Pse “fashistja” Georgia Meloni e urren Titon?

27 Shtator 2022, 22:00Bota TEMA

Pse “fashistja” Georgia Meloni e urren Titon?

Është e qartë tashmë se Giorgia Meloni e Fratelli di Italia do jetë kryeministrja e re e Italisë.

Thuhet se kjo është një mundësi e rrallë e mundshme për stabilitet politik në Itali pas vitesh trazirash dhe koalicionesh të brishta.

Mediat botërore ndoqën me interes të veçantë zgjedhjet e këtij viti në Itali, dhe për shkak të Melonit si fenomen i ri, e cila shpesh quhet fashiste.

“Benito Mussolini ishte një politikan i mirë, sepse çdo gjë që ai bëri, e bëri për Italinë”, tha dikur ajo, por më vonë ajo vetë mohoi se e mbështeste fashizmin.

Shumëkush tani e ka nxjerrë deklaratën e saj dhe për ish-udhëheqësin jugosllav Josip Broz Tito. Natyrshëm që jëtë të fundit s’mund ta honepsë për shkaqe ideologjike, por jo vetëm.

Më 10 shkurt të këtij viti, ajo shprehu pakënaqësinë e saj në Tëitter për njohjen e dikujt që ishte përgjegjës për masakrën ndaj italianëve.

“Është absurde t’u jepet një nder atyre që janë përgjegjës për masakrën e italianëve. Fratelli di Italia prej kohësh kanë paraqitur një propozim që do t’i jepte fund këtij turpi. Viktimat e fobisë meritojnë respekt dhe drejtësi”, shkruan ajo, duke shtuar se Titos duhet të hiqet menjëherë nga urdhri i Republikës Italiane. 

4 Komente

 1. B
  Beni

  Kjo si vje ke gishti komes Titos si politikane.

  1. a
   anti25642654censurë

   beno mos je gjë demiri ti?? sepse ai është i dashuruar deri në orgazëm ,sa herë lexon për të!! nuk e di se përse është shkruar ky artikull?? por nëse ajo,pjeprja,meloni,flet për masakrat që ka bërë tito kundër italianëve,unë jam i të njëjtit mendim me të!! ai ka bërë të njëjtën gjë dhe me shqiptarët e kosovës,dhe me sa di unë,përveç dnonjë ndyrësire,të gjithë shqiptarët e urrejnë,ndoshta më shumë se pjeprja! ky shpjegim tuaji"Natyrshëm që jëtë të fundit s’mund ta honepsë për shkaqe ideologjike",prej rrotash kari,kur dihet se ideollogjia e titos nuk ishte as mish e as peshk!!se ideollogjia e titos ishte një nacionalizëm i ndyrë i llustruar me pak socializëm dhe plot diktaturë!! e vetmia pikë që po më pëlqeka nga pjepria!!

   1. S
    Sokoli

    Po , shume e drejte , Tito ka bere masaker ne pakicat italiane ne Slloveni , gjithashtu ne Kosove , ashtu sic ben dhe gjitonet tane ndaj atyre cam ne Thesproti ....nuk dihet arsyeja se helenet pretendojne per nje arsye te madhe po ashtu dhe Tito e kish ne maje te gjuhes preteksin , vec realiteti eshte nje dhe i pazevendesushem Tito ka bere krime lufte ne Slloveni , dhe ne Kosove ...nje spikatje e sakte censura .....bravo

    1. a
     anti25642654censurë

     kolo masakra e italianëve quhet "masakra e foibe ardeatine"! ka ndodhur e njëjta gjë si me shqiptarët që jetonin nën jugosllavi!pasi vranë në mënyrë çnjerzore duke i hedhur në puse njerëz të gjallë dhe i vulosnin me vagonë mbeturinash,ata deportuan sa mundën në itali! unë nuk kuptoj këtë dashuri për titon nga ca bij kurvash në shqipëri!! bij kurvash që janë gati të nxjerrin nënat e tyre në semafor për të bërë një jetë "lluksoze"! tipa të tillë janë patriotë të stomakut!një kotere bukë dhe i ulin brekët!!

  Lini një Përgjigje