Tash e gjetëm kush me na i shkund ullinjtë

6 Nëntor 2023, 15:36Blog Nga Frrok Çupi

Tash e gjetëm kush me na i shkund ullinjtë

Ky burri që kishim lënë për kafe sot paradite, ishte ngritur herët në Kurbin.

Shtëpia e tij, e vjetër sa Shna Ndou, ndodhet pak më përtej Kishës së Laçit. Është i heshtur, me sytë si dy shkëndija dielli, pak mustakë, me këmishë të bardhë si në verë si në dimër, duket pak i kërrusur sepse është i gjatë…

Emrin nuk dua ta them, se e kam mik, nuk e kisha si këdo që kam shkuar për ta investuar dhe i them ‘fol tani, se po regjistrohesh’.

Lokali ku lamë për kafe kishte në mure dy ekrane të dy televizioneve të ndryshëm. Ai përballë kurbinasit e bënte burrin e ardhur që, herë- herë, të priste bisedën dhe të rudhte ballin për andej nga ekrani. Iu bë sikur e teproi me ndërprerjet e shkurtra dhe në një moment e ndërpreu fare. O ra heshtje, o ma la mua që të them ndonjë gjë.

Por thuajse heshtja u bë më e fortë se fjalët. Ai pastroi pak zërin, lëvizi shpatullat sikur po ngrihej, dhe më thotë:

-Tash po… Tash e gjetëm kush po na i shkund ullinjtë këtë vit!

Kurbinasi ishte ngulur në ekranin ku shfaqeshin lajmet me figurën e deputetëve që vareshin nga kangjelat metalike që rrethojnë selinë e Kuvendit, deri te lavjerrja për në dritaren e selisë.

5 a 6 deputetë të pjesës Foltore të PD, të përjashtuar nga seancat e Kuvendit dhe komisionet, për shkak të sjelljeve të padenja ligjërisht, iu sulën sot ushtarëve dhe zyrtarëve të Gardës që ruanin selinë, hipën mbi hekura dhe nëpër korniza dritaresh, derisa ia dolën të shfaqen të lumtur nëpër dritare. Ishte një pamje e shëmtuar, shumë neveritëse.

Miku im me mua në kafe e kishte parë me një sy tjetër; jo aq keq sa e shikojnë shumë qytetarë si ‘turp për këta’. Jo, ky është i menduar dhe i mençur.

“Tash e gjetëm kush po na i shkund ullinjtë këtë vit”, tha hidhët, duke drejtuar dorën për andej nga ekrani.

Burri ishte mrrol pak teksa shihte burrat varur pantallona nëpër duar të tjetrit përmbi hekurta të mprehta që të mos hyjnë gjallesa të egra.

-Po më duket se këta na duhen vetëm për atë punë, për ullinjtë- tha prapë ai. Dhe nisi ta bëjë si një tregim këtë që tha:

-Kam nja njëzet rrënjë, poshtë në fushë të Laçit- tha. Po kush i vjel këtë vit? Fshatarët, edhe kush ka mbet, nuk të vjen më për të shkundur ullinjtë. Punë e rëndë, duhet të ngjitesh degë më degë, të shqyesh lëkurën… Pa le që tani, edhe po të erdhi dikush, të kërkon vegla moderne për shkundje. Kurrkush nuk hip më në majë të ullirit, të thonë se nuk punojnë më ‘në manual’…, tha burri, si i menduar se si do ta bëjë këtë vjeshtë.

… E mori edhe një herë lugën, s’e mbante mend a e kishte mbaruar kafen, dhe bëri sikur përziente sheqerin. I ishte skuqur fytyra, siç ndodh kur të zë turpi i tjetrit.

I bëra me shenjë kamerierit edhe për një kafe tjetër…

14 Komente

 1. d
  dsa

  Kurva Frrok merru me Ed Drogen qe po shkaterron Shqiperine e ka kthyer vendin ne hale ku kane ardhur dhe do te vijne per te dhjere me shumice emigrande te paligjshem nga Afrika dha vendet arabe. Edhe Mbret po te ishte djali Kristaqit do te pyeste nje here te vetme qytetaret votues, minimumi me nje referendum. Kjo eshte tradheti kometare dhe denohet me .......

