Zyrtari kryesor i Putinit pranon të vërtetën e shëmtuar rreth humbjeve ruse

22 Shtator 2022, 22:25Bota TEMA

Zyrtari kryesor i Putinit pranon të vërtetën e shëmtuar

Ministri i Mbrojtjes i Vladimir Putin i dërgoi një mesazh të qartë popullit të Rusisë të mërkurën: Vendi i tyre është në luftë jo vetëm me Ukrainën, por me të gjithë Perëndimin.

“Në këtë pikë, ne jemi vërtet në luftë me Perëndimin kolektiv, me NATO-n,” tha Sergei Shoigu në një fjalim televiziv.

Paralajmërimi i Shoigu vjen ndërsa Putin njofton se Rusia do të organizojë një "mobilizim" për të trajtuar më mirë luftën në Ukrainë, disa ditë pas një serie humbjesh jetike në fushën e betejës.

Në një fjalim që njoftoi masën të mërkurën në mëngjes, Putin sugjeroi se Perëndimi kishte konsideruar përdorimin e armëve bërthamore kundër Rusisë dhe kërcënoi përdorimin e armëve bërthamore në këmbim - pa dhënë asnjë provë për kërcënimet e supozuara të Perëndimit.

“Atyre që i lejojnë vetes deklarata të tilla në lidhje me Rusinë, dua t'ju kujtoj se edhe vendi ynë ka mjete të ndryshme shkatërrimi”, tha Putin . "Ky nuk është një blof."

Retorika e Shoigut përzihet mirë me linjën e Kremlinit për luftën në Ukrainë; ku Rusia ka kërkuar vazhdimisht të fajësojë Perëndimin për provokimin e Rusisë.

Shoigu të mërkurën u mburr se sa mirë po shkon lufta për Rusinë. Ai u përpoq të shtronte idenë se 300,000 rezervistë rusë po marrin pjesë në "mobilizim" për shkak të këtij suksesi - pavarësisht nga fakti se që nga ditët e para të luftës trupat ruse nuk kanë arritur të arrijnë objektivat kryesore, duke përfshirë dështimin për të kapur Kievin.

Vështirësia e veprimeve në Rusi – nga Duma e Rusisë që shpalli dënime të shtuara për dezertim ose shmangie nga rekrutimi së bashku me njoftimin e një mobilizimi të pjesshëm dhe kërcënimeve bërthamore – është një shenjë që planet e Putinit në Ukrainë nuk po shkojnë mirë, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg.

Për të bindur rusët se lufta po shkon mirë, Shoigu sugjeroi se vetëm 6000 trupa ruse janë vrarë në luftë, por këmbënguli se do të nevojiteshin më shumë trupa për të dalë fitimtar.

Ndërkohë Pentagoni ka vlerësuar se deri në gusht, diku mes 70,000 dhe 80,000 trupa ruse janë plagosur ose vrarë.

Lini një Përgjigje