Orban thirrje BE-së të heqë sanksionet kundër Rusisë

22 Shtator 2022, 16:21Bota TEMA

Orban thirrje BE-së të heqë sanksionet kundër Rusisë

Kryeministri hungarez, Viktor Orban i ka bërë thirrje BE-së të heqë sanksionet kundër Rusisë. Sipas Orban, sanksionet e BE-së kanë rritur çmimet e gazit dhe inflacionin, dhe nëse këto masa do të hiqen, çmimet e gazit do të bien me 50%, gjithashtu edhe inflacioni.

Pa sanksione, Europa mund të rimarrë fuqinë dhe mund të shmangë një recesion të afërt, tha Orban, duke përsëritur qëndrimin e tij të mëparshëm se sanksionet po e dëmtonin Europën më shumë se Rusinë.
“Sanksionet e Brukselit e kanë shtyrë Europën në një krizë energjetike”, tha ai.

Në korrik, Orban tha se BE-ja kishte “qëlluar veten në mushkëri” me vendosjen e sanksioneve ekonomike ndaj Rusisë, të cilat, nëse nuk hiqen rrezikojnë të shkatërrojnë ekonominë europiane.

8 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  ky duhet të jetë ndonjë pjellë e ndonjë muzhiku rus të stacionuar në hungari gjat periudhës së bazave të TW!! këtij jan kanë me të vërtetë koqet në dorë ata të FSBsë ruse!nuk është aq budalla sa duket kjo ndyrësirë,nuk ka çfar bën,prandaj ulëret!! hallin tjetër e ka tek vetja!!me rënimin e putanës radhën e ka ky,e më pas erdoqëni!!

  1. d
   dinjiteti

   ATE QE DUHET TE BEJE EUROPA TE LARGOJE SHTETE E REGJIME AUTOCRATE SI HUNGARIA,,,BOLL ME ME KESI LLOJ INDIVIDESH QE MENDOJNE DHE MANIPULOJME REALITETIN DHE TE DREJTAT UNIVERSALE...

   1. K
    Koco Polena

    Ka te drejte. Europa ta beje te marr gazin.

    1. a
     anti25642654censurë

     o koçooooo na hëngç kariiiiiin!!

    2. G
     Genti

     Na pëlqen apo jo Urban ka të drejrë. Evropa po shkatërron ekonominë dhe konsumatorët me këto sanksione që po pasurojnë shumkombëshet e emergjisë dhe ushqimeve dhe po ju zbrazin xhepat qytetarëve. Sanksionet duhet tu vihen atyre që e çuan botën në krizë duke sjellë në pushtet në Kiev ultranacionalistët dhe neonazistët ukrainas. Kjo ka qenë tërësisht e planifikuar dhe nxitur nga CIA dhe administra Amerikane me të vetmin qëllim shkatërrimin e Rusisë dhe nëse do kenë sukses këtë plan do e vënë në jetë më pas edhe në Taivan kundër Kinës. Tipike prej imperializmi amerikan që do të dominojë botën me ç'do kusht.

     1. *
      *

      Wow nuk e dija qe kishte ruse qe e kishin emrin Genti se qe ka ruse qe e flasin dhe shkruajne shqipen shume mire kete e di.

      1. a
       anti25642654censurë

       * ka o ka sa të duash!! dhe në rusi kanë emigruar shqipot,e ruse ka boll atje!!një të ngjeshur dhe kemi gentin për nder të babait që nuk i dihet ku shkoi dhe e nguli më pas!!

      2. A
       Akademik Fuga

       " Ultranacionaliste dhe neonaziste!?" Keto jane fjalet qe perdor propaganda ruse. Zelenski eshte hebre dhe proeuropian. Politika ukrainase eshte dominuar kryesisht me politikane pro ruse dhe te korruptuar. Proeuropianizmi nuk eshte neonazizem. Eshte e vertete qe kriza e gazit mund te sjelle inflacion dhe tu rendoje xhepat popujve te europes lindore dhe qendrore te BE por ne aspek afatmesem dhe afatgjate do sjelle nje pavaresi strategjike te kontinentit. Kjo jo vetem ndaj Rusise por edhe ndaj varesise kryesisht mbrojtese te SHBA. Gjermania importuesi kryesor i gazit rus e ka ulur varesine nga 40% perpara konfliktit ne 10%. Sipas ministrit te saj te energjise rezervat per dimer jane plot. Ndertimi i terminaleve qe do e sjellin gazin e lengshem nga Libani jane projekte qe kane filluar te zbatohen ne menyre emergjente. Franca nuk ndjen aspak recesjon per shkak te centraleve berthamore madje do plotesoje dhe nevojat e gjermaneve. Debati sot eshte a duhen taksuar fuqishem kompanite e karbohidrateve te cilat kane perfituar para ne ritje ne keto kushte dhe presioni eshte qe kjo te ndodhe. Asgje nga propaganda ruse nuk ka per te ndodhur! Rusia eshte e humbur ne kete lufte qe nisi vete dhe nuk di se si mund ta thyej strategjine anglo amerikane per ta vazhduar luften dhe per tu ulur ne bisedime paqeje. Rusia e ka jetike tregetine me Europen. Pa Europen Rusia nuk mbijeton dot. Ishte kjo varesi europiane nga gazi rus qe e beri Putin te fluturoje per te pare endrra perandorake. Sot ky konflikt e ka ulur me kembe ne toke dhe e ka zhytur ne deshperim. Kina nuk po e mbeshtet sic Putin pretendoi. India ja beri te qarte se eshte gabim. Vende si Hungaria dhe Bullgaria here pas here me shume e mbeshtesin si politika autokrate qe i ngjasin dhe si lidhje sllave se sa si pragmatizem ekonomik per ti shpetuar krizes. Hungarezet jane mongole po keshtu dhe bullgaret te perzier me sllave. Serbet jane te izoluar. Rusia eshte e izoluar dhe i duhet ti jape fund sa me shpejt konfliktit. Nqs do kishte nje fitore per Rusine ajo do te ishte nga frika e perndimit per nje perballje konvecionale , per shkak te arsenalit qe disponon por kursesi nje gjunjezim ekonomik i perendimit. Ekonomikisht sido qe te duket perndimi eshte i fituar. Dhe e fundit ca problemi ke ti me SHBA se do te dominoje boten? A je shqiptar tI? Apo je filoserb , rus apo i vellazerise osmane? Cte keqe kane pare shqiptaret nga dominimi amerikan i botes? Deshiron qe bota te behet treplare SHBA, Kine , Rusi? E do dominimin Rus si komshi te dera e shtepise apo deshiron te jesh pjese e BE? Lerini keto" imerjalizmi amerikan " se njeriu qysh femije thote : " Kjo lodra eshte e imija" Bota gjithmone ka qene e dominuar nga dikush. Interesat e shteteve nuk jane marredhenie dashurie dhe morali por interesash. Dhe per fatin tone si lilipute ne kete bote gjigandesh , kemi per aleat me te madhin e gjigandeve. Prandaj shikoni interesin e Shqiperise dhe lereni propaganden ruse dhe konspiracionete made in Cako.

      Lini një Përgjigje