Mbreti i Piramidave: Historia e Charles Ponzi: si u bë mashtruesi më i famshëm i të gjitha kohërave

21 Maj 2023, 17:50Bota TEMA

Mbreti i Piramidave: Historia e Charles Ponzi: si u bë mashtruesi më i

Charles Ponzi është një nga mashtruesit më të famshëm në historinë e Shteteve të Bashkuara. I lindur në Lugo, Itali më 3 mars 1882, ai emigroi në SHBA në vitin 1903. Në Boston, ku jetoi, ai orkestroi një nga mashtrimet më famëkeqe në botë. Gjatë gjithë jetës së tij, ai u përfshi në një sërë mashtrimesh nga të cilat fitoi miliona dollarë.

Charles Ponzi lindi në një familje italiane të klasës së mesme dhe që nga fëmijëria shfaqi prirje kriminale, duke vjedhur shpesh nga prindërit dhe priftërinjtë e lagjes, sipas therichest. Ponzi filloi të frekuentonte Universitetin e Romës, La Sapienza, ku filloi të shoqërohej me studentë të pasur.

Si pasojë, mbeti pa para brenda katër viteve, gjë që e bëri atë të braktiste universitetin. Më në fund u zhvendos në Shtetet e Bashkuara në 1903, duke kërkuar një karrierë fitimprurëse. Në vitin 1919, Ponzi shfrytëzoi rastin për të shfrytëzuar “kuponët ndërkombëtarë të përgjigjes postare”. Në atë kohë, këto kuponë mund të bliheshin në një vend dhe t’i këmbeheshin me pulla në një vend tjetër. Dizajni kishte për qëllim të lehtësonte postën ndërkufitare.

Ponzi e kuptoi se mund t’i blinte këto kuponë në vende me monedha të dobëta dhe t’i arkëtonte ato në Shtetet e Bashkuara për një fitim. Ai e quajti sipërmarrjen e tij “Stock Exchange Company” dhe filloi të kërkonte investime.

Në thelb, ishte një mashtrim që më vonë do të quhej “Skema Ponzi”. Në këtë mashtrim, Ponzi u premtoi investitorëve fitime të mëdha në një periudhë shumë të shkurtër kohore. Ideja ishte blerja e shkëmbimeve ndërkombëtare të monedhës dhe shitja e tyre në Amerikë me një fitim. Megjithatë, burimi real i të ardhurave për skemën ishte kthimi i parave nga investitorët e rinj tek investitorët më të vjetër, pa bërë ndonjëherë ndonjë blerje dhe shitje të monedhave. Mashtrimi fillimisht ishte i suksesshëm dhe Ponzi ishte në gjendje të mblidhte miliona dollarë nga investitorët.

Suksesi i kësaj skeme Ponzi, megjithatë, varej nga aftësia e saj për të tërhequr një rrjedhë të qëndrueshme të investitorëve të rinj. Ai e arriti këtë duke kultivuar një imazh të pasurisë dhe suksesit, duke vozitur me një lokomobil luksoz dhe duke veshur kostume të shtrenjta. Ponzi gjithashtu kishte një aftësi për vetë-promovim, duke përdorur gazetat, si dhe fjalë në gojë për të përhapur mundësinë e tij në dukje të mrekullueshme të investimit.

Rënia e një perandorie të rreme

Skema Ponzi filloi gradualisht të shembet pasi numri i investitorëve të rinj nuk ishte i mjaftueshëm për të mbuluar fitimet e investitorëve më të vjetër. Në gusht të vitit 1920, gazetat e Bostonit filluan të raportonin se kishte dyshime për “skemën Ponzi”.

Në veçanti, Boston Post publikoi një raport mbi funksionimin e skemës Ponzi, duke vënë në pikëpyetje legjitimitetin e biznesit të tij dhe burimin e fitimeve të tij. Më pas u shkaktua një efekt domino, me gazeta të tjera dhe ekspertë financiarë që iu bashkuan korit të skepticizmit. Ndërsa dyshimet për Shoqërinë e Shkëmbimit të Letrave me Vlerë u rritën, investitorët filluan të kërkonin paratë e tyre mbrapsht.

Këto shqetësime çuan në zbulimin se kompania Ponzi nuk kishte bazë ligjore dhe se investimi në skemë ishte jashtëzakonisht i rrezikshme. Investitorët u përpoqën të tërhiqnin paratë e tyre, por Ponzi nuk mundi t’i kthente paratë e tyre për shkak të fondeve të pamjaftueshme.

Ai u përpoq të shmangte fatkeqësinë duke paguar disa investitorë dhe duke siguruar të tjerët se paratë e tyre ishin të sigurta. Megjithatë, numërimi mbrapsht kishte filluar tashmë pasi autoritetet filluan shpejt një hetim për biznesin e tij.

Në gusht 1920, zyrtarët shtetërorë dhe federalë bastisën zyrat e Shoqërisë së Bursës, duke i dhënë fund në mënyrë efektive skemës Ponzi. Autoritetet arrestuan dhe akuzuan Ponzin për akuza të shumta mashtrimi. Ai përfundimisht u deklarua fajtor, duke u dënuar me 5 vjet burg. Pas lirimit të tij, Ponzi u kthye në Itali, ku vazhdoi të përfshihej në mashtrime të ndryshme që përfshinin qeverinë e Musolinit në Itali. Ai dha frymën e fundit në Rio de Zhaneiro më 18 janar 1949, me një pasuri prej vetëm 75 dollarësh.

Skema Ponzi renditet si një nga mashtrimet më të famshme në historinë e Shteteve të Bashkuara. Ai ka frymëzuar libra dhe filma dhe është mësuar në shkolla si një shembull se si dëshira për fitime të lehta mund të çojë në mashtrim dhe humbje parash. Ajo shkatërroi besimin dhe dëshpërimin e mijëra investitorëve, la shumë të shkatërruar financiarisht dhe shkatërroi besimin e publikut në sistemin financiar.

Ngritja dhe rënia e Charles Ponzi u shfaq si një mësim i rëndësishëm në mënyrën se si funksionojnë tregjet dhe investimet. Ai tregoi nevojën për rregullim të qartë dhe rigoroz të tregjeve dhe aktivitetit të investitorëve, si dhe rëndësinë e kontrollit efektiv të veprimtarisë së kompanive.

Megjithë kalimin e viteve, megjithatë, dhe zbatimin e rregulloreve më të rrepta, skemat Ponzi vazhdojnë të shfaqen, një dëshmi e apelit të qëndrueshëm të premtimit për pasuri të shpejtë.

Historia e tij shërben si një kujtesë për rëndësinë e skepticizmit dhe kujdesit të duhur gjatë vlerësimit të mundësive për investime.

Duke mësuar nga e kaluara, ne mund të mbrohemi më mirë nga grabitqarët financiarë që vazhdojnë të ndjekin gjurmët e Ponzit. /tesheshi.com/

1 Komente

  1. E
    Ekonomisti

    Po mirë vazhdo spjegoje dhe thuaj që Ponzi ishte ose më mirë thuaj që Vehbi Alimuça, Sudja, Populli, Silva etj këto ishin kompani mashtruese si Ponzi. Këto kompani u trumbetuan edhe nga qeveritarët e kohës e u quajtën të sigurta, prandaj njerëzit të mos gënjehen më.

    Lini një Përgjigje