A do ta shtypë Putin butonin e kuq? David Petraeus: Nëse ndodh, SHBA do t'i kundërpërgjigjet

31 Mars 2024, 17:56Bota TEMA
A do ta shtypë Putin butonin e kuq? David Petraeus: Nëse ndodh, SHBA

Nëse Putin përdor vë në zbatim vendimin për përdorimin e armëve bërthamore, Shtetet e Bashkuara do të kundërpërgjigjen.

Kështu deklaron ish-drejtori i CIA-s dhe gjenerali amerikan që udhëhoqi forcat ushtarake në Irak dhe Afganistan, David Petreus.

Në një intervistë për median italiane Corriere della Sera, Petresu thekson se vendet perëndimore e kanë paralajmëruar prej kohësh Rusinë për rrezikun që i kanoset vendit nëse shtypet butoni i kuq.

“Shtetet e Bashkuara kanë deklaruar publikisht se përdorimi i armëve bërthamore është shqyrtuar prej kohësh dhe se janë zhvilluar opsionet e mundshme për përgjigje. Janë bërë përpjekje për të paralajmëruar Rusinë për pasojat e mundshme të përdorimit të armëve bërthamore dhe këto paralajmërime janë dërguar gjithashtu edhe nga aleatët."

Ndërkohë, Ruisa për rreth një orë ka mbuluar qiellin e rajonit Lviv në Ukrainë me raketa fluturuese.

Gjatë alarmit ajror forcat ruse arritën të kapnin në befasi ushtrinë ukrainase dhe si rrjedhojë, u shkatërruan qindra ndërtesa administrative ndërsa shumë persona mendohet se kanë vdekur dhe gjenden nën rrënoja.

Sulmi raketor rus në Lviv ka bërë që Polonia të ngrejë avionët e saj luftarak për të mbrojtur hapësirën ajrore.

Forcat ushtarake të Varshavës, citojnë mediat italiane, ka sulmuar avionë luftarakë, por nuk bëhet e ditur nëse ka pasur viktima apo avion rus të rrëzuar.

Sakaq Vladimir Putin, ka nënshkruar një dekret për fushatën e zakonshme pranverore të rekrutimit, duke thirrur 150.000 qytetarë në shërbimin e detyrueshëm ushtarak.

Të gjithë meshkujt nga 18 vjeç e lart janë të detyruar që të kryejë shërbimin e detyrueshëm njëvjeçar apo trajnime ekuivalente gjatë shkollimit të lartë. Fushata e rregullt e rekrutimit ndodh në kohën kur Rusia po vazhdon pushtimin e Ukrainës, të cilin Moska e nisi në shkurt të vitit 2022.

26 Komente

 1. Z
  Zhvejku

  Ky ishi kujton, se po u shtyp butoni i kuq amerika nuk do preket, thuaj mos e dhent zoti, se e para qe do preket do jet amerika, jane kohe te tjera, s'eshte lufta e dyte qe amerika doli e paprekur...

  1. A
   Albi

   qeke Zhvejk megjithmend dmthrrot kari

   1. A
    Albi

    qeke Zhvejk megjithmend dmthrrot kari

    1. Z
     Zhvejku

     Ama dhe ti Al- bibe do jesh nje derrpidhi

    2. T
     Tani

     Po o koqe pi

     1. ?
      ???

      nuk e paskam dit qe Zhvejku paska qene kurve ruse ...

      1. ?
       ???

       Kurv je ti qe vjedh te dhenat e te tjerve .

       1. Z
        Zhvejku

        Kurse ti pikpyetja, do jesh kurve amerike nga ato qe i ka palluar Trampi!

        1. ?
         ???

         Zhvejk ai pikpyetja e pare me ka vjedh te dhenat,do jet no nji kurv e redaksis.

      2. S
       Sqepari

       Operacioni... hahaha, si me heq zorren qorre, por nuk del dot nga humnera ku e ka futur popullin e mjere rus!

       1. K
        Kicao

        SHIKO SHQIPTARET QE NUK KA MBETUR NJE I RI NE SHQIPERI O TRUSHPERLARE

       2. T
        Tani

        Cfare jane keto lajme idiote qe jepni o Mero Baze? Avionet polake pasken sulmuar ato ruse? Ku i merrni keto njoftime, te kafja e lagjes?

        1. © KENDVESHTRIM TJETER ©

         Lufta e tretë botërore, nuk ka fitimtar!

