesi pet sherbimet qe i benin atij, dhe duke e lene Shqiperine nje vend te prapambetur ne cdo drejtim........... Keshtu dhe Alizoti nga ai brum eshte, mos prisni me shume sec ka kapacitetin e trurit sa nje kokerr arre.....

      2. S
       Shtup Shtupa

       Ngutja është e demshme

       1. Tuti

        Aulon e dashur kte e ka kërcënuar Sali Berisha me dosje nuk ka rrugë tjetër

        1. V
         Vjosa.al

         Kjo cupa Aulona Pasha, paska jo vetem pene te mprehte, por edhe mendje te mprehte. E godiska gozhden drejt e ne koke. Dhe kjo i ben mire edhe derrases ku ngulet gozhda, por edhe vete gozhdes.

         1. A
          Arti

          Sa alizot te tjere te mjere ka aty yyyy . Ata te tjeret jane produkt i berishes qe jane ndare gjasme nga ai e bejne puc nga grupi tjeter.e qe presin se mos bien bolet e dashit. Po ca pd na tregoni aman se ka 30 vjet qe skane nje statut per ate qe duhet ti perfaqesoj nje parti e qrndres se djathte

          1. V
           Vlonjati 12

           Qen i rahur qe kulish

           1. E
            Eni

            Shkrim idiot...mban kapele thote o zot....po lu ks djale si Alizoti? I vetmi we mu d ta zevendesoje Berishen....po ju doni ata te tenderave e kanabisit...

            1. r
             rrusha

             Alizoti thjesht eshte nje qen i rahur se vogli. Burre pa bythe!

             1. x
              xhemal

              eshte filozofia e partise balliste..ricfaqet pas 80 vjetesh. ne menyren me te mire te mundeshme..lexoni e studioni historine e ballisteve e do shikoni tek Alizoti nje klonim te persosur..si judo ne Europe ricfaqja perfete e nazifashisteve

              1. L
               Loku

               Alizoti, Bumçi, Bylibashi e tej përbëjne grupin e eunukeve në PD. Nuk pritet të bejne ndonje gjë.

               1. T
                Tata luigji

                Alirroti eshte cope injoranti me levizjet we ben neper studio ky eshte thjeshte nje pordhac qe dhjet gjak nga berisha Ky Alirrota eshte thjesht spijun

                1. G
                 GEZUAR BAFTJAR

                 Po ky eshte vete spiun

                 1. A
                  Arben

                  Aulona te pergezoj per artikullin. Nuk kam komentuar asnjehere, por sot nuk u permbajta dot. Analiza qe Ju i beni zotit Alizoti eshte e perkryer. Askush tjeter nuk i ka bere nje "operacion" te tille te mendimit dhe qendrimit te tij, ne raport me partine ku militon. Ne e shikonim dhe degjonim zotin Alizoti, nuk na pelqente me mendimet dhe qendrimet e tij, por vetem kaq. As doktor Petrela, po ti kishte bere "operacion" trurit te tij, nuk do dilte ne konkluzione kaq te sakta sa Ju. Nje Bravoooo e madhe Aulona!

                  1. K
                   Kështu o posi!

                   Pse na qënka Ali zoti përfaqësues i "shtresës më finjitoze" të Shqipërisë moj zonja artikull shkruesi?!! Pse ose butgu ose persekucioni në kohën e komunizmit na qënka kriter për dinjitetin e njeriut? Hajde takohemi dhe të tregoj unë me dhjetëra e dhjetëra nga këta sa legena e b...q...a kanë qënë dhe mbetet të tillë!

