Putini ‘i dëshpëruar’ i kërkon ndihmë ushtarake Kim Jong Un, ja çfarë kërkoi në këmbim

6 Gusht 2022, 15:10Bota TEMA

Putini ‘i dëshpëruar’ i kërkon ndihmë ushtarake

Koreja Veriore e bëri të qartë se është e gatshme të ndihmojë në luftën e Rusisë, njoftoi agjencia e lajmeve. Kjo do të përfshinte sigurimin e një force të madhe luftarake dhe ndërtuesve për të riparuar dëmet. Në këmbim, ai tha se gruri dhe energjia do të furnizoheshin në ekonominë e goditur të liderit suprem të Koresë së Veriut.  Koloneli rezervë Igor Korotchenko i tha televizionit shtetëror rus: "Ne nuk duhet të kemi turp të pranojmë dorën e shtrirë ndaj nesh nga Kim Jong-un", raportoi Kim Jong Un.

Rusia dhe Koreja e Veriut kanë të përbashkëta lidhje të ngushta që nga viti 1948, kur Bashkimi Sovjetik u bë vendi i parë që njohu DPRK. Putin dhe Kim u takuan për herë të fundit në vitin 2019 Vladimir Putin i dëshpëruar po mendon t'i drejtohet diktatorit të Koresë së Veriut Kim Jong Un për ndihmë në pushtimin e tij në Ukrainë dhe është i gatshëm të ofrojë energji dhe grurë në këmbim të 100,000 ushtarëve, sipas raporteve në Rusi.

Koreja e Veriut e ka bërë të qartë përmes 'kanaleve diplomatike' se përveç sigurimit të ndërtuesve për të riparuar dëmet e luftës, ajo është e gatshme të furnizojë një forcë të madhe luftarake në një përpjekje për të prishur ekuilibrin në favor të Moskës, raportoi agjencia e lajmeve Regnum. Ata do të dislokohen në forcat e Republikës Popullore të Donetskut [DPR] pro-Putin dhe të Republikës Popullore të Luhansk [LPR], të cilat Kim i ka njohur së fundmi si vende të pavarura.

 “Vendi është gati të transferojë deri në 100,000 ushtarë të tij në Donbas”, thuhet në raportin e agjencisë së lajmeve pro-Kremlinit. Pheniani do të jetë në gjendje të transferojë njësitë e tij taktike në Donbas.
Në këmbim, drithërat dhe energjia do të furnizoheshin me ekonominë e goditur të Kim. Korotchenko, kryeredaktor i revistës ruse të Mbrojtjes Kombëtare në kanalin Rossiya 1, tha: "Ka raporte që 100,000 vullnetarë koreano-veriorë janë të përgatitur të vijnë dhe të marrin pjesë në konflikt."

3 Komente

 1. J
  Jarebi

  Putini ‘i dëshpëruar’ i kërkon ndihmë ushtarake Kim Jong Un?! Gazetaret e ketij portali ose nuk dine te perkthejne nga mediat e huaja ose kane fantazi per tu patur zili.

  1. H
   Hajro Lula

   Nese ne Ukraine futen ne lufte forca te tjera frontale n krah te ruseve ose te Putinit , ose quhen Bjelloruse , ose korea e Veriut ,ose Kinaeze , atehere eshte me se e sigurt qe nderhyrja e trupave te NATO- eshte e pashmangshme .....gje qe nuk do asnje ta kaloje ne mendje ....kesaj i ruhen bjelloruaset dhe e kane mare mesazhin haptazi nga NATO ..... Po ke bole , mere Ukrainen vete ....po ske , bisht ne shal dhe largohesh , sic u largove nga Cekosllavakia , Avganistani ....

   1. S
    SR

    Hajro Lula ! Putini e ka marr ate qe ka dashur ne Ukraine ! Mineralet e Donbasit Hekrin e Donjoskut dhe Portin e Krimes qe e lidh me Evropen ,dhe la bisht ne shall USA ! USA po pati byth te bej nje hap ne moske ! Por Amerika se ben se ja njeh Koken Putin sepse ai shtyp Butonin dhe bota kalon kolaps ...

    Lini një Përgjigje