Ish-ministri polak: SHBA hodhi në erë gazsjellësin rus Nord Stream 1 dhe 2

28 Shtator 2022, 20:40Bota TEMA

Ish-ministri polak: SHBA hodhi në erë gazsjellësin rus Nord

Një ish-ministër polak i mbrojtjes, Radek Sikorski, i ka atribuar Shteteve të Bashkuara sabotimin e dy tubacioneve, Nord Stream 1 dhe 2, të cilët transportojnë gaz natyror nga Rusia në Gjermani.

“Faleminderit, SHBA”, shkroi Sikorski në Twitter.

Sikorski ishte Ministër i Mbrojtjes Kombëtare nga 2005 – 2007 dhe ka shërbyer si Zëvendës Ministër i Mbrojtjes Kombëtare dhe Zëvendës Ministër i Punëve të Jashtme, më parë.

Aktualisht ai është deputet i zgjedhur në Parlamentin Evropian.

Radoslaw Sikorski, anëtar i Parlamentit Evropian dhe ish-ministër i Jashtëm polak, nënkuptoi se SHBA-ja kishte shkaktuar qëllimisht dëme në tubacionin e gazit Nord Stream.

Në llogarinë e tij në Twitter të martën vonë, Sikorski ndau një fotografi të rrjedhjes së gazit, duke thënë “Faleminderit, SHBA”.

Ai komentoi se nuk ka mungesë të tubacionit për të transferuar gazin nga Rusia në Evropën Perëndimore, përfshirë Gjermaninë.

Të gjitha shtetet e Ukrainës dhe të Detit Baltik e kanë kundërshtuar ndërtimin e Nord Stream për 20 vjet, tha ai, duke shtuar se “logjika e vetme e Nord Stream ishte që Putini të ishte në gjendje të shantazhonte ose të bënte luftë në Evropën Lindore pa u ndëshkuar”.

“Tani $20 miliardë dollarë skrap metali shtrihet në fund të detit, një tjetër kosto për Rusinë e vendimin e saj kriminal për të pushtuar Ukrainën,” përfundoi ai.

Të hënën, autoritetet daneze raportuan një rrjedhje gazi nga gazsjellësi i Nord Stream 2 afër ishullit Bornholm në Detin Baltik.

Deri tani ende nuk dihet shkaku apo autori i këtij incidenti i i cili po derdh në Detin Baltik milion kub gaz natyror rus.

18 Komente

 1. L
  Lindi

  Si perfundim emrin e ka radek apo radoslaw apo ci q. t’emen se ska rendesi

  1. p
   pop olo

   Jave perpara shperthimit Rusia nderpreu gazin per Evropen me justifikimin se kishte probleme teknike. Ne baze te kontrates Rusia ishte pergjegjese te paguante miliarda dollare shteteve me te cilat kishte nenshkruar kontraten.Pra shperthimin mund ta kete bere edhe Rusia vete qe te mos paguaje. Ky polaku mund te thote cfare te doje por e verteta se kush e hodhi ne ere gazsjellesin nuk dihet akoma.

   1. a
    anti25642654censurë

    pop olo "por e verteta se kush e hodhi ne ere gazsjellesin nuk dihet akoma." ti e ke thënë "të vërtetën",të paktën gjysmën!! ndoshta pa asnjë fakt,por ti ke "vërtetuar" të paktën "se është hedhur në erë",pra përdorur eksloziv!! akoma sot ka dyshime për shumë variante të ndyrshme,por askush nuk ka thënë se "është hedhur në erë",se është përdorur eksploziv,ose është një sabotim!! kështu që duhet pritur në radhë të parë të zbulohet se çfarë ka ndodhur e më pas si ka ndodhur dhe a ka shkaktarë të qëllimshëm e kush janë!! mund të ket ndodhur gjithçka,mund të përdoren hamëndësime të lidhura me ndodhi të momentit,por akoma nuk ka asnjë të dhënë të saktë! vetëm hamëndësime!! ma merr mëndja se perëndimit nuk i intereson një gjë tillë! lufta po bëhet kundër një njeriu!po bëhet nga perëndimi,dhe nga një pjesë e rusëve vetë!! me heqjen e asaj kafshe shkurtabiqe,nuk ka asnjë të keqe që të rifillohet tregëtia me rusinë!nesër me një rusi normale nuk do të ketë më sanksione e do të ketë mardhënje normale!prandaj perëndimi nuk ka asnjë interes që ti shkatërrojë!i ka bllokuar,"N,strim 2",dhe putana "N strim 1"! si e thua dhe ti një mundësi është sabotimi rus,për tiu shmangur gjobave për mosrespektim kontrate!! ky lali si të gjithë "ish"ët e ka lëshuar pa duar!!

