Një gjeneral në krye të qeverisë, shtohen zërat për grusht shteti në Kinë, ku ka “humbur” Xi Jinping?

27 Shtator 2022, 15:25Bota TEMA

Një gjeneral në krye të qeverisë, shtohen zërat

Gjatë ditëve të fundit në Kinë kanë qarkulluar informacione për një grusht shteti ushtarak kundër presidenti Xi Jinping, sipas mediave të huaja.

Gjatë fundjavës, disa llogari në Twitter, me mijëra ndjekës shpërndanë informacione të pakonfirmuara se presidenti ndodhej në arrest shtëpiak pasi u shkarkua nga posti i kreut të Ushtrisë Çlirimtare Popullore të Kinës.

Kjo nuk është konfirmuar nga asnjë burim zyrtar apo media shtetërore.

Dëshmitë e cituara në rrjetet sociale përfshinin pamjet që supozohej se tregonin një kolonë automjetesh ushtarake, që besohet se ishte deri në 80 kilometra e gjatë, duke u nisur drejt Pekinit, me raportet për anulime masive të fluturimeve që kanë shtuar edhe më shumë spekulimet.

Pra, çfarë dimë deri më tani

Kush i ka bërë këto pretendime dhe cilat janë ato?

Thashethemet filluan të përhapeshin në mediat sociale pas daljes  së fundit publike të Xi në një takim të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) me tetë vende.

Më 24 shtator, politikani indian Subramanian Swamy u postoi një  mesazh në Twitter: “Duhet të verifikohen thashethemet në qarkullim: A është Xi Jingping në arrest shtëpiak në Pekin?

“Kur Xi ndodhej në Samarkand, liderët e Partisë Komuniste Kineze supozohej se kishin shkarkuar Xi nga përgjegjësia e Partisë Çlirimatare. Më pas, ai u dënua me arrest shtëpiak. Kështu të paktën tregojnë thashethemet.

Jennifer Zeng, një aktiviste kineze për të drejtat e njeriut me më më shumë se 206,000 ndjekës në Twitter, postoi një video për të cilën ajo pretendonte se tregonte një kolonë 80 kilometra të gjatë me automjete ushtarake të partisë që po shkonte në Pekin.

“Ndërkohë, sipas thashethemeve Xi Jingping është në arrest shtëpiak pasi më të vjetrit e partisë komuniste e hoqën atë nga posti i kreut të partisë,” shkroi ajo në Twitter.

Videoja u shpërnda gjerësisht në mediat sociale, duke përfshirë nga Gordon Chang, autor i një libri të titulluar “Shkatërrimi i ardhshëm i Kinës”.

“Kjo video e automjeteve ushtarake që lëvizin drejt Pekinit vjen menjëherë pas ndalimit të 59% të fluturimeve në vend dhe burgosjes së zyrtarëve të lartë”, shkroi ai në Twitter.


“Ka shumë tym, që do të thotë se ka një zjarr diku brenda partisë. Situata në Kinë është e paqëndrueshme.”

Dyshimet u shtuan edhe më shumë rreth këtyre raporteve të anulimeve të fluturimeve, duke përfshirë ato nga Saurav Jha, një autor dhe komentues nga India për çështjet gjeostrategjike, raporton abcnews.al.

“Situata është shqetësuese në Indi. Shumë fluturime për në Lhasa Gonggar po anulohen gjithashtu. Ne duhet të shohim nëse ka një rritje të trafikut ajror ushtarak mbi pllajën tibetiane apo jo,” tha ai në Twitter.

Çfarë dimë dhe çfarë thonë ekspertët?

Disa ekspertë, së bashku me gazetarët në Pekin, kanë hedhur poshtë thashethemet në mediat sociale.

Eksperti kinez Aadil Brar tha se Xi ka shumë të ngjarë të jetë karantinuar pasi u kthye nga SCO( Organizata e Bashkëpunimit të Shangait).

“Nuk bëhet fjalë për asnjë grusht shteti. Duket se shumë media alternative në Indi që shpërndanë thashethemet,” shkroi ai në Twitter.

Ai shpërndau gjithashtu një foto nga faqja e fluturimeve, flightrader24, duke thënë: “Asnjë fluturim nuk është anuluar askund. Shikoni numrin e fluturimeve brenda dhe jashtë Kinës.”

Drew Thompson – një akademik dhe ish-zyrtar i Departamentit të Mbrojtjes së Shteteve të Bashkuara përgjegjës për Kinën, Tajvanin dhe Mongolinë tha në një mesazh në Twitter se thashethemet për arrestimin e Xi nuk duhet të hidhen poshtë automatikisht “sepse është një moment kaq i ndjeshëm politik në Kinë dhe se përhapja e thashethemeve tregon  besimin në lajme të rreme”.

“Ekziston mundësia e një grusht shteti kundër Xi Jinping por nuk ka ardhur ende dita,” shkroi ai në një postim në Twitter.

“Mund të jetë diçka që e dëshirojnë shumë njerëz.  Por nuk më duket e vërtetë, jo në këtë pikë.”

Cila është e ardhmja e Xi Jinping si lider i Kinës?

Thashethemet e paverifikuara vijnë përpara një takimi kyç politik të Partisë së Komunitetit të Kinës (CCP) që fillon më 16 tetor, ku  Xi pritet të sigurojë një mandat të tretë të paprecedentë, raporton abcnews.al.

Të dielën, CCP tha se kishte zgjedhur të gjithë delegatët që do të merrnin pjesë në takim.

“Çdo njësi zgjedhore në të gjithë vendin ka mbledhur partinë përfaqësuese duke zgjedhur 2,296 delegatë për Kongresin e 20-të të Partisë,” sipas mediave shtetërore kineze.

Delegatët duhet t’i përmbahen ideologjisë politike të Xi, përveç kushtetutës së partisë. Ndërkohë, një ish-zyrtar i lartë kinez i sigurisë është dënuar me burgim të përjetshëm pas akuzave për ryshfet dhe krime të tjera, duke  rritur numrin e vendimeve për korrupsion gjatë ditëve të fundit.

Më shumë se një milion zyrtarë janë ndëshkuar gjatë fushatës, për të cilën kritikët argumentojnë se është gjithashtu një mjet i Xi për të larguar armiqtë e tij politikë./abcnews.al

Lini një Përgjigje