Frika për Luftën e Tretë po afrohet!

6 Gusht 2022, 15:23Bota TEMA

Frika për Luftën e Tretë po afrohet!

Kina “u mburr” sot se ka provuar fundosjen e aeroplanmbajtëseve amerikane duke përdorur raketa hipersonike. Lëvizja e fundit vjen si pjesë e stërvitjeve masive luftarake mes tensioneve të ndezura mbi Tajvanin.

Mediet e kontrolluara nga Pekini mburreshin se lëshimet e fundit të raketave kishin për qëllim goditjen e çdo “aeroplanmbajtëse të huaj” që mund të ndërhynte në një “operacion ribashkimi.”

Kina u zemërua pasi politikania e lartë amerikane, Nancy Pelosi, e treta në radhë për presidencën, vizitoi ishullin autonom në fillim të kësaj jave. Vizita e Pelosit u cilësua nga Pekini si një provokim.


Regjimi i Xi Jinping e sheh çdo angazhim midis Uashingtonit dhe Taipeit si një miratim të SHBA -së për pavarësinë e Tajvanit.

Por një Kinë gjithnjë e më luftarake pretendon se ishulli i përket atyre dhe është zotuar të rimarrë Tajvanin deri në vitin 2050.

Anijet luftarake, avionët luftarakë dhe raketat janë zhvendosur të gjitha drejt ishullit për stërvitjet masive kineze,  të cilat në fakt bllokuan Tajvanin.


Mediat shtetërore të Pekinit mburren se stërvitjet treguan se si Kina mund të sulmonte ishullin duke lëshuar fillimisht një valë sulmesh raketash përgjatë ngushticës së Tajvanit.

Më pas u mburrën se si forcat komuniste mund të godisnin gjithash tu çdo aeroplanmbajtëse “të huaj” që mund të përpiqet të ndërhyjë.

Raketat hipersonike të tilla si DF-17 mund të përdoren, pretendoi ajo, për të goditur “objektivat lëvizëse në det.”

“Anija e huaj” të cilës i referohet media kineze është aeroplanmbajtësja amerikane USS Ronald Reagan dhe grupi i saj sulmues të cilat vetëm disa ditë më parë vepronin në Detin Filipine.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se Regani “do të qëndrojë në stacion në zonën e përgjithshme për të monitoruar situatën”.

“Ne nuk do të pengohemi të veprojmë në detet dhe qiejt e Paqësorit Perëndimor në përputhje me ligjin ndërkombëtar, siç kemi bërë për dekada, duke mbështetur Tajvanin dhe duke mbrojtur një Indo-Paqësor të lirë dhe të hapur,” tha zëdhënësi John Kirby.

Stërvitjet pritet të zgjasin deri nesër ndërsa tensionet vazhdojnë të ziejnë mes Kinës dhe SHBA-së, raporton abcnews.al.

Uashingtoni gjithmonë ka ndjekur një politikë të të ashtuquajturës “paqartësi strategjike” që synon të mos provokojë Pekinin dhe ka thënë se mbështet idenë e “Një Kinë”.

Frika e luftës

Por kohët e fundit, presidenti Joe Biden theu konventën dhe u përgjigj “po” kur u pyet  nëse SHBA do t’i vinte në ndihmë Tajvanit nëse ishulli sulmohej nga Kina. Pelosi është një mbështetëse e zëshme e Tajvanit dhe udhëtimi i saj në ishull në fillim të kësaj jave e bëri atë politikanen më të lartë amerikane që vizitoi Tajvanin në një çerek shekulli, gjë që zemëroi Kinën.

Gjatë udhëtimit të saj, Kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve shprehu mbështetjen e Amerikës për Tajvanin.

Partia Komuniste ndërpreu dje kontaktet me zyrtarët amrikanë për një numër temash kyçe, ndërsa shumë vende dënuan stërvitjet ushtarake të Kinës rreth Tajvanit.

Është paralajmëruar se Pekini mund të nisë një seri sulmesh të stilit Pearl Harbor mbi forcat amerikane në Paqësor nëse vendos të ecë përpara me “ribashkimin me forcë.”

Oriana Skylar Mastro, një bashkëpunëtore në Universitetin e Stanfordit, i tha The Sun Online se si Pekini tani beson se duhet të luftojë edhe SHBA-në nëse dëshiron të përmbushë qëllimin e saj.

Operacionet kineze në agimin e luftës do të tentonin të rrëzonin forcat amerikane  në mënyrë që ata të mos mund të reagonin për të ndaluar Kinën që të fitonte terren në Tajvan.

