Shefi i CIA-s: Ushtria e Putinit ka shumë probleme

28 Shtator 2022, 10:06Bota TEMA

Shefi i CIA-s: Ushtria e Putinit ka shumë probleme

Shefi i CIA-s, Williams Burns, ka deklaruar se ushtria ruse ka shumë probleme duke filluar nga personeli, pas njoftimit të Vladimir Putin javën e kaluar për mobilizimin e 300 mijë rezervistëve.Vendimi i Putinit, ka nxitur  frikë, me mijëra që janë larguar nga vendi.

“Edhe nëse arrin të mobilizojë 300 mijë ushtarë, ai në fakt po i përdor njerëzit si mish për top. Shumë prej tyre nuk janë të trajnuar si duhet, tashmë shumë prej tyre nuk do të mund të kryejnë as trajnimin bazik që kanë nevojë si dhe ka mungesë të mbështetjes logjistike.


Ushtria e Putinit ka shumë probleme tjera: personeli ushtarak është një prej tyre”, shtoi Burns. Duket se mobilizimi ushtarak i Putinit, është dëshmi se lufta në Ukrainë nuk po zhvillohet sipas planit. Kreu i CIA-s, theksoi se është vështirë të thuhet diçka në këto momente nëse Putin po luan bllof.

4 Komente

 1. a
  anti25642654censurë

  Williams Burns thotë:“Edhe nëse arrin të mobilizojë 300 mijë ushtarë, ai në fakt po i përdor njerëzit si mish për top.",dhe unë akoma nuk shoh se ku qëndron problemi për të mos kutuar qëllimin e putanës?? ka një aksiomë të thjeshtë,"nëse do të mbash të ndezur një zjarr duhet ta furrnizosh me lëndë djegëse"!! lënda djegëse mund të jetë e cilësisë së lartë(ushtri profesioniste elitare),ose me çfardo lloj gjëje që digjet(ushtri "mish për top")! meqënëse,u duk fare mirë,se nuk ka të parën,atëherë përdor të dytën!!aq armë ka rusia,armë të lehta këmbësorie,sa ta mbajë zjarrin ndezur!! ajo që shpresoj unë është që ato armë të këthehen sa më shpejt në kokën e këtij xhuxhit të mutit!!

  1. G
   Guardium

   Nese ushtria e Putinit ka shume probleme, ushtria e Ukraines nuk egziston fare. Eshte NATO ajo qe lufton ne Ukraine, me ushtrine dhe mjetet e saj. Perendimi ka "fituar" kunder Rusise vetem me masmedian. Eshte nje ushtri e tere masmedia qe si gjithmone me fake news helmon popujt kudo qe jane. Vetem kjo eshte e sigurt. Ne fushen e betejes eshte tjeter tablo. Ushtria ukrainase e shkaterruar moralisht, materialisht dhe ne numer. Mbi 12 ukrainas te vrare per 1 rus te vrare. Aviacioni jo egzistues. Gjithe arsenali i tankeve i shkaterruar. S'ka prapavije. S'ka moral. Nje khazarian, klloun, qe u sherben interesave anglosaksone te zionazisteve. Kaq. https://youtu.be/2qRi93wqXa4

   1. T
    Taipi

    Ti duhet ta kesh mamin e bukur se gjyshja jote punonte me specialistet ruse.

    1. a
     anti25642654censurë

     po ta kishte manim e bukur do ishte kurvë në perëndim!! e ka rrëmbythje prandaj qihet në rusi me rubla!! përfytyro tashti që është zhvleftësuar rubla!!nuk nxjerr më shumë se 3 euro në ditë!300 mijë rubla dita=3€

   Lini një Përgjigje