Merkel thirrje ndërkombëtarëve: Merrini seriozisht fjalët e Putin

28 Shtator 2022, 15:10Bota TEMA

Merkel thirrje ndërkombëtarëve: Merrini seriozisht fjalët e

Ish-kancelarja e Gjermanisë, Angela Merkel i ka bërë thirrje komunitetit ndërkombëtar që t’i marrë seriozisht fjalët e Vladimir Putin. Gjatë një konference, Merkel iu referua ndër të tjerave luftës në Ukrainë por edhe Putinit.

“Merrini seriozisht fjalët e tij dhe mos i mendoni si blof. Në radhë të parë nuk është aspak një shenjë dobësie por dëshmi e inteligjencës politike,” tha ajo.

Merkel iu referua ish-kancelarit gjerman Kohl si një politikan që zotëronte atë mprehtësi politike.

“Kohl do të bënte gjithçka sot për të mbrojtur dhe rivendosur sovranitetin dhe integritetin e Ukrainës,” tha ajo, por në të njëjtën kohë ai do të kishte parasysh se si marrëdhëniet me Rusinë mund të ringjallen në të ardhmen, jo nga lëvizjet e njëanshme të Gjermanisë, por nga një marrëveshje me të gjithë partnerët në BE dhe NATO”.

11 Komente

 1. c
  cari rus

  komente pa vision, ashtu sic ishte politika pa vision e Merkel. e la Gjermanine te zbular per energji tek Rusia. Kush e di, ndoshta spiune e vjeter e KGB-se.

  1. E
   Elton

   @cari rus: Si e la zbuluar Gjermanine per energji? Rusia ka cmimin me te mire per energji. Ti ku blen per vete, aty ku eshte me mire apo aty ku eshte me shtrenjt? Amerika eshte prodhuesja me e madhe e naftes ne bote. Pse nuk e shet me lire se Rusia dhe nuk ka nevoje per ' lenje zbuluar'. Te gjithe blejne nga Amerika pastaj, perfshire dhe Rusine

  2. T
   Totololi

   Ik pirdhu o Merkel, politikane largpamese. Pordh me rigon je, e bere Gjermanine dhe gjithe Evropen vasale te Rusise. Kjo qe ndodh sot eshte ne nje perqindje te madhe edhe faji yt.

   1. G
    Gezuar Baftjar

    PUNOVE PA PUSHIM PER FIGUREN E PUTIN PUTANES DHE TANI BEN TE NJEJTEN GJE A THUA SE NUK E DINE TE TJERET QE JA KANE BERE GATI RAKETAT ME MBUSHJE BERTHAMORE QE I REINE MBI KOKEN E TIJ TE RRJEPUR. POR NJE TE DREJTE KE QE BOTA EKA TOLERUAR NE KUFIJTE E TE PAPRANUSHEMES ,QE KUR TJA NGOPIN MOS TE THOTE DOT NJERI" CFARE BETE" RUSET E DINE MIRE SE NJE PJESE KANE IKUR DHE NJE PJESE TJETER DO IKE PER QEJFIN E PUTIN KURVES

    1. G
     Gezuar Baftjar

     PUNOVE PA PUSHIM PER FIGUREN E PUTIN PUTANES DHE TANI BEN TE NJEJTEN GJE A THUA SE NUK E DINE TE TJERET QE JA KANE BERE GATI RAKETAT ME MBUSHJE BERTHAMORE QE I REINE MBI KOKEN E TIJ TE RRJEPUR. POR NJE TE DREJTE KE QE BOTA EKA TOLERUAR NE KUFIJTE E TE PAPRANUSHEMES ,QE KUR TJA NGOPIN MOS TE THOTE DOT NJERI" CFARE BETE" RUSET E DINE MIRE SE NJE PJESE KANE IKUR DHE NJE PJESE TJETER DO IKE PER QEJFIN E PUTIN KURVES

     1. G
      Gezuar Baftjar

      PUNOVE PA PUSHIM PER FIGUREN E PUTIN PUTANES DHE TANI BEN TE NJEJTEN GJE A THUA SE NUK E DINE TE TJERET QE JA KANE BERE GATI RAKETAT ME MBUSHJE BERTHAMORE QE I REINE MBI KOKEN E TIJ TE RRJEPUR. POR NJE TE DREJTE KE QE BOTA EKA TOLERUAR NE KUFIJTE E TE PAPRANUSHEMES ,QE KUR TJA NGOPIN MOS TE THOTE DOT NJERI" CFARE BETE" RUSET E DINE MIRE SE NJE PJESE KANE IKUR DHE NJE PJESE TJETER DO IKE PER QEJFIN E PUTIN KURVES

