Si problemet ligjore të Donald Trumpit mund të “shuajnë” ëndrrën për tu bërë President

22 Shtator 2022, 15:53Bota TEMA

Si problemet ligjore të Donald Trumpit mund të

Rreziqet ligjore të Donald Trump janë bërë të pakapërcyeshme dhe mund të shuajnë shpresat e ish-Presidentit për një rikthim në fushën politike, sipas analistëve politikë dhe ekspertëve ligjorë.

Të mërkurën, Trump dhe 3 nga fëmijët e tij të rritur u akuzuan se kishin gënjyer ndaj mbledhësve të taksave, huadhënësve dhe siguruesve në një skemë mashtrimi që në mënyrë rutinore keqdeklaronte vlerën e pronave të tij për t’u pasuruar.

Padia civile, e ngritur nga prokurorja e përgjithshme e  Nju Jorkut,  erdhi pasi FBI-ja heton mbajtjen e dokumenteve të ndjeshme qeveritare nga Trump në pronën e tij Mar-a-Lago në Florida. Sakaq,  një juri speciale e madhe në Gjeorgji shqyrton nëse ai dhe të tjerët u përpoqën të ndikonin në zyrtarët e zgjedhjeve shtetërore pas humbjes së tij ndaj Joe Biden.

Ish-Presidenti amerikan ka lënë të kuptohet se ai synon të kandidojë përsëri për Shtëpinë e Bardhë në vitin 2024.

Por kaskada e hetimeve penale, civile dhe të Kongresit mund ta prishë këtë “ëndërr.”

“Ai ka mbaruar, “ tha Allan Lichtman, një profesor i historisë në Universitetin Amerikan, në Uashington, i cili ka parashikuar me saktësi çdo zgjedhje presidenciale që nga viti 1984.


“Ai ka shumë barrë për të qenë në gjendje të kandidojë përsëri, edhe nëse supozohet se i shpëton burgut. Por, nuk jam i sigurt se ai do të shpëtojë nga burgu.”

Pas një hetimi 3-vjeçar, Letitia James, prokurorja e përgjithshme e Nju Jorkut, pretendoi se Trump dha deklarata mashtruese të vlerës së tij neto dhe vlerësime të rreme të aseteve  për të marrë përfitime sigurimi dhe për të paguar taksa më të ulëta. Pasardhësit Don Jr, Ivanka dhe Eric u morën gjithashtu si të pandehur.


Në një konferencë shtypi, James foli për titullin e librit të kujtimeve dhe biznesit të Trump të vitit 1987 , Arti i marrëveshjes.

“Ky hetim zbuloi se Donald Trump u angazhua në vite me sjellje të paligjshme për të fryrë vlerën e tij neto, për të mashtruar bankat dhe njerëzit e shtetit të madh të Nju Jorkut. Të pretendosh se ke para që nuk i ke, nuk përbën “artin e marrëveshjes”. Është arti i vjedhjes,” tha ajo.

Zyra e saj kërkoi që ish-presidenti të paguante të paktën 250 milionë dollarë gjoba dhe që familjes së tij t’i ndalohej të drejtonte biznese në shtet.

3 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  doni,mashtrues?? jo mër,nuk është e mundur!! si mund të dënohet një president në fuqi,xho bajden është vetëm figurë!e ka thënë alFredo kaCo me një saktësi marramëndëse!!ajo që nuk kuptoj është se si mund të kandidojë në '24 duke qënë se është zgjedhur dy herë president?? për herë të tretë nuk i lejohet!! ajo që nuk më ka pëlqyer është ina kollçakja!!ajo na premtoi se baideni do vdiste tre muaj,asnjë ditë më parë e asnjë ditë më shumë,se kurorzimi si president,dhe kamala harrisi ishte presidentja e vërtetë që do drejtonte!! ec se u bo lesh me këta konspirakarët!! nuk merren vesh se kush është e kush nuk është,kur do vdesë njëri e kur do vdesë tjetri!! këta të bëjnë mas në tru kur i dëgjon!!

  1. S
   Sara

   po c'ender o i zi, ky vetem te beje $$$$ ka enderr, bile per ate edhe u be President, ky si mashtrues e delenxhi morri fame e dilte neper ekrane

   1. K
    Kar Kalec Dega

    Po Kalec Dega cdo bej tani ?? Lol , Kaleci nuk ka hallin e tij , por te mamase se tij ...lol , mamaja e kalecit prishi tre pale marsella ....si i prishi ???? ....Dihet ajo pun ...i binte klarinetes bashke me Evin ....jane nje dore e mire qe do marin llarin dhe do ta perkedhelin , Kaleci Evi , harum Evin , Evi e Agimi i Arte ...Evi Kokpalarin ..qe erdhi dhe bente cubin ne PD duke tmeruat gabelet e PD-se se gjasme kish mardhenie shume te ngushta me Familjen Donald Trumpit ...i quravitej Grenellit per nje foto dhe me ato ushtronte presion .....Ju kujtohet Grenelli ?? Mashkull 24 karat , vec do ti futesh gishtin ne byth ....he Kalec , ku je ?? Ku ke humbur ?? Ku ke humbur o gabzer i Janulles , apo ska erdhur data per pagese ??? Ptuuuuu plera

    Lini një Përgjigje