"Apokalipsi bërthamor", të pasurit e botës po ndërtojnë strehimore me pishina për të shpëtuar veten

28 Shtator 2022, 11:04Bota TEMA

"Apokalipsi bërthamor", të pasurit e botës po

Sa afër mund të jetë një sulm bërthamor?

Perspektiva e një goditjeje të tillë për Britaninë nuk është dukur kurrë më reale, me Vladimir Putinin dhe miqtë e tij që kërcënojnë të fshijnë Londrën dhe kryeqytetet e tjera perëndimore nga harta në përshkallëzimin e fundit të luftës në Ukrainë.

Të dielën e kaluar, televizioni shtetëror rus transmetoi kërcënime nga anëtari i Dumës së Shtetit, Andrei Guruliov, i cili e quajti Britaninë "rrënjën e çdo të keqeje" dhe me cinizëm tha se mund të shndërrohej në një "shkretëtirë të Marsit" nga armët bërthamore ruse.

Vetë Putini paralajmëroi se "ky nuk është blof", me sa duket i gatshëm të rrezikojë të përshpejtojë Harmagedonin me bomba që do të digjnin qiellin me kapsulën e një mijë diejve.

Miliona njerëz do të digjeshin menjëherë dhe madje edhe për ata që i mbijetonin shpërthimit fillestar ose lëshimit të mëpasshëm të radioaktivitetit, do të kishte pak shpresë për të mbijetuar.

Ndërsa zjarret shpërthejnë, re të mëdha tymi toksik do të ngriheshin në atmosferë, duke bllokuar rrezet e diellit dhe duke shkaktuar një ftohje të rëndë të planetit.

Kjo do të vriste të korrat dhe do të shkaktonte një uri botërore që do të zgjaste për shumë vite.

Në një botë ku fqinjët e tyre zhduken, duket e pabesueshme që dikush do të shqetësohej se si t'i ngrohin pishinat e tyre ose të luajnë në fushën e tyre të golfit nëse godet holokausti bërthamor.

Megjithatë, pikërisht kështu shpresojnë miliarderët e botës të përjetojnë një Apokalips të tillë bërthamor, apo ndonjë katastrofë tjetër globale, sipas një libri të ri magjepsës që zbulon planet e tyre për të mbijetuar, ndërsa ne të tjerët vdesim.

Takim në shkretëtirë me manjatë me kapuç

"Mbijetesa e më të pasurve" është shkruar nga profesori Douglas Raskoff, i cili, sipas MIT, është një nga "dhjetë intelektualët më me ndikim në botë" dhe studion autonominë njerëzore në kohën dixhitale.

Interesi i tij se sa seriozisht po planifikojnë këta manjatë biznesi të ardhmen e tyre "posapokaliptike" u ndez nga një takim në një vend sekret të shkretëtirës në 2018.

I joshur nga një tarifë e barabartë me një të tretën e pagës së tij vjetore në Universitetin e Nju Jorkut, ai fluturoi në klasën e biznesit dhe më pas u dërgua nga aeroporti me limuzinë në “vendi më luksoz, por më të izoluar që kam parë ndonjëherë.

Një resort në mes të askundit, siç shkruan ai.

Një audiencë tipike për fjalimet e Raskofit do të ishin rreth 100 bankierë, por në vend të kësaj ai e gjeti veten të ulur rreth një tavoline me pesë nga njerëzit më të pasur të Amerikës.

"Ata të gjithë erdhën nga niveli i lartë i botës së investimeve teknologjike dhe fondeve mbrojtëse," shpjegon ai.

“Të paktën dy prej tyre ishin miliarderë”.

Pasi foli pak, ai kuptoi se këta titanët e teknologjisë, të cilët mbanin kapuç, nuk kishin asnjë interes për fjalimin që ai kishte përgatitur për të ardhmen dixhitale.

Në vend të kësaj, ata e pyetën vazhdimisht dhe ekskluzivisht se çfarë duhet të bënin pas ngjarjes.

