Zelensky e konfirmon: Rusia ka kontrollin e Bakhmutit, qyteti është vetëm në zemrat tona

21 Maj 2023, 09:27Bota TEMA

Zelensky e konfirmon: Rusia ka kontrollin e Bakhmutit, qyteti është

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky duket se ka konfirmuar se Rusia ka fituar betejën e gjatë dhe të përgjakshme për qytetin e Bakhmut.

I pyetur sot nga mediat nëse Ukraina kishte kontrollin e qytetit lindor të Ukrainës, Zelensky tha: “Unë mendoj se jo”.

Në këtë mënyrë presidenti Zelensky la të nënkuptohej se Ukraina nuk ka më kontroll mbi qytetin e Bakhmut.

Udhëheqësi i grupit paraushtarak rus Wagner tha në një video ditën e djeshme se forcat e tij kishin pushtuar qytetin – një pretendim që zyrtarët ukrainas fillimisht e mohuan, ndërsa si duket sot Zelensky e ka konfirmuar, teksa tha se qyteti është toyalisht i shkatërruar.

Analistët thonë se Bakhmut ka pak vlerë strategjike për Moskën, por kapja e tij është një fitore simbolike për Rusinë pas betejës më të gjatë të luftës së Ukrainës deri më tani.

Zyrtarët perëndimorë vlerësojnë midis 20,000 dhe 30,000 trupa ruse janë vrarë ose plagosur në Bakhmut, dhe po ashtu ushtria e Ukrainës ka paguar një çmim të rëndë në humbjen e ushtarëve.

5 Komente

 1. e
  edmond( koder rreshen)

  Humor Portokallie !!! Dim te panjohuren nga kampi kundershtar me 20 apo 30 mij (numer matematikor) ! Nuk dim te njohuren nga kampi aleat.... Ka paguar nje cmim te rend ?!

  1. Z
   Zylyfov zhelja.

   Po' pse na genjeni ,more zoti Zheleski.Njehere thoni se ruset u terhiqen,nje here se po' kundersulmojme,tani thoni se Barkmuti eshte ne duart e ruseve dhe kjo na qenka e sigurt.Derisa e beni Ju te Sigurtà,me qetesi,sikur te thoni "hengra nje pjate groshe,por Putin hengri dy pjata,kjo eshte puna huaj.vecse sa keni thene ,a mund ti besojme?Jo,se lufta eshte ekonimi,eshte para dhe Jane shume para euroamerikane te hedhura.Dhe megjithate Barkmuti ndodhet ne duart te ruseve.Unju,bere,unju ne tavoline dhe nderprir luften.Jane njerez qe vriten ,Jo kunguj Ukraine.

   1. Z
    Zhvejku

    I beni te fala censumes, gani bythqirit, gjinos gjirokastritit e ca homove shqipofoles se muti ka plasur sheshit ka te han sa te pelcasin, meqense tani ky qytet ka "pak vlere strategjike" per Mosken.

    1. N
     Nderpriteni pak ushqimin, mos hani ...... mut gjit

     Deri para disa oresh na mashtruat duke thene se Bark-muti eshte "gjalle" ne duart e forcave te grupeve naziste te Ukraines qe mbeshtet NATO, nashi na del ndryshe. Me kar-agjozin Zhele ka per te shkur per mut si Bark-muti edhe Ukraina, do te shperbehet si shtet ku perfitues do te jene edhe Polaket etj.

     1. P
      Pirdhni se liroheni.

      Bakhmuti u pushtua vetem me trupat e ushtrise private Wagner, bej esap se ne cfare gjendje eshte ushtria e Zheles e ndimuar nga NATO e dhjetra shtete te tjera ku kane hedhur per lesh cari parate e taksapaguesve te tyre duke dhene me dhjetra miliarde dollar ndihma.

      Lini një Përgjigje