      1. G
       Gezuar Baftjar

       PUNOVE PA PUSHIM PER FIGUREN E PUTIN PUTANES DHE TANI BEN TE NJEJTEN GJE A THUA SE NUK E DINE TE TJERET QE JA KANE BERE GATI RAKETAT ME MBUSHJE BERTHAMORE QE I REINE MBI KOKEN E TIJ TE RRJEPUR. POR NJE TE DREJTE KE QE BOTA EKA TOLERUAR NE KUFIJTE E TE PAPRANUSHEMES ,QE KUR TJA NGOPIN MOS TE THOTE DOT NJERI" CFARE BETE" RUSET E DINE MIRE SE NJE PJESE KANE IKUR DHE NJE PJESE TJETER DO IKE PER QEJFIN E PUTIN KURVES

       1. A
        Albi Boston

        Spiune e putit! Pergjegjesia juaj ishte qe e sollet evropen ne kete dite. Liri ukraines dhe gjithe njerezve te botes kunder monstrave si puti.

        1. F
         Franci

         E nxori koken me ne fund kolona e 5 e Putinit ne EU ......kur ui drejtua kesaj Presidenti Amerikan Barack Obama , se sduhet bere tani me pushtimin e Krimese nga ruset .dhe se masat duhet te jene mjaft te repta , ne nivel te sotem ..kjo bushtra , renja e gjith se keqes ne EU iu drejtua se do te bejme ceshte e mundur qe tja riktheje ukraines .....pate tja kthente Putini ??? Ose pate te gjunjezohej nga masat e kesaj ?? Kjo duke i bere disa bllokada qesharake qe Putini me keta tallte bythen ....keto paguan Eu sot , lepirjen e kesaj te presidenti rus , dhe parjen e interesit gjerman vetem ....dhe Ukraina kujtonte se kish perkrah nje partner si Gjermania ...kish neperken nen rogoz ...

         1. R
          Rota Sanal

          Ususanatë... ajo po i thotë : ku të lënë po të lanë në Tiksë beach apo n'mbudhë të Lenës në rivëierë .

          1. a
           anti25642654censurë

           ndoshta filloi dhe merkel të lërë shumë nga ajo që pati?? çfarë duhet dëgjuar nga një bandit?? të pranohet presioni i tij? të bëhet si thotë ai?? ku?? të lejohet të marrë atë që do tashti?? po nesër?? të kërkojë atë që do ti vijë në mënd?? mos vallë nuk u tolerua në çeçeni duke thënë është në shtetin e tij e vraj sa të duash,po më pas mos vallë nuk u la të bënte çtë donte në gjeorgji,të njëjtën gjë por ndryshe në moldavi? mos vall nuk "u morën seriozisht" fjalët e tij në krime dhe më pas në donbas?? mos vallë duhet të dalin nga nato gjithë vëndet e ish TW?? jo enxhi jo!! ti e di fare mirë se me një gangster nuk mund të bëhet kompromis!bile as në burg!!sepse gangsteri mbetet gangster deri ditën e egzekutimit!! vetëm litari e e ndal keqbërjen e gangsterit!! dhe kur ky gangster drejton një shtet,do të thotë se ai është një diktator,dhe me diktatorët nuk bëhet kompromis!! kompromis i perëndimit me një diktator të tillë do të thotë një skllavërim i të fortit,i të zgjuarit i të pasurit nga një krimb! është bërë gjithçka për ta ndaluar këtë ndyrësirë,me të mirë,ti ke qënë një nga politikanët që ke përdorur ke reklamuar këtë metodë,dhe rezultati ishte një dokument kërcënimi për gjithë europën! "o dilni nga nato o do të jeni armiqtë tanë"?? e kësaj thua ti të dëgjohet?? është "dëgjuar" shumë,është toleruar JASHTËZAKONISHT!! sot duhet mbyllur muhabeti!!o ai shkon në të sëmës me të mirë,si deri tashti!o do të marrë popullin e tij në qafë,dhe një pjesë nga ne,por pasoja shkatërruese,e paparë deri më sot do të jetë për rusët! të fajshëm a,"të pafajshëm"!

           Lini një Përgjigje