   2. b
    ben.

    Nese kjo qe thote ky polaku eshte e vertete, bota po shkon drejt luftes.

    1. a
     anti25642654censurë

     e nqs nuk është??

    2. X
     XXXL

     Paragrafi i fundit ne shkrim eshte kot fare, ti drejtohet Twitter te Radek dhe kaq eshte e mjaftueshme.

     1. T
      The truth

      Po kete e di cdokush. Asgje e re. Kush eshte i interesuar qe kjo linje mos te jete funksionale!

      1. a
       anti25642654censurë

       dhe unë atë them,e di gjithkush!atë që nuk kuptoj,është se kur e dinë të gjithë përse duhet ta thotë ky??

      2. P
       Pretorian

       Ja nje politikan polak I ndershem.Dihet si jane polaket. Ata gjithmone kane qejf te hapen bythesh. I vetmi komb qe feston humbjet. Kete here, ne kete pohim ka vertetesi dhe ndershmeri, pavaresisht se ky eshte nje akt terrorist. Go Brandon go. Go Nuland go. Kjo eshte bote e cmendur me njerez te cmendur. I vetmi I arsyeshem dhe I durueshem Vladimiri. Te poshteruar europianet dhe sidomos gjermanet. Kush e do luften? Kush e do shkaterrimin e Gjermanise? Kush e do Rusine e nenshtruar? USA. Doktrina qe po behet realitet: Russia out, USA in, Germany down. Go Brandon go. Dhe masmedia e degjeneruar kudo. Njerezit e thjeshte paguajne cmendurine e nje klase politike te shkerrdhyer dhe te rrjedhur nga trute. Hiroshima bertet, po afron.

       1. a
        alphade

        Z. Putin ! Mos kruje anusin me Ameriken ! Ajo t’a fut ujin nen rogoz qe mos t’a ndiesh fare dhe t’a quash gudulisje kur te shikosh qe e ke brenda…..!!!!

        1. N
         Nik

         Eshte e pamundur e SHBA te kete nderhyre ne tubacionet Nord Stream 1

         1. D
          Dakord

          Dmth ky bytha e zgjuar i thote putinit qe nuk te ka bere gje europa keshtu qe luften e ke me USA. Hajde aleat hajde. Cdo vend e ka nje berishë :(

           1. c
            cere !

            e pabesushme te bashkpunojne dy kundershtaret bashke per kte Krize Boterore

            1. O
             Opionisti

             Gazi rus eka hedhur dy ushtri shqiptare armnda ushtri shqiptare dhe dyta ushtria climtare vlora vlora

             1. j
              jon

              Me Covid teorit ishin: E krijoi USA, e beri Kina apo as qe ekzistin fare( keshtu mendoj une). Cfare rendesie ka. Vaksinen e moren ata qe duhet ta merrnin, u pasuruan ata qe duhet te pasuroheshin u varferuan dhe shkaterrua ata qe duhet te shkaterroheshi. Shiko qellimin. Gazesjellesin e sabotoi Rusia, Nato apo sndodhi fare, ska rendesi te madhe. Qellimi eshte sic kane premtuar qe Evropianet do ngordhin nga i ftohti, energjia do rracionohet,cmimet do ngrihen shume, ja pse duhet te perdorim energji diellor etj etj. Pra ku eshte ndryshimi midis Covid dhe energjise?

              1. a
               anti25642654censurë

               "Gazesjellesin e sabotoi Rusia, Nato apo sndodhi fare"(kështu mendon ti) përse nuk e bën si me covid??

              2. B
               Bulldog

               Per carrat qe hane sapunin per djathe....Ne youtube keni konference me gazetaret te Bides ku thote : nese ruset do sulmojne Ukrainen ushtarakisht atehere ju premtoj se nuk do kete me Nord Stream !!! Gazetarja e pyet : Po si do arrini ta beni kete se Nord Stream eshte ne kontrollin Gjerman e i ndertuar nga ata ? Bideja i pergjigjet : Neve i kemi ne dispozicion te gjitha mjetet dhe menyrat per ta bere !!! Pra ju mendje loqe te fishkura qe nuk pranoni as konfirmimin e ish ministrit Polak ( sot Eurodeputet) ju thote gje pohimi i vete Bides ne shkurt te 2022 ......qe nuk do te kete me ..... Nord Stream...!!!!!! Ç'fare kerkoni me teper ??!!! Pa mendoni pak sikur keto fjale ti kete thene Vladimir Poutine ?????!!!!!!!!!!!!!!! Pa koment.....

               Lini një Përgjigje