Denoncimi: Projekti amerikan për ta futur Turqinë në konflikt

22 Shtator 2022, 18:29Bota TEMA

Denoncimi: Projekti amerikan për ta futur Turqinë në konflikt

Ish-zëvendës kapiteni i marinës turke koDzihat Yayci komentoi bazën ushtarake amerikane në Aleksandropoli, si dhe heqjen e embargos së armëve amerikane ndaj Republikës së Qipros.

“Ata duan ta tërheqin Turqinë në një konflikt”, deklaroi admiral Dzihat Yayci, duke argumentuar se prania amerikane në Aleksandropolis të Greqisë shkel Traktatin e Lozanës.

“SHBA, NATO dhe Perëndimi tani duan kufirin lindor në Greqi dhe jo në Turqi”, tha Yaitzi, duke iu referuar pajisjeve ushtarake amerikane që po grumbullohen në Aleksandropolis, të cilat, sipas tij janë thjesht “fyese në natyrë”.

Ai vuri në dukje rëndësinë e Aleksandropolisit për SHBA-në, duke thënë se është një “portë amerikane” për në Ballkan dhe në Detin e Zi. 

“Është gjithashtu e qartë se kjo është një përpjekje për të frenuar dhe kontrolluar Turqinë dhe ngushticat turke nga ana e SHBA-së”, tha ai, duke theksuar se krijimi i një baze detare amerikane në Aleksandropolis: “prish ekuilibrin e Lozanës”.

Duke iu referuar heqjes së embargos amerikane për shitjen e armëve në Qipro, admirali në pension theksoi se kjo përkoi me synimin e Nikosiasit për të blerë sistemet e mbrojtjes ajrore “Iron Dome” nga Izraeli. “Një çështje e rëndësishme që nuk duhet anashkaluar”, u shpreh ai.

Yaitzi vuri në dukje se “ngacmimi” i supozuar i Greqisë, “sulmi” i Armenisë kundër Azerbajxhanit, prania amerikane në Aleksandropoli dhe mundësia e krijimit të një baze detare amerikane në qytet duhet të vlerësohen së bashku, si dhe heqja e embargos së armëve ndaj Qipros, sepse ato krijojnë një “klimë shpërthyese” që mund ta “tërheqë” Turqinë në konflikt në të ardhmen.

“Turqia duhet të jetë shumë, shumë e kujdesshme”, përfundoi ai. 

13 Komente

 1. b
  ben.

  Ku pjerdh turqia. Turqia eshte superfuqi. Vetem se ka ca shtete qe duan ta ndajne, jane shtete vari leshte si franca ,amerika, rusia, greqia, armenia, siria, irani, iraku. Por ka mbeshtetjen e forte te Azerbaijanit, turkmensitanit, taxhikistanit dhe ca mongoleve te tjere.

  1. O
   Oresti

   Edhe tenden sigurisht, si perc turku qe je .....

  2. J
   Jorgo

   Truqinija o mik po s'u kthy ne themelet e Mustafe Qemalit, pisk e ka... s'ja ka fajin as Europa as Amerika, po hiqni qafe Taipet....

   1. G
    Genti

    Normal që e duan në lindje të Greqisë pasi Erdogan luan me dy porta. Edhe në NATO edhe blen sisteme rrekatore ruse dhe i shkon pas fijes Putinit. Nuk ka asnjë kuptim që ti besohet një aleati të tillë pa bythë. Erdogan që kur ka ardhur në pushtet e nxorri Turqinë nga shinat Evropiane dhe nga Atlantizmi Perendimor duke e zhytur vendin në islamizëm ekstremist,në autoritarizëm,shkelje të së drejtave njerëzore qytetarëve turq e të atyre kurd në veçanti. Turqia e Erdoganit ka shkelur laicitetin dhe sekularizmin e vendit duke u kthyer realisht në një destabilizuese e paqes në rajon e më gjerë.