“Ka të bëjë me goditjen e fortë dhe herët në ishull përpara se Shtetet e Bashkuara të mund të nisin një përgjigje,” tha Mastro për The Sun Online.

 

Mastro nuk është ekspertja e vetme që ka sugjeruar se SHBA mund të përballet me një tjetër “Pearl Harbor” mbi Tajvanin.

Në librin e fundit ” Mbrojtja e Tajvanit ” , ekspertët e politikës së jashtme Hal Brands dhe Michael Beckley paralajmëruan se lufta mund të fillojë pothuajse në të njëjtën mënyrë – me një sulm kinez ndaj forcave amerikane.

Ekspertët, të cilët kanë shkruar kapitullin “Përgatitja për një luftë të gjatë” në librin për  Institutin Amerikan të Ndërmarrjeve , argumentojnë se SHBA po përgatitet për “llojin e gabuar të luftës” mbi Tajvanin, raporton abcnews.al.

Të dyja palët janë duke përgatitur ushtritë e tyre për një “luftë të vogël të shkëlqyer”.

Por ata paralajmërojnë se liderët ushtarakë kinezë dhe amerikanë do të përfundojnë në një konflikt të gjatë dhe të ashpër me një rrezik të hapur të një shkëmbimi bërthamor.

Japonia, Koreja e Jugut dhe ishulli Guam janë vetëm disa nga vendet që i shërbejnë ushtrisë, marinës dhe forcave ajrore amerikane pranë Kinës dhe Tajvanit.

Guam ka 6,000 ushtarakë në ishull, Koreja e Jugut 26,000, ndërsa Japonia ka 56,000.

Dhe burimi kryesor i fuqisë për Uashingtonin në rajon është Flota e Shtatë e fuqishme.

Flota vendos nga 50 deri në 70 anije luftarake, duke përfshirë aeroplanmbajtëse, nëndetëse, shkatërrues, kryqëzorë dhe anije sulmuese.

Rreth 27,000 marinarë dhe marina janë në shërbim të flotës – e cila ka gjithashtu rreth 150 avionë.

USS Ronald Reagan aktualisht po drejton flotën pasi ajo drejton Grupin e Pestë të Strike të Transportuesit.

Nacionalistët kinezë ikën në Tajvan pasi komunistët fituan luftën civile në kontinent në vitin 1949 – dhe ishulli ka mbetur i vetëqeverisur që atëherë.

Pekini ka insistuar gjithmonë në mënyrë agresive që Tajvani i përket atyre me të drejtë – dhe është zotuar të rimarrë ishullin deri në vitin 2050.

2 Komente

 1. g
  ganiu

  Përse nuk pyesni ushtarakë, por gjithnjë ekspertë civil?

  1. R
   Reshit LALA

   Kina aty i ka aeroplanmbajtëset Amerikane përse nuk i sulmon? Kina, që merr teknollogji nga rusi do të krahasohet me fuqinë e parë ushtarake të botës. Le ta provojë! Mbyetja e një aeroplanmbajtëse Amerikane mund të shkëmbehet me shkatërrimin e plotë të fllotës ushtarake detare të Kinës. Këtë Kina e di dhe, prandaj ka frikë. Shembulli i Japonisë është akoma i freskët. Japonia e kapi Amerikën në befasi, por tani Ammerika është më e armatosur se ç'do shtet tjetër dhe, më e gatëshme për luftë se ç'do shtet tjetër. Gatashmërinë ushtarake të një shteti nuk e tregojnë paradat pasive, por PREFEKTËSIA E PËRDORIMIT TL TEKNOLLOGJISË SË LARTË. Amerika kërkon të ketë me vete të drejtën ndërkombëtare të sulmit të saj, por të tjerat i ka me bollëk. Ajo mund ta rrafshojë Kinën! Amerika mbron demokracinë ndërkombëtare dhe, nuk ka sulmuar asnjë shtet në kufi të saj për ta pushtuar. E drejta e Taivanit buron nga Carta e Kombeve të bashkuara. Ç'do fshat në rradhë të parë i takon atij fshati, ashtu si ç'do trreth e pastaj vendit. Pra edhe Tajvani, përpara se ti takojl dikujt i takon Tajvanezëve. Të. thuash është i imi - ËSHTË TREM PUSHTUES DHE, KËTË NUK PRANON AMERIKA.

   Lini një Përgjigje