Asnjë surprizë, dalin rezultatet paraprake të referendumeve në Ukrainë

27 Shtator 2022, 22:10Bota TEMA

Asnjë surprizë, dalin rezultatet paraprake të referendumeve

Komisioni Zgjedhor filorus ka publikuar rezultatet paraprake të referendumit për aneksim që u zhvillua në 4 rajonet ukrainase që kontrollohen nga ushtria ruse.

Sipas të dhënave, më shumë se 95% e personave pjesëmarrës në votim janë shprehur pro bashkimit me Moskën.

Megjithatë, komuniteti ndërkombëtar ka bërë me dije se nuk do ta njohë asnjëherë rezultatin e votimit të paligjshëm në Donetsk, Luhansk, Zaporizhzha e Kheron.

7 Komente

 1. ?
  ?

  Mund të mos i njohë komuniteti ndërkombëtar, por pas referendumit, çdo sulm ndaj këtyre 4 rajoneve do quhet nga Kremlini si sulm ndaj Rusisë, sepse do quhen territore ruse.

  1. G
   Gjakeftohte

   Po pra, i bie une te vete te permjer te dera e shtepise tende dhe ajo te behet shtepia ime prej ketij fakti. Ukraina do t'i marre te tera territoret e pushtuara. Nuk ka bombe berthamore qe do e ndaloje kete gje. Dhe ne fund me Rusine e rrenuar edhe Ballkani do kete paqe. Te gjitha ligesirat qe kane ndodhur ne Ballkan prej mbi 3 shekujsh jane pasoje e endrres debile per patur me patjeter nje perandori ruse.

   1. R
    Rota Sanal

    Do ta shomë kur nga Kremlini t'u dalë nga nën kërmilli

    1. D
     Dardan

     Ky REFERENDUM i organizuar nga OSBE -ODHIR do te ishte normal po te zhvillohej perpara se te fillonte lufta. Tani quhet thjesht PUSHTIM

     1. Z
      Zagali

      Duhet çuar Sali Berisha atje se mund te jen vjedhur apo manipuluar votat.

      1. X
       XXXL

       Komuniteti nderkombetar per 20 vjet njohu pushtimin e Afganistanit nga USA dhe nuk tha nje fjale.

       Lini një Përgjigje