    1. R
     Realisti

     Turqia ishte me fat që ishte në NATO dhe duket shumë mirë se me një diktator si Erdoğan ajo thjesht e shfrytëzoi NATOn të mësojë prej saj të dhënat për prodhimin e armëve e dronëve. Ndërkohë është duke u kthyer në një vend diktatorial. Atëherë cfare të ardhme ka NATO me Turqinë? Admiral ki kujdes mos quhesh edhe ti tradhtar dhe do shikosh nga Amerika për ndihmë si të tjerët...

     1. H
      Huff

      Shteti I fundit qe I pushtoi ishte Greqia , me 1922 Ushtria Greke u afrua 50 km nga Ankaraja . Por Anglia I kerkoi Venizellos te ndalonte dhe I preu ndihmat . Mire do ishte kush nuk ndan vlerat evropiane te hidhej matane Bosforit ne Azi dhe ashtu do behet. Turqit kane me shume popull por eshte popull I pa zhvilluar dhe bujq shumica, Pa aviacion dhe arme amerikane e jashte Natos Turku nuk jeton nje dite se eshte formuar mbi tokat kurde e siriane e Byzantine. E di qe ne Shqiperi ju qan zemra per ta, por shpejt Israeli Greqia amerika franca do ja bejne gropen sulltanit se si shume po kapardiset. Te armatose dhe kurdet amerika iken per lesh Tyrkia qe solli islamin ne ballkan

      1. O
       O sa kom qesh me kragjozin zhapZi graqir

       Huff hhahh haaaaaaaa hahahahaha Greqia Pushtoj Carfin e Turqise hahahahahaah O Zot me kte rrace shkerdhatash perse e bere Shtet

       1. t
        tirana e vjeter

        O Huffo, hik e shif njehere ne Turqi se çfare ushtaresh ka. Shko ne Izmir te shohesh paradat qe behen para konsullates greke ne pervjetoret e hedhjes se grekerve ne det. Nje miku im qe ka qene ne Greqi ne periudhen '91-97 me ka treguar se si nje komando turke u kaloi grekerve nen hunde dhe u rimori nje ishull duke e ngritur flamurin turk ne mes te shkembinjve. Debatet qe u bene ne parlamentit grek per kete ngjarje u shuan mbasi nje oficer i larte grek i kercenoi deputetet me fjalet ".. po te flas, shume koka do te bien!"

       2. A
        AC/DC

        Kur bejne te gjithe mazllëmet, taipët,ibrahimët,si analiste,gjenerale,admirale.v.k. fillon humani(ai i verteti jo bythe ngritesi) mendon se ku po shkon kjo bote.

        1. O
         Ortodokset e Shqiperise urojne :

         Vdekje Greqise

         1. F
          Fiqo

          Ba shiko nga Baba ti se nuk dukesh orthodhoks. Shiko Shiko se Une degjova qe njeri uli Flamurin e Babes ne plazh . Nuk ka asnje Shqiptar te ndihet Tyrk por Grek njihen me ligj. Ik ha hashuren o Trim se mos keput ndonje llastik brekesh. Ne ta kemi Fajin qe ta kane Hapur marmiten greket ty. Ik vish pampers

         2. C
          Ceco

          Cna keni rruajtur loqen me lajme per Turqine e Greqine, a thua se skemi hallet tona Po Duhet te merremi dhe me keta evgjitet aziatik

          1. q
           qytetar

           O trima shqipetare ,o bijet e Skenderbeut.Kerkoni ju Shqiptare shkerdhimin e Memedheut.Ne po na pallojne greke,turqe serbe,dhe se fundmi lindja e mesme e turlilloj zagari,ju analistet e shkenc-karet shqiptare qani hallet e botes.Si do ja bejme me keta muter politikane qe kemi kjo eshte ceshtje,sna plas rrota as per Grekun e as per Turkun

           Lini një Përgjigje