E rritur nga nëna lesbike dhe punëtore në furrë buke: Kryeministrja që po "sfidon" Vladimir Putin (dhe që sot vizitoi Tiranën)

21 Qershor 2022, 20:46Bota TEMA

E rritur nga nëna lesbike dhe punëtore në furrë buke:

Kryeministrja e Finlandës u bë kryeministrja më e re në botë pasi mori mandatin në moshën 34-vjeçare në vitin 2019.

Ajo ka qenë vazhdimisht në qendër të vëmendjes për shkak të shkuarës së saj. Ajo u lind në 16 nëntor të vitit 1985 në Helsinki, Finlandë. 

Sanna Marin u rri në Pirkkala ku mbaroi shkollën e mesme në vitin 2004. Prindërit e saj u ndanë kur ajo ishte në moshë shumë të re dhe ajo u rri me nënën e saj lesbike dhe partneren e saj.

Në vitet e mëvonshme ajo studio shkenca komunikimi në Universitetin e Tampere (MA, 2017). Në vitin 2020 Marin u martua me Markus Räikkönen, me të cilin u bekua me një vajzë në vitin 2018.

Marin kishte punuar si arkëtare dhe paralelisht edhe në një furrë buke dhe më pas iu bashkua të rinjve të Partisë Social Demokrate në vitin 2006. 

Dy vite më vonë ajo kandidoi për një vend në këshillin e qytetit të Tampere. Edhe pse nuk arriti të sigurojë një vend në këshill ajo arriti të përgjidhej në vitin 2012.

Marin e mbajti atë post deri në vitin 2015 dhe dy vite më vonë u zgjodh nënkryetare e parë e socialdemokratëve dhe gjithashtu u rizgjodh në këshillin e qytetit.

Në zgjedhjet parlamentare 2019 ajo ruajti vendin e saj dhe kryeministër u bë Antti Rinne, lideri i socialdemokratëve. Ai emëroi Marin ministër të Transportit dhe Lidhjeve.

Rinne dha dorëheqjen  dhe Marin e zëvendësoi atë në postin e kryeministrit në 10 dhjetor të vitit 2019. Marin ishte gruaja më e re që kishte marrë drejtimin e një qeverie në botë.

Marin konsiderohej si një nga anëtarët më të majtë të partisë dhe admirohej për mendimin e saj të qartë dhe fokusin e saj në politikë.

Tani ajo drejton Finlandën dhe po sfidon Rusinë, duke paralajmëruar se do bashkohet me NATO-n.

Gjë që ka sjellë irritimin e Moskës, që ka kërcënuar Finlandën të mos e bëjë këtë, ndryshe do pendohet.

Sot ndërkohë ajo vizitoi Tiranën, nga ku mori mbështetje për anëtarësimin në NATO.

28 Komente

 1. A
  Alex

  Zelli me te cilin I shkruani keto tregon se dhe ju ju pelqen te ishit ritur na dy lesbike ose dy baballare qe kane qef byrhet e njeri tjetrit, e cfare ka ketu kur kjo po sfidon kete qe eshte per familjen tradiconale, po kjo eshte ajo qe perendimi po implementon uroj qe ta shijoni dhe ju qe I beni keto shkrime ose filloni me femijet tuaj

  1. P
   Po ju nga kushe deshironi të ullhiqeni nga një Tur

   Ky artikull ështe i dent veç për vendet muslimane si ato të Taliban dhe të Erdoganit e keshtu me rradhe. Leni propaganden mesjetare, islamike, jo lesbike jo gay se keshtu bën në vendet muslimane dhe në Shqiprie politikanet Kure jane në puplike dhe i degjone dhe i shikone njerzit bën si të ndershem si burra të mire. Por sa po fiken drita vjedhin, vrasin dhe jane lesbike dhe gay dhe nuke lëne gjë pa bër mbi kët toke. Ky ështe mentaliteti turke otomane dhe i Talibanve. Une kisha dashture shume që Shqiprija të ullhiqet nga një kryministre si kjo. Se sa nga një kyministerTurke, Otomane hajdute siqe ështe Edi Rama? Po ju nga kushe deshironi të ullhiqeni nga një Turke hajdute a po nga një njeri me vlera? Firlanda Vendi më më i lumture në bote për vitin 2022

   1. J
    Ja ke fut kot

    O mjer ti per ato qe shkrun. Artikulli thote te verteten dhe s'ka asgje negative, perkundazi. Nje femije i rritur jo nga familje tradicionale po lesbike, mirë edukohet sa behet kryeministre e nje vendi. Nderkohe qe ketu femije me nene e babe, keqtrajtohen apo braktisen.

   2. A
    Alessio

    Na henksh nji mut te madh o Aleks kari. Robt ti qifsha ty dhe te gjithe injorantave si ti. Po pse u rrit me nene lezbike ajo beri rruge te shkelqyer deri sa arriti ketu. Nukeshte merita as e nenes e as e babes por ajo zgjodhi te jete kjo qe eshte. Po te kishte ndikuar nena e saj ajo nuk do martohej me Marko Raikonen po me ndonje femer. Prandaj ti pederast i karit shif mos martohesh me noj burre.