  1. P
   Putin Gelboqja

   Kurve je ti mor pis, me soj e koc rac kurvash qe kesaj toke i rendoni!

   1. V
    Vranakonti

    Ti DSA,jo vetem qe je kureve e i degjeneruar por mut per te ngrene pulat. Frrokut ti qelbesire, nuk i vjen as te thonjet e kembes se, ai eshte zoteni burre.

  2. D
   DRENICA E KUQE

   O zotni Frrok, gjithe keto kafshe qe jane, ua thyejne deget ullinjve dhe ka rrezik te na lene pa fruta...!!! Kafshe e shkuar kafshesh, si Sali Fazlliçi qe i ka bere!... DRENICA E KUQE

   1. D
    DRENICA E KUQE

    O zotni Frrok, gjithe keto kafshe qe jane, ua thyejne deget ullinjve dhe ka rrezik te na lene pa fruta...!!! Kafshe e shkuar kafshesh, si Sali Fazlliçi qe i ka bere!... DRENICA E KUQE

    1. Roberto

     Sa loqe ka ky vend si puna jote qe nuk ke haber nga asgje por vjen e ha mut kot duke fajesuar ata qe nuk duhet dhe duke mbajtur anen e nje llumi qe ju ka dhjere ne koke per vitesh dhe prap ju nuk zini mend. Per ju te mire jane ata qe ju lene te mbillni dhe te shisni droge,ata qe ju lene te merreni me kurveri edhe pse ndonje prej tyre mund te jete motra juaj,ata qe thyejne,vjedhin,vrasin dhe nuk ju hyn gjemb ne kembe. Keta jeni ju o tutkall. Nuk do beheni kurre njerez. Shpellare te pagdhendur do mbeteni. Mjere ju o te shkrete.

     1. N
      Niku

      TE LUMTË, BRE !!

      1. m
       mirel

       Pe-De-rat e SHQUP-it kane "luajtur nga mendorja"

       1. k
        kirurg

        Ke folur si në një kuvend burrash të hershëm...

        1. k
         kola

         pederat e pds, pa u fut sala nburg e pa u cliruar opozita nuk do ju japim vot, do durojm cazzatot e rames skemi cbejm se jan me mire se muli me salen npushtet, or tyl.

         1. c
          ceni

          E lexova e rrilexova dhe dola ne konkluzionin duke vendosur personazhin ne fjale ne vitet 90;95;97;2005;2008:2011:2023 qe keta gjithnje kane qene per te shkundur ullonjte,ku ironikisht kane shkundur kete popull qe duke i hapurr rruge injorances ne vitet 90 shkundesit e ullinjeve shkunden kete vend nga te gjitha anet!Rast unikal ne bote!Dhe sot edhe pse kane kaluar 32 vite vazhdojne e hypin neper dritare si majmunet neper rruget e qyteteve ! Kjo eshte fatkeqesi dhe njolle kombetare!E gjithe bota shkon drejt emancipimit dhe qyteterimit e ne drejt kafsherimit me tituj e doktorata plepash.

          1. S
           Sefer Daja

           O F(Rrok)! Po kto jan për të "shkundur" mendjen tënde ,se nuk le pushtet pa lëpirë!!! Sa për ullinjt e mikut tënd mos ki merak, se mendon Rama! Sapo njoftoi se Shëngjinin do ta mbushë me afrikanë nga Italia! Dil ,se afër e ke, e gjen aty punëtorē me të shkund ullinjt!

           1. e
            emigranti1991

            Kerkohen kacavares me veshje firmato, per ullinj te zi, pagesa e kenaqshme.

            1. L
             Leshjani prej Gjadri

             Mue m'shkoi menia n'ven tjeter,or Frrok.Me ullinjt dhe punet n"bujqesi e blektori tash mund t"merreni afrikanet e gjadrit .Kina nevoje per cifcinj or Frrok

             Lini një Përgjigje