Studiuesi ushtarak për shpërthimet në "Nord Stream": Me siguri janë bomba që janë vendosur natën

28 Shtator 2022, 09:33Bota TEMA

Studiuesi ushtarak për shpërthimet në "Nord Stream": Me

Rrjedhjet e gazit në Nord Stream 1 dhe 2 nuk ishin aksidente, por veprime të qëllimshme që kanë çuar në dy lëkundje të dhunshme në Detin Baltik.

Lëkundjet kanë shkaktuar vrima aq të mëdha sa që ndoshta janë shpërthime të drejtpërdrejta.

Sipas studiuesit ushtarak danez Kenneth Øhlenschlæger Buhl, ka shumë të ngjarë që të jenë bombat ato që kanë shkaktuar lëkundjet.

Lajmi u bë i ditur nga tabloidi danez “BT”.

“Mjetet ekzistojnë dhe, si të thuash, tashmë janë zhvilluar. Për të sabotuar një tub të tillë, është më e dukshