VIDEO: Rusët të detyruar të shkojnë në luftë, të përlotur u japin lamtumirën familjarëve

22 Shtator 2022, 17:25Bota TEMA

VIDEO: Rusët të detyruar të shkojnë në luftë,

Mobilizimi ushtarak ka hyrë në fuqi ditën e djeshme, pas njoftimit të Vladimir Putinit, ndërkohë në rrjetet sociale kanë qarkulluar video të burrave që u kanë dhënë lamtumirën familjarëve të tyre në lot.

Presidenti rus Vladimir Putin njoftoi dje një mobilizim të pjesshëm dhe u zotua të përdorë “të gjitha mjetet e disponueshme” për të parandaluar sulmet e ardhshme, duke dërguar të paktën 300,000 rezervistë në betejë në një përshkallëzim dramatik të pushtimit të tij në Ukrainë.


Korrespondenti i Guardian, Piotr Sauer publikoi një video nga rrjeti Taygainfo, duke treguar familjet që po i japin lamtumirën njerëzve të tyre për t’u nisur për luftë në qytetin e Yakutsk.

Rreth 1,400 njerëz u arrestuan ndërsa trazirat shpërthyen në të gjithë vendin për shkak të urdhrit të rekrutimit të Putinit.

5 Komente

 1. S
  Saleh

  Pro ruse shqipfoles. Nisuni ju qifte Putini mendjen me keq se cua ka qire. Nisuni se do ushtare Putini

  1. N
   Natasha

   Sali Berisha e Ilir Meta i duhen Putinit ne Shqiperine tradhtare, qe ka braktisur sllavet dhe ben dashuri me amerikanet.

  2. S
   Sara

   mbase i kthen me arkivole ose arka druni e s'i len si pleh kanaleve e fushave te Ukraines

   1. Z
    Zendel

    Pse gjithe ket urrejtje per ruset ju?! Ku eshte dallimi mes nje rusi dhe ukrainasi? Apo doni me se s‘ben te kokorizni si pulat. Keqardhje per te dyja anet. Nje lufte koti.

    1. A
     Alex

     po ikni mor kurva do jepni mend ju qe per interes kthyhet fene dhe mbetet Duke lepire bythen e Amerikes dhe Eurpes ,popull pa dinjitet, tani do beni dhe te zgjuarin njelloj si Edushi qe keni per kryeminister mbeti Duke I dhen mend botes neper televizione ,sikur jeton ne Mars jo si ne nje vend qe po ikin per dit dhe po vriten nga 4 a 5 ,! fuck off

     Lini një Përgjigje