                   1. A
                    Antikonformisti

                    Aulona ja ke fut pordhes kot me superlativat e tua per kete bythecin qe eshte vetshpallur fisnik me gjithe familjen e tij,por mbi te gjitha kur vlereson shtresen e tyre si elite e paster,tregon cektesi ne njohjen e njerzimit nderkohe qe dihet qe kjo shtrese hyn tek flugerat pasi komunizmi i ka rrahur qysh ne veze

                    1. P
                     Poli

                     Pse ka frike Alizoti? Sa idiot artikull..as ka vjedhur as ka vrare as ka ndertuar pa leje as ka shperndare drove as ka nxjerre ndertues nga tregu ....frike kane ata qe deri ne banje shkojne me roje....jam skandalizuar kur degjova qe nje drejtor I mesem mbante shower e roje e I paguante vete....

                     1. T
                      Tom Alizoti

                      Vertete besoni fabulen i persekutuar politike ? Dhe cfare hapje dosjesh kerkoni kur keta i kane sherbyere rregjimit kane groposur njeri-tjetrin . Une njohe njeren dege te Alitoti qe banojne ne Berat ne mos gabohem djale xhaxhai Shkelqim Alizoti punonte saldator dhe gruan laburante njerezvshume te mire jo vetem qe nuk kane qen te persekutuar por te privilegjuar .Te persekutuar kemi qene ne pjesa tjeter .

                      1. G
                       Grupi i BUTAKËVE .

                       Këta BUTAKËT , i kishte qef OPERATIVI , prandaj dhe ky i FISMI (siç vetë deklarohet) , nuk bashkohet me grupin e hapjes të dosjeve .

                       1. i
                        ilir

                        Bravo Aulon, kuptohet qarte, ky zoteria eshte koleg me Ilir Metaj, dhe nuk mund te bashkohet me grupin e Alibeajt, keni per ta pare kur nuk do te votoi ligjin per hapjen e dosjeve. Tung.

                        1. S
                         Spak

                         Shume artikull i te vertetes se Shqiptareve por edhe i "demokrateve" te Saliut por edhe te likes! Kjo eshte e verteta pse Shqiperia nuk behet! Provincializmi dhe mentaliteti jone! Frika qe na futi ne gjkun tone Enveri! Servilizmi!Mendoni vetem kaq: cfare mut dmokrati eshte Saliu dhe partia e tij? Te tjerat jane parate qe po prish Saliu,ato qe i vodhi!

                         1. 1
                          123 123 te enverit jemi ne

                          Sakte

                         2. J
                          Joti

                          Ka shume ne pd si alizoti e keqja ketij vendi eshte e vjeter qysh ne vitin 1991 kur ne krye te pd u zgjodh nje ish sekretar partie dhe agjent i udb sali bisturia ne pd duhet nje pastrim i thelle por nuk ka kush e ben kete e kemi peshqesh nga ramiz alia garda e vjeter e komunizmit

                          1. 1
                           123 123 te enverit jemi ne

                           Sakt

                           1. 1
                            123 123 te enverit jemi ne

                            Sakte

                            1. 1
                             123 123 te enverit jemi ne

                             Sakte

                             1. V
                              VISI

                              O MERO PO KETE SUQIRIN JEP LAJM KY ESHTE VARI KARIN LANGO RRUGESH

                              1. L
                               Lisi

                               Artkulli pa sensnga nje "gazetare" qe vjen nga hici.

                               1. K
                                Kim Yong

                                Per cilin shtrese "dinjitoze" te shoqerise e ka fjalen kjo gazetarucja? Alizoti? Ai eshte nje zvarranik pa shtylle kurrizore...

                                1. a
                                 american22al

                                 Pak rendesi se kush e ka shkruar , artikulli eshte i sakte . Alizoti nuk eshte gje tjeter pervec nje person llafazan demagog qe vetem flet dhe nuk eshte i afte te beje asnje nga ato qe thote, nje i paafte qe me stampen e te persekutuarit do te duket neper ekrane dhe publik, nje pa ndonje vlere ne politike dhe praktike......

                                 1. i
                                  ilir

                                  Lisi bplisi, fisi, zisi, keni te gjotne nje hic. Si tha Aja: Pse s'pordhe me mire se fole

                                  Lini një Përgjigje