Roja Bregdetare e SHBA-së pikas “armiq” në afërsi të Alaskës

27 Shtator 2022, 22:25Bota TEMA

Roja Bregdetare e SHBA-së pikas “armiq” në afërsi

Një anije e Rojës Bregdetare të SHBA-së në një patrullë rutinë në Detin Bering pranë Alaskës raportoi një takim me një kryqëzor me raketa të drejtuara kineze, i cili më vonë u zbulua se po udhëtonte me dy anije të tjera kineze dhe katër anije të marinës ruse.

Kryqëzori kinez “Renhai CG 101” është parë 138 kilometra në veri të ishullit Kiska të Alaskës dhe është pikasur nga anija amerikane “Cutter Kimball” gjatë një patrullimi më 19 shtator, pretendon Roja Bregdetare e SHBA.

Më vonë, dy anije të tjera kineze dhe katër ruse, duke përfshirë një destrojer, u vunë re duke lëvizur “në formacion me “Renhai”, si një grup veprimi i kombinuar që vepron në Zonën Ekskluzive Ekonomike të SHBA-së [EEZ]”, tha Roja Bregdetare.

Ekuipazhi i Cutter Kimball, një anije 127 metra me bazë në Hawaii, raportoi se anijet kineze dhe ruse më vonë thyen formimin e grupit – një marrëveshje për misionet taktike – dhe u shpërndanë.

Mbështetja ajrore për Rojet Bregdetare u dha nga një avion C-130.

“Megjithëse formacioni veproi në përputhje me rregullat dhe normat ndërkombëtare, duhet të jemi të sigurt se nuk ka ndërhyrje me interesat amerikane në mjedisin detar rreth Alaskës”, tha Nathan Moore, komandanti i zonës së 17-të të Rojës Bregdetare të SHBA-së.

Interesi rus dhe kinez në Arktik

Ngjarja vjen vetëm një muaj pasi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg paralajmëroi për interesin e Kinës në Arktik dhe industrinë ushtarake në rritje që Rusia po zhvillon atje.

Ai tha se Rusia kishte krijuar një Komandë të re Arktike dhe kishte hapur qindra qendra të reja ushtarake të epokës sovjetike të Arktikut, duke përfshirë porte dhe fusha ajrore në ujë të thellë.

“Kina e ka deklaruar veten një vend që ‘kufizohet me Arktikun’ dhe planifikon të ndërtojë akullthyesin më të madh në botë. Pekini dhe Moska janë zotuar gjithashtu të intensifikojnë bashkëpunimin në Arktik. Është pjesë e thellimit të partneritetit strategjik që vë në pikëpyetje vlerat dhe interesat tona”, theksoi Stoltenberg gjatë vizitës së tij në veri të Kanadasë.

Kjo nuk është hera e parë që anijet e marinës kineze lundrojnë pranë ujërave të Alaskës.

Në shtator 2021, roja bregdetare në Detin Bering dhe në Oqeanin Paqësor Verior u ndesh me anije kineze rreth 80 kilometra nga Ishujt Aleutian. 

2 Komente

 1. U
  USA

  Filma kot te bythgrisurve ruse e kineze Ata e dine qe USA i ha me gjithe lecka keta ndyresira bolshevike

  1. a
   anti25642654censurë

   përse e keni futur në thonjza ju këlyshët e mutit, që ju paguan mero fjalën, armik,“armiq”??? mos vallë janë miq si rusët dhe kinezët?? vetë putana po thotë se po liufton me perëndimin,në krye amerika!! mund të quhet mik ai me të cilin lufton!! kurse kina periudhën e fundit nuk ka bërë gjë tjetër veçse e ka quajtur,jo direkt,amerikën armike për shkak të tajvanit!!

   Lini një Përgjigje