         1. M
          Maks

          Po sikur amerika ti hedhi e para bomben rusis Putini do i kunderpergjigjet amerikes He si thot ky ish spiuni cias

          1. Y
           Yp chixhi

           Epo na e cau menderen ky Putin me kete butonin e kuq , ai qe eshte burre o e shtyp ose nuk e ze te goje ket butonin e kuq , ose e shytyp ose nuk e ze ne goje fare . Po i dha karar per koken e tij le ta shtype njehre e mire e boll ma e cau buthen .

           1. Y
            Yp chixhi

            Epo na e cau menderen ky Putin me kete butonin e kuq , ai qe eshte burre o e shtyp ose nuk e ze te goje ket butonin e kuq , ose e shytyp ose nuk e ze ne goje fare . Po i dha karar per koken e tij le ta shtype njehre e mire e boll ma e cau buthen .

            1. X
             XXXL

             Perendimi “Kolektiv” e coji per lesh Zelenski Ukar-inen, tani po kerkon te shkoj per lesh kari edhe vete.

             1. d
              dsa

              O Petro ja ke fut kot, a do te kete kohe Amerika dhe shoqet e saj te LGBTQ te Evropes te kunderpergjigjen pas kerpudhes ruse? Ne nje lufte berthamore nuk ka fitues por me shume humb dhe i dhemb bytha te pasurve qe quhet “Perendimi Kolektiv”, se nje shtet i varfer sic keni qejf t’a quani Rusine .

              1. R
               Real

               More ti zhvejku a e din ate shprehjen qe frika ruan vreshtin. Pse cfare kujton ti se Bashkimi Sovjetik dikur ka qene budalla qe as nuk e ka shkuar ne mendje kete version, por gjithmone bomba nukleare eshte perdorur vetem per shantazh. Sepse ne cfaredo varianti qe ta mendosh Rusia eshte nje hap prapa Amerikes ne kete rast hipotetik.

               1. I
                Ilir

                Te sulmosh Ameriken eshte nje ide e cmendur.Kete e di shume mire Putini America ka arme te tmerrshme qe askush i ka sot ne bote

                1. A
                 Analisti

                 Çfarë armë të tmerrshme na paska Amerika , more Ilir ? Arma më e tmerrshme është bomba atomike dhe Rusia ka dy fishin e mbushjeve bërthamore të SHBA-ve . Tjetër , di ti Ilir ndonjë luftë që t'a ketë fituar Amerika , qe nga lufta e dytë botërore ? I ka humbur të gjitha : luftën e Koresë , luftën e Vietnamit , të Libisë , të Irakut , të Sirisë , të Afganistanit me talebanet , të Irakut ....asnjë të fituar .

                 1. a
                  anti25642654censurë

                  analo ti e paske kap delen për koqesh!i fortë je!!vazhdo kështu se do ja dalësh mbanë!!

                2. D
                 Dashja

                 Psikosomatik i gjalle dhe i vdekur tashme.

                 1. N
                  Niko

                  Mos harroni, sa mijëra rus ngelën në malet e Afganistanit në vitet 70, ku.për një periudhë 10vjeçare u vranë dhjetra mijë vetë ;Konkluzioni bishtin ndër shalë e ikën (ata që mbetën) andej nga erdhën .Ashtu i pafshim dhe në Ukrahinë me brekë nëpër këmbë. Poshtë të liqtë e botë! Rroftë populli paqedashës në botë!!

                  1. D
                   Deda

                   Niko , nga e paske mësuar , se të ligjtë na qenkan rusët ndersa të mirët ukrainasit ?! Prej 14 vjetësh luftohet në Donbas midis ushtrisë qeveritare naziste ukrainase dhe rusëve vendas të diskriminuar e të keqtrajtuar . Rusia , më në fund ndërhyri ushtarakisht për të çliruar popullin rus të tre krahinave nga qeveria ukrainase . Himagjino një çikë ti Niko , p.sh., sikur Shqipëria të ishte superfuqi dhe Serbia të masakronte shqiptarët e Kosoves , a nuk do të ishte i justifikuar një sulm I Shqipërisë ndaj Serbisë ? (Flas për kohën e Millosheviçit , se tani Kosova është shtet më vete) . Ja , kjo është arsyeja e vërtetë e sulmit rus ndaj Ukrainës , të tjerat janë propagandë e karagjozit president ukrainas , i mbështetur edhe nga perëndimorët e amerikanet , në emër të gjoja "sovranitetit e mos ndryshimit të kufijve". Rusia po lufton e po fiton kundër gjysmes se botës (perjashto Kinën , Indinë , pothua gjithë bota arabe , Brazili e ish republikat sovjetike , që janë pro Rusisë ) .

                   1. g
                    ganiu

                    Qeke car ka truri o Ded. Car, po car i fishkur.

                  Lini një Përgjigje