FOTOT: Imazhet satelitore zbulojnë mbrojtjen ruse përpara sulmit të madh, 4 pikat kyçe

22 Maj 2023, 09:44Bota TEMA

FOTOT: Imazhet satelitore zbulojnë mbrojtjen ruse përpara sulmit

Një vendpushim plazhi i mbushur me fortifikime. Një rrugë kryesore e veshur me kanale antitank. Analiza satelitore nga BBC Verify ka zbuluar disa nga mbrojtjet e gjera të ndërtuara nga Rusia ndërsa përgatitet për një kundërsulm të madh ukrainas.


Pas muajsh ngërçi, sulmi i pritshëm ka të ngjarë të jetë një provë vendimtare për Ukrainën, pasi ajo kërkon të provojë se mund të arrijë përfitime të rëndësishme në fushën e betejës me armët që ka marrë nga Perëndimi.


Duke ekzaminuar qindra imazhe satelitore, BBC ka identifikuar disa pika kyçe në ndërtimin e konsiderueshëm të llogoreve dhe fortifikimeve të tjera në Ukrainën jugore që nga tetori.


Këto katër lokacione ofrojnë një pasqyrë se çfarë pret Rusia nga kundërsulmi dhe çfarë mbrojtjeje mund të hasin forcat ukrainase.

1 Komente

  1. P
    Pirdhni se liroheni.

    Gjithe Perendimi "demokrat" eshte vene kunder rusise dhe po ndihmon ruset e sllavet e ukraines me miliarda $ e spiunlliqe, por ja qe u iku per lesh Zelenski edhe Bark-muti qe thonin se nuk do t'a leshonin kurre. Deri me sot ne Ukraine qe i jane shkeputur 4 krahinat e qepura ne harten e Rusise kane luftuar vetem mercenaret e Grupit Wagner...... Pranvera iku, por ofensiva cudiberese e NATO-s nuk u be....

    Lini një Përgjigje