ANALIZA: Kina e shikon ndryshe kërcënimin bërthamor të Putinit

23 Shtator 2022, 09:57Bota TEMA

ANALIZA: Kina e shikon ndryshe kërcënimin bërthamor të

Kur presidenti rus Vladimir Putin u takua me liderin kinez Xi Jinping në Uzbekistan javën e kaluar, gjendja shpirtërore ishte dukshëm e ndryshme nga takimi i tyre triumfues në Pekin, javë përpara pushtimit rus të Ukrainës.

 

Nuk kishte më reklamë për miqësinë e tyre “pa kufij” të deklaruar në ditën e hapjes së Lojërave Olimpike Dimërore. Në vend të kësaj, Putin pranoi se Pekini kishte “pyetje dhe shqetësime” në lidhje me pushtimin e Ukraines, në një lëvizje delikate ndaj kufijve të mbështetjes së Kinës dhe asimetrisë në rritje në marrëdhëniet e tyre, shkruan CNN.


Në leximin kinez të takimit, Xi as nuk iu referua “partneritetit strategjik” të shumëpërfolur midis Pekinit dhe Moskës, tha Shi Yinhong, një profesor i marrëdhënieve ndërkombëtare në Universitetin Renmin në Pekin. Ishte “deklarata më e kujdesshme ose më e ulët në vite” e lëshuar nga Xi për marrëdhëniet e tyre strategjike, u shpreh Shi.

Ndryshimi i tonit nuk është befasues duke pasur parasysh vargun e humbjeve poshtëruese të Rusisë në fushën e betejës, e cila ka ekspozuar dobësinë e Putinit për miqtë dhe armiqtë e tij. Këto pengesa vijnë në një kohë të keqe edhe për Xi, i cili është vetëm disa javë larg kërkimit të një mandati të tretë.

Nën pushtetin e Xi, Kina ka krijuar lidhje gjithnjë e më të ngushta me Rusinë. Tashmë duke u përballur me vështirësitë e brendshme nga një ekonomi e ngadalësuar dhe politika e tij e paepur me zero-Covid, Xi kishte nevojë për një projeksion fuqie, jo cenueshmëri, në aleancën e tij strategjike të miratuar personalisht.


Gjashtë ditë më vonë, në një përshkallëzim të dëshpëruar të luftës shkatërruese, Putin njoftoi një “mobilizim të pjesshëm” të qytetarëve rusë në një fjalim televiziv dhe madje ngriti spektrin e përdorimit të armëve bërthamore.

Nuk dihet nëse Putin diskutoi përshkallëzimin e tij të planifikuar me Xi gjatë bisedimeve të tyre të fundit, ashtu siç mbetet një pyetje e hapur nëse Putini i kishte thënë Xi-t për pushtimin e tij të planifikuar herën e fundit që u takuan në Pekin.

Për disa analistë kinezë, pengesat e Putinit dhe përshkallëzimi i luftës i ofroi Kinës një mundësi për t’u larguar nga Rusia – një ndryshim delikate që filloi me takimin e Xi me Putinin.

“Kina nuk ka zgjidhje tjetër përveçse (të) qëndrojë disi larg Putinit për shkak të përshkallëzimit të luftës, agresionit dhe aneksimit të tij dhe kërcënimit të ripërtërirë të luftës bërthamore”, tha Shi.

“Kina nuk ka dashur që ky mik i padëgjueshëm të luftojë. Cili mund të jetë fati i tij në fushën e betejës nuk është aspak një biznes i menaxhueshëm nga Kina”.

Por të tjerët janë më skeptikë. Pranimi i hapur i Putinit për dyshimet e Pekinit nuk sinjalizon domosdoshmërisht një përçarje mes dy aleatëve diplomatikë; Në vend të kësaj, mund të jetë një mënyrë për Kinën që të fitojë një hapësirë ​​për lëvizje diplomatike, veçanërisht duke pasur parasysh se si mbështetja e saj e heshtur për Rusinë ka dëmtuar imazhin e Pekinit në Evropë, tha Theresa Fallon, drejtore e Qendrës për Studimet e Rusisë në Evropë për Azinë në Bruksel.

Pasi Putin thirri rezervistët e ushtrisë për t’iu bashkuar luftës në Ukrainë, Pekini ka vazhduar duke përsëritur qëndrimin e tij të gjatë për dialog për zgjidhjen e konfliktit.

Kur u pyet për përdorimin e mundshëm të armëve bërthamore nga Rusia në një konferencë shtypi të Mërkurën, një zëdhënës i Ministrisë së Jashtme kineze e anashkaloi pyetjen.

“Qëndrimi i Kinës për krizën në Ukrainë ka qenë i qëndrueshëm dhe i qartë”, tha zëdhënësi Wang Wenbin. “Ne u bëjmë thirrje palëve përkatëse që të arrijnë një armëpushim përmes dialogut dhe negociatave dhe të gjejnë një zgjidhje për shqetësimet legjitime të sigurisë të të gjitha palëve sa më shpejt të jetë e mundur.”/ CNN

1 Komente

  1. N
    Nesti prej petrele me banim tek ali demi

    KUJDES NGA 30 GAZETARET SHQIPTAR NE SHERBIM TE KINES Nje raporti i Qendrës për Analizën e Politikave Evropiane (CEPA) që analizon përpjekjet dhe operacionet e ndikimit kinez në vendet e Evropës Qendrore dhe Lindore shenon se Shqiperia eshte pjesë e projektit gjigand të Partisë Komuniste të Kinës për të zgjeruar ndikimin e Pekinit dhe për ta bërë atë një aktor qendror në Ballkanin Perëndimor dhe në të gjithë Evropën Për këtë qëllim thotë raporti, Pekini po ndjek një strategji afatgjatë në Shqipëri që kalon në katër faza të mbivendosura.... Faza e katërt dhe e fundit, fokusohet në përpjekjet e autoriteteve kineze për të fituar një profil më të lartë publik dhe media, për të prezantuar kënde dhe përmbajtje të reja dhe për të ndikuar në perceptimet e shoqërisë shqiptare. .Per kete ka krijuar gradualisht një kornizë për ndërveprimin dhe bashkëpunimin mediatik për të përhapur narrativat e Pekinit përmes mediave tradicionale dhe sociale.  Në vitin 2019, kompanitë shtetërore të radios dhe televizionit kinez dhe shqiptar arritën një marrëveshje qe lejonte televizionin publik shqiptar të transmetonte disa programe kineze pa pagesë.  Më shumë bashkëpunim informal ndodh nëpërmjet udhëtimeve, trajnimeve, programeve të shkëmbimit dhe donacioneve për profesionistët e medias shqiptare të financuara nga Kina. Me shume se 30 gazetar e analiste shqiptar veprojne te rekrutuar kundrejt pagesave ne sherbim te kinezeve. Ata i percjellin shkrimet e artikujt mediatik nepermjet valeve te radios se jashtne te kines ne gjuhen shqipe Ejani duke vepruar ne rruge informale te pa regjistrum ne institucione zyrtare shqiptare. Ne kry te grupit drejtus te kesaj toge mediatike me gazetar shqiptar te paguar nga Kina eshte Gezim Podgorica njehershi dhe pjeze e Kshillit Drejtus te RTSH. Analiste te pagum jane G.M. ish diplomat, E L., A Ç., T. TH., B.N., E.N., M M. etj. Pjesa dermuse e te rekrutumve jane pjese e RTSH. Qendren e kane ne bllok, rruga Pjeter Budi tek Pll. i ndertum nga Pinguli kati 6 apartamenti prone e T.TH. gazetar i RTSH.

    Lini një Përgjigje