Hetimi për mashtrim, Donald Trump mbrohet në heshtje: Ja pse nuk iu përgjigja pyetjeve të prokurorëve

10 Gusht 2022, 17:55Bota TEMA

Hetimi për mashtrim, Donald Trump mbrohet në heshtje: Ja pse nuk iu

Ish-presidenti amerikan, Donald Trump refuzoi t’u përgjigjej pyetjeve të hetuesve në zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të New Yorkut të mërkurën, duke përmendur të drejtën e shfrytëzimit të Amendamentit të Pestë kundër vetë-inkriminimit në lidhje me hetimin shumëvjeçar të mashtrimeve me bizneset e tij.

Në një deklaratë të publikuar në rrjetin e tij social pasi mbërriti për t’u marrë në pyetje, Trump e quajti hetimin e James “një ekspeditë peshkimi hakmarrëse dhe egoiste” që ai pretendon se është i motivuar politikisht.


“Rrjedhimisht, nën këshillën e avokatit tim dhe për të gjitha arsyet e mësipërme, nuk pranova t’u përgjigjem pyetjeve në bazë të të drejtave dhe privilegjeve që i jepen çdo qytetari sipas Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara”, tha ai.

Prokurorja e Përgjithshme e New Yorkut, Letitia James, ka kërkuar depozitimin për më shumë se gjysmë viti, ndërsa Trump dhe dy nga fëmijët e tij, Donald Trump Jr. dhe Ivanka Trump, kundërshtuan thirrjet e gjykatave të New Yorkut. Ata përfundimisht u urdhëruan të ulen për tu pyetur dhe në fillim të këtij muaji Trump Jr dhe Ivanka Trump u morën në pyetje.

1 Komente

  1. T
    Trumpistave ne vere te sumes

    Perse ka frike ky palla te pergjigjet? Ka frike se mos beje gafa kur pergjigjet apo ka frike te pohoje krimin?

    Lini një Përgjigje