Çfarë tankesh dhe pajisje të tjera po i jep bota Ukrainës?

21 Maj 2023, 15:19Bota TEMA

Çfarë tankesh dhe pajisje të tjera po i jep bota Ukrainës?

Anëtarët e NATO-s janë zotuar të dërgojnë më shumë municion në mbështetje të përpjekjeve luftarake të Ukrainës kundër pushtimit rus.

Shtetet e Bashkuara janë deri tani kontribuuesi më i madh i ndihmës ushtarake, të ndjekura nga MB dhe BE.

SHBA, Britania e Madhe dhe Gjermania po dërgojnë tanke dhe Gjermania po lejon vendet e tjera perëndimore të dërgojnë tanke të prodhimit gjerman nga flotat e tyre.

SHBA dhe aleatët e tjerë të NATO-s kanë premtuar të mbështesin ofrimin e avionëve luftarakë të avancuar në Ukrainë dhe gjithashtu të mbështesin trajnimin e pilotëve ukrainas për t’i drejtuar ato.

1 Komente

  1. P
    Pirdhni se liroheni.

    Tanket e qe perendimi furnizon Ukrainen t'i dergoje me personel teknik dhe usht, se Ukraina trupat e saj i ka ne varreza.

    Lini një Përgjigje