Zemërim në Sllovaki për një biznesmen “vrasës”

20 Maj 2023, 14:00Bota TEMA

Zemërim në Sllovaki për një biznesmen

Një gjykatë sllovake liroi të premten për herë të dytë një biznesmen të akuzuar se qëndronte pas vrasjes së një gazetari investigativ në vitin 2018, në një rast që tronditi vendin dhe ndezi protesta masive kundër korrupsionit.

Marian Kočner dyshohet se urdhëroi vrasjen e 27-vjeçarit Jan Kuciak dhe të fejuarës së tij Martina Kusnirova.

Katër persona u dënuan për krimin, duke përfshirë bashkëpunëtoren e Kočner, Alena Zsuzsova.

Gjashtëdhjetë vjeçari Kočner përsërit se ai nuk është fajtor dhe në fjalimin e tij përmbyllës në gjykatë javën e kaluar, tha se “ai nuk është një shenjt, por as një vrasës”.

Familjarët e viktimave u larguan nga salla e gjyqit

Gazetarët që mbulonin rastin raportuan se familjet e viktimave u larguan nga salla e gjyqit në qytetin e Pezinok pasi gjykatësi liroi Kočnerin, në një proces që u transmetua drejtpërdrejt në internet.

Gjykata tashmë shpalli pafajësinë në vitin 2020, duke pretenduar se nuk kishte prova të mjaftueshme, por Gjykata e Lartë urdhëroi një rigjykim.

Vendimi i ri mund të ankimohet sërish.

Vrasja e Kuciak dhe Kusnirovas nxiti protesta masive, të cilat detyruan kryeministrin e atëhershëm Robert Fitz të jepte dorëheqjen dhe një qeveri e re erdhi në pushtet në vitin 2020, pas një fushate që premtonte të luftonte korrupsionin.

Megjithatë, koalicioni që mundi partinë Smer të Ficos u shemb në fund të vitit të kaluar dhe Smer tani kryeson në sondazhe përpara zgjedhjeve të 30 shtatorit.

Lini një Përgjigje