   3. Z
    Zyko

    Ne fakt duket po aq e zgjuar sa kllouni i cirkut, zelenski me shoke. Historia ka treguar se te rinjte pa eksperience qe marrin pergjegjesi te larta politike e shteterore kane shkaterruar vende e popuj, (me ndonje perjashtim te rralle)

    1. Z
     ZOROOS

     gazetar trapi u martuan ne2020 linden femije me2018

     1. L
      Likja

      eeeo edhe ti sa seriozisht i merr. Nuk e kupron qe e kan bere copy

      1. E
       E mire

       Sa kufizime mendore keni ju qe nuk e kuptoni se dy veta mund te bejne nje femije e pastaj te vendosin te martohen. A keni dale ndonjehere nga katundi juaj?

     2. K
      Kalec Dega

      Ki kujdes moter, se byrazeri i Erdoganit eshte spurdhjak Global

      1. C
       Coli

       Pordhe me rigon i themi ne ketej.Nga Funlanda nuk e di si i thone.

       1. s
        sabrima_ehhhh

        U be kryeminister kaq e re meqe i kishte nenen lesbike apo thjesht se e meritonte? 34 vjec ka edhe gjyshe ne Brazil!

        1. B
         Bureto

         Zot na jep edhe në nje kryeministre të tille! E di që eshte lutje pa sens, sepse qe ta degjoje Zoti lutjen time, më pare Ai duhet të na beje ne finlandeze dhe Shqiperine Finlande.

        2. X
         Xhevoja Nga Mere Me Leng

         Mungese totale e edukates qe nga titulli i artikullit. Mister ngelet menyra si personat qe e kane shkruar, edituar, publikuar kete artikull e kane mare diplomen!!? apo me sakte ku nese kane nje.

         1. I
          Indignados

          Uroj qe kjo vajze ne dukje e brishte te mos impresionohet nga karlliqet e fodullit tru-peshk qe per kete eshte mjeshter

          1. T
           Tomi

           Po gjithmone kshtu karaputana e lesbike behen kryeministre e politikane. Edhe edveri nga morali eshte cope cope, ka nderru 5 gra e pastaj ua jep shokeve e vartesve. Po keshtu sal pordha eshte produkt i karaxhic. Hajde merre vesh.

           1. v
            vang

            Po ci keni keto tituj ?Vjen k/m i nje vendi tjeter per vizite dhe ju do flisni jo per te gje qe do qe e tepert por per nenen e saj se si eshte dhe me ke e ndan krevatin.Kjo eshte nje turp.

            1. E
             Eh ehhh

             Ke te drejte

            2. xhemal

             Komenti i gazetes i Vogel..Finlandia eshte nje nga vendet me te zhvilluara ne bote..nje vend demokratik me nivel te larte lirie,me sistem arsimor falas e te barabarte per te gjithe deri ne klasen e 12-te eshte publik nuk ka shkolla private ,ne kete vend .i jepet rendesi kryesore shkences per te cilen investohet shume,une dhashe vetem Pak informazion por shqiperia duhet ta shikoj si model zhvillimi

             1. xhemal

              Komenti i gazetes i Vogel..Finlandia eshte nje nga vendet me te zhvilluara ne bote..nje vend demokratik me nivel te larte lirie,me sistem arsimor falas e te barabarte per te gjithe deri ne klasen e 12-te eshte publik nuk ka shkolla private ,ne kete vend .i jepet rendesi kryesore shkences per te cilen investohet shume,une dhashe vetem Pak informazion por shqiperia duhet ta shikoj si model zhvillimi

              1. M
               Me

               Ti ke teresisht te drejte. Po Finlanda nuk ka korrupsion o burre. Vend i vogel eshte per ne.

               1. B
                Baftjari

                Hahaha. O Xhemal. Ene emrin Xhemol , ene deshiron qe te te arrijme Finlanden ???!!! Behu Xhejms,te pakten :)

               2. S
                Surrelsi

                Rama , ti nuk ke se çfare te bisedosh me zojnen kryeministre te Finlandes pervec se ta rekomandoje ate tek stilistet e veshjeve elegante su misura qe frekuenton ti vete bashke me gruan tende. Por ka dy Probleme ; a i ka leket e duhura kjo zonje , dhe mbi te gjitha a e deshiron ajo diçka te tille .

                1. g
                 greg

                 po ca jan keto budallalliqe, pu pu pu ca niveli mediatik, o zot o zot, shif koken e mero bazes shif edhe artikullin, me keq ska ku te shkoj

                 1. U
                  Unë

                  A është i domosdoshëm ky titull i këtij shkrimi?

                  1. t
                   te luash me zjarrin

                   Finlandezja leshon deklaraten "bombe" : Zgjodha te jem Sfiduese e Putinit me Mbeshtetjen e Edwinit!

                   1. G
                    Genti

                    ka ardhur ti tregoje zyren ky i yni sa bukur e ka arreduar ..... pastaj do flasin per ata dy satelitet dhe ne fund mbi ndonje bashkepunim ne ndertimin e pistes se F1 ne elbasan ka plot projekte qeveria ske ci thua .......vend sharlatanesh politike ketu e 32 vjet ......

                    1. P
                     Peshorja.⚖️

                     Po ku ke ardh moj e shkret ke ky Erdogani jon ose ke ky Vuçiçi jon që një sy e ka ke Erdogani dhe një vesh e ka ke Vuçiçi bëj kujdes

                     1. v
                      vang

                      po ta kishte tek Erdogani dhe Vucici nuk do ti kishte pranuar hapur kerkesen e saj per tu futur ne NATO.Pastaj pse beni si femije?.SHBA DHE BE RAMEN DO PYESIN ? Keto jane per konsum.per te treguar unitet.

                     Lini një Përgjigje