Ky ishte termi që ata përdorën për kolapsin mjedisor, trazirat sociale, viruset vdekjeprurëse ose sulmet me qëllim të keq kompjuterik që një ditë mund të shkatërrojnë gjithçka.

Raskov ishte i impresionuar nga sa shumë këta manjatë të tmerruar kishin rrahur trurin e tyre për strategjitë e tyre të mbijetesës.

Siç thekson Raskov, gjasat që një strehë bërthamore të mbrojë njerëzit që strehohen atje janë shumë të vogla.

“Gjithçka arrin kudo. Retë toksike, murtaja dhe rrezatimi kanë një mënyrë për t'u përhapur dhe për të thyer barrierat më të menduara mirë. Filtrat e ajrit duhet të zëvendësohen rregullisht dhe ndonjëherë dështojnë edhe kur janë të rinj. Por problemi më i madh për miliarderët në strategjitë e tyre të mbijetesës është se si të ruajnë besnikërinë e stafit që paguajnë për t'i mbrojtur ata në një botë të zhytur në kaos të paimagjinueshëm.Ky do të jetë një problem kudo që ata vendosin të shkojnë".

Strehëza të groposura thellë në tokë me objekte të çuditshme

Për shumicën, zgjedhja duket se janë strehimoret nëntokësore dhe paratë, natyrisht, nuk janë një problem për ta.

Sipas Robert Vicino, themeluesi i prodhuesit kalifornian të strehimoreve Vivos, Bill Gates ka strehimore të mëdha nën secilën prej shtëpive të tij.

“Për këta multi-miliarderë, disa milionë nuk janë asgjë. Është me të vërtetë forma më e re e sigurimit,” tha Vicino në një intervistë të fundit.

Idetë se si mund të pajisen këto pallate luksoze të nwndhshme mund të gjenden në opsionet e ofruara nga Rising S Company me bazë në Teksas, motoja e së cilës është: "Ne nuk shesim frikë, ne shesim gatishmëri".

Ato mund të strehojnë rreth 50 persona, mjaftueshëm për familjen, miqtë dhe stafin.

Vendbanimi më i mirë i Aristokratit, me një sipërfaqe prej rreth 1000 m2, kushton 8.3 milionë paund.

Ka një kinema në shtëpi, sauna, palestër, sallë bowling dhe, natyrisht, një pishinë.

Por streha mund të personalizohet sipas nevojave të klientit për të përfshirë çdo gjë tjetër që ata duan, qoftë një hapësirë ​​e gjelbër apo një park fals ku qeni i pronarit mund të ecë pa dalë askush.

Një konvertim u porosit nga një grua nga Nju Jorku, e cila kërkoi të rikrijoheshin muret nga dyshemeja deri në tavan në apartamentin e saj nën çati, me regjistrime të parashikuara 24-orëshe të pamjes së saj në kushte të ndryshme të motit.

Streha më e madhe e ndërtuar nga Rising S ishte 1300 m2 dhe përfshinte një poligon zjarri të brendshëm.

Një tjetër kishte hapësirë ​​për kuajt e garave të një klienti që mund të transportoheshin në kështjellën e çelikut nëpërmjet një ashensori.

"Bunkerët Rising S mund të kenë gjithashtu dhoma të shumta të fshehura  "në rast se lejoni dikë që nuk i besoni plotësisht në bunker", thotë menaxheri i përgjithshëm Gary Lynch.

Të gjitha këto strehimore mund të aksesohen përmes një "dhome paniku" në shtëpinë kryesore të pronarit ose përmes një strukture të veçantë në kopsht.

Kjo e fundit duket si një ndërtesë e zakonshme, por, siç mburret në faqen e tyre, ka mure prej çeliku antiplumb 1.3 cm të trasha dhe pas derës kryesore është një derë e rëndë e bërë me material rezistent ndaj zjarrit dhe shpërthimit.

Përtej mbrojtjes së klientëve të tyre, ndërtuesit e strehimoreve premtojnë se brenda tyre mund të jetojnë një jetë sa më normale kur pjesa tjetër e njerëzimit është në prag të zhdukjes.

Bota mbi ta mund të jetë e mbushur me kufomat e atyre që i janë nënshtruar një pandemie globale, por miliarderët mund të jenë të sigurt se ata dhe gjithçka që zotërojnë do të jenë të sigurta nga dëmtimi.

6 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  "Vetë Putini paralajmëroi se "ky nuk është blof"" dhe putanën duhet me e besu!!kur amerikanët dhe britanikët thoshin "rusia nuk do sulmojë ukrianën" ai thotshte tërë kohën"unë do ta sulmoj,bile dhe datën e orën e tha"!! e tashti ai thotë se "nuk është bllof",dhe duhet besuar,ai e mban fjalën!! ju kujtohet kur pretendohej se dy helikopterë ukrainas kishin sulmuar një depo karburanti brënda kufirit të rusisë,ai e tha ndershmërisht"ishte një aksident,një koqe muzhiku kishte ndezur cigaren dhe kishte shpërthyer depo,por nuk kishte asnjë viktimë"!! ju kujtohet kur thanë se "ukrainasit i kanë qirë robt një aeroporti në krime dhe ku dukeshin avionë të bërë lesh"?? prapë putini tha se "ishte aksident,se avjonët ishin ngarkuar gabiminsht me armatim dhe se ata kishin shpërthyer kot së koti"!! është burrë i ndershëm pushti,nuk bllofon asnjëherë!!

  1. p
   popuj naive -te mjeret ju qe i besoni mediekurves

   Ata kan vite qe i kan ndertuar Qytete te nedheshme qellimishte per kto dite dhe sot qe i kan perfiunduar dhe testuar gjithcka ,japin Urdhrin te shperthej Lufta Berthamore vetem keshtu zhdukein gjysmen e njerezimt dhe mbasi te jen zhdukur gjysma e njerezimit ata dalin perseri mbi toke dhe Behen Padronet e asaj qe do mbesi gjalle nga Lufta Berthamore . Cfar ndodh sot ne Bote eshte rene dakord e planifikuar 50-100 vjet me pare ,O njeri naive qe ju qiti trut kazani i plehrave

   1. a
    anti25642654censurë

    vazhdo lali vazhdo!! ti ja paske kuptuar hallin dynjasë!! nuk e di a do jesh ndonjë nga ata që do mbretërojnë,pasi të jemi shuar të gjithë ne,por të garantoj se sot për sot je një nga më koqet që me të vërtetë ha mut kot së koti!!

    1. p
     ppll naiv tru cens shurre

     anti qe shurra qeka ala gjall hej ! haaaaaaaaaaaaahahahahaahahaha . Po c'pate mor psikopat mer krimbi halese medies .Kush te dhjeu ty ne koke ? Ktu ben secili nga ne komentin e vet , si kudo ne bote nderkohe qe ti ha mut kot !!

     1. a
      anti25642654censurë

      për të dhejrë nuk dhjet do ti o bir kumlle!vetëm se fike qiriun që i mban satëme dhe më bëre tia fus në vëndin e gabuar!pavarsisht se ajo e ka qef shumë!!problem është era që qelb!! he të ifsha robt!! akoma nuk ke lexuar se në funt të mutit që ke ngrënë është një "Përgjigjuni",pra lihet mundësia për të replikuar gomarllëkun tënd!! nëse nuk të pëlqen të të replikojnë!? mos shkruaj o bqir!! po shkruajte mos ha mut kur të replikojnë!!

   2. T
    Tranzit

    Bombat “e reja” bërthamore janë të planifikuara që kur shikojnë këto ndërtesa të hidhen përpjetë ose të kalojnë anash. Se per nja 50 -100-200 vjet s’ka perëndi që të mbjelli apo pi ujë nga ajo tokë,kjo nuk ka rëndësi për mëndjet që na servirin këto shkrime. Bretëritë fuksononin me “përça e sundo”… tani fuksionojmë me “ frikso kosumatorin”

    Lini një Përgjigje

    Blog Tema