Hakmarrje për Avdiivka, masakër në bazën ruse: Ukraina përdor raketat amerikane

21 Shkurt 2024, 18:25Bota TEMA
Hakmarrje për Avdiivka, masakër në bazën ruse: Ukraina

Hakmarrja serviret e ftohtë dhe rendësinë e kësaj shprehje duket se dinë më mirë forcat e ushtrisë së Ukrainës.

Kievi nuk e ka vonuar aspak hakmarrjen për pushtimin rus të Avdiivka-s, duke shkaktuar një masakër në kampin e trajnimit rus pranë Trudivske, në Donjetsk.

Si pasojë e sulmit ukrainas me raketat e lëshuara nga sistemi amerikan Himars, raportohet se 65 ushtarë rusë të rreshtuar në formacionin e paradës kanë vdekur.

Në mesin e viktimave bën pjesë edhe gjeneralmajor Oleg Moisev. Fotot dhe videot që qarkullojnë orët e fundit duket se dëshmojnë si sulmin, ashtu edhe humbjet e rënda që pësuan rusët, por për momentin as Moska dhe as Kievi nuk kanë dhënë deklarata për këtë çështje.

Sipas KyivPost, batalioni i Moskës më pas u shkatërrua nga raketa me rreze të gjatë veprimi. Ushtarët rusë ishin rreshtuar në pritje të inspektimit nga oficerët e lartë të ushtrisë dhe gjeneralmajori.

Sipas raportimeve, dy ose tre raketa artilerie të drejtuara nga GPS, të lëshuara nga një Himars, u rrëzuan në fushën pranë Trudivske.

Blogerët rusë të luftës pretendojnë se raketat e drejtuara me saktësi M2 të prodhimit amerikan, të ngarkuara me municione thërrmuese, shkaktuan masakrën.

27 Komente

 1. B
  Black jack

  Kshu si ka nis kjo pune , bohuni gati Europe almost I gjithe njerezimi civilizues, dite te errta po vijne . O shqiptare , lereni big mothefuckes brother, oerputhen e plot shkerdhatacione qe keni menjen, po vjen arome lufte she shtrengoni sumen, harrojini qejfet ordinere .

  1. q
   qerosi

   ik er cope kari

   1. B
    Black jack

    Qeros qoftese e ke me mu boj durim se do t’vejme new hair Mf . Okay dude

   2. S
    Shkodrani

    Bravo se jane bere budallenj!

   3. P
    Proletari

    Nese eshte i vertet lajmi, nuk eshte ukraina pas ketij sulmi, po eshte vete Amerika, si ne rastin e anijes ne detin e zi, qe e gjuajti nga bazat e italis para ca ditesh. Bota eshte ne prage te katestrofes...!

    1. B
     Blersi

     Raketat Jane amerikane, goditja Ukrainase. Lufta e putinit me perendimin eshte marri. I ka ikur koha sistemit perendimor, thote Cari. Ti kthehemi komunizmit, si ne rusi.

     1. a
      anti25642654censurë

      ec mo rrotë K. janë alienët e alfa centaurit që nisën raketat nga ana e errët e hënës!!

     2. c
      cubi

      Ne rast lufte te paret qe do ikin per leshe jane toke e xanun pra pushtuesit vendas se te huajt vertete na pushtuan por pasurite nuk na i moren kurse keta kusaret tane nuk duan tja dine se njohin as lignin as friken. Kemi marre rruget e kurbetit se i kane uzurpuar me shpi e katandi.Se si do rregullohet ndryshe kjo pune nuk di.

      1. D
       Dauti

       E ke mire black jack

       1. M
        Mjerimi

        Nuk eshte per tu gezuar! Jane vrare 65 njere, te planetit Toke! Njerez running njerzit, njelloj si qeniet e gjalla dhe pemet! Poshte lufta! Ky produkt I ndyre I politikaneve pisa! Rrofshin njerezit!

        1. a
         anti25642654censurë

         ke plotësisht të drejtë,por mos vër në të njëjtin thes dhunuesin me të dhunuarin!!

        2. R
         Ramut bolja

         Pirdh pirdh se lirohesh rusi i mori para ju hani mut kot.

         1. B
          Black jack

          Me ca po I merr !?, me 3500000 ushtar t’vrame dude , kosto e mire kjo lufte , , kshu i ka bo lufterat Russia me kosto te medha njerezit dhe materiale , mjere au popull qe osht vine ne rresht nga Putin , hajd tju ruj Zoti dhe juve anej nga ballkan , Serbia gati oer sherr me ndihmen e muzhikut , masnej boj tifo per Russia n dude

          1. R
           Ramut bolja

           Me mire sebet se kta hajdutet qe po na vjedhin e grabisin kan 30 vjet . Ska ndonje ndryshim ,kta qe kemi ne pushtet jan me te keqinj se serbi e rusi bashk.

          2. T
           Tirons

           Hajt se prapa sumes e ka ukraina po he

           1. a
            anti25642654censurë

            po po,na mori para me bythë!!lali ti je nga ata që thonë se dhe kur e ha në sumë,ke leverdi!nuk mbetesh anjëherë kaps dhe dhjet në këmbë!!sidoqoftë,të qifsha robt!!

           2. T
            Tipike

            Gjithmon e me shume arritjet e Ukraines jan thjesht per tituj gazetash se s ka asnje vlere per luften se u vran 65 ushtar rus apo 165, jan dhe 650 000 te tjere qe po avancojne cdo dite. Kokat hengshi, sa me pak sllav(Uk,Ru dhe Serb) te ket kjo bote aq me e mire behet .

            1. Z
             Zhvejku

             Ti-pika qe s'tebie, je nje racist i qelbur, dhe qahemi pse na perbuzin, ja nga tipa si ty, qe ngatrojn populin e thjesht me sundimtaret e tyre.

             1. A
              Ana

              Jo po te kete vetem shqipetare qe te sundojne boten. Hahaha koqe komplet.

              1. a
               anti25642654censurë

               janë to pushtu ish gjermaninë lindore o tipike!!ej sume,përfytyro amerikanët në luftën e parë të gjirit,1991,sikur dhe ata të kishin të njëjtin përparim kundër sadamit!?e sadami kishte një ushtri shumë,shumë më të fortë se ukrainasit kur u sulmuan nga rusët!!tipi,a thu se do ishin afruar ndonjë qyteti iraken??dhe ata,amerikanët,e mbaruan luftën brënda 2 javësh!!

              2. S
               Shkodrani-Belgjike

               Edhe mu më duket erë lufte, një pushim nga ruset të shofin ça do bajn ukrahinasit, pastaj do jete një luftë ma e gjërë dhe pa asnjë rregull, që eu do tronditet.

               1. a
                anti25642654censurë

                shkadrono,"erë luftë"ka dy vjet që po na çan hundët!ti me siguri duhet të kesh qënë në drejtin të erës prandaj nuk e ke ndjerë!sa për dijeninë tënde,thjesht për të të mbushur sadopak mangësinë e jashtëzakonshme të dijenive të tua,edhe pas L2B,në kohën e stalinit,kur BRSS fitoi luftën!ukrainasit vazhduan të luftonin kundër rusve,sovjetikëve,dhe 3 vjet pas vdekjes së stalinit!!e kupton o i loqosur në belgjikë??deri në 1956,pra 11 vjet pas mbarimit të L2B!!EU do shkatërrohet,prandaj të këshilloj që ti bësh rreckat gati!ke dy variante ku mund të shkosh!në rusinë e putanës,të presin me krah hapur,të japin një karabinë simonov,dhe të nisin në ukrainë!po pate fatin të mbijetosh,edhe pa këmbë a ndonjë gjymtyrë,të jesh i sigurtë që do të të japin nënshtetësinë ruse!e atëherë e ke jetën e sigurtë,të fillosh të lypësh në rrugët e ndonjë qyteti provincial!në moskë lypin rusët safi!!vzhdo e fli në ëndrrat e tua budallaqe!!

               2. T
                Treni

                Këta orkët rus bëjnë mirë që të kenë frikë. Slava Ukraina.

                1. s
                 shori

                 Ukrainasit jane si shqipot..., thjesht lidhin ushkuret e brekeve padronit, i japin me bollek "punonjese" b.........sh dhe mish per top dhe presin kockat per te jetuar...!!!

                 1. a
                  anti25642654censurë

                  kurse ti ja merr në gojë padronit??apo je ti dashnori bqir i putanës mashkull??

                 2. A
                  Artan

                  Sa putana te shqipot paska Putana mor aman.

                  1. a
                   anti25642654censurë

                   ka shumë bij putini këtu o tano!!

                  Lini një Përgjigje