Cila ishte linja ajrore më e vlerësuar në botë në vitin 2022?

28 Shtator 2022, 09:09Bota TEMA

Cila ishte linja ajrore më e vlerësuar në botë në vitin

Çfarë e bën një linjë ajrore të suksesshme dhe të dëshiruar nga udhëtarët?

Tani, me 7 vite mbi supe në krye të tabelës së renditjes, Qatar Airlines duket se e ka gjetur formulën e duhur të fitores sipas pasagjerëve të saj.

Transportuesi kombëtar i Katarit u votua sërish si ‘Linja ajrore më e mirë në botë’ nga World Airline Awards 2022 të premten e kaluar.

I njohur si ‘Oscar-i për industrinë e aviacionit’, ai drejtohet nga firma e konsulencës me bazë në Mbretërinë e Bashkuar Skytrax.

“Qatar Airways ishte linja ajrore më e madhe që ka fluturuar vazhdimisht gjatë të gjithë pandemisë së COVID-19, dhe rrjeti i tyre nuk ka rënë kurrë nën 30 destinacione. Kjo vendosmëri është qartazi një arsyeje e fortë pse klientët e kanë vlerësuar me këtë çmim,” tha Edward Plaisted nga Skytrax.

Shefi i linjës ajrore, Akbar Al Baker, u dha meritën punonjësve të tij, “përkushtimi dhe angazhimi i vazhdueshëm i të cilëve është të sigurojnë që pasagjerët tanë të kenë përvojën më të mirë të mundshme kur fluturojnë me Qatar Airways”.

Megjithatë, si çdo linjë ajrore, Katari nuk ka një reputacion të pastër.

Rekordi i tij mbi barazinë gjinore është bërë shpesh pjesë e titujve kryesorë, veçanërisht në lidhje me ekuipazhin femëror.

Deri vonë, gratë mund të pushoheshin nga puna nëse mbeteshin shtatzënë. Në vitin 2018, Al Baker sugjeroi që një grua nuk do të ishte në gjendje të bënte punën e tij si shef ekzekutiv. Dhe në vitin 2020, disa pasagjerë u detyruan t’i nënshtroheshin ekzaminimeve invazive gjinekologjike në aeroportin e Dohas.

Cila është linja ajrore më e mirë në Evropë?

Linjat ajrore evropiane nuk dominuan në renditjen globale dhe vetëm një pjesë e vogël hynë në 10-shen më të mirë.

Singapore Airlines doli e dyta në 20 linjat ajrore më të mira në botë – dhe ajo gjithashtu mori çmimin e stafit më të mirë të kabinës në botë.

Transportuesi i Emirateve të Bashkuara Arabe Emirates zbarkoi në vendin e tretë, i ndjekur nga ANA All Nippon Airways e Japonisë në të katërtin dhe Qantas Airways e Australisë në vendin e pestë.

Më shumë se 350 linja ajrore u përfshinë në rezultatet e anketës.

Transportuesi evropian më i vlerësuar ishte Turkish Airlines me klientë të kënaqur që e vendosën atë në vendin e 7-të.

Kjo ndodhi pavarësisht se linja ajrore ka anuluar shumicën e fluturimeve gjatë një periudhe të shkurtër këtë verë, sipas analizës nga firma e të dhënave të udhëtimit Mabrian.

Air France, Swiss International Air Lines, British Airways, Lufthansa dhe KLM gjithashtu u renditën në 20-shen më të mirë, dhe British Airways ishte fituesi i Shërbimit më të Mirë të Stafit të Linjave Ajrore brenda për brenda Evropës.

Linja ajrore kombëtare e Letonisë gjithashtu triumfoi në çmime.

AirBaltic fitoi për herë të parë linjën ajrore më të mirë në Evropën Lindore.

Lini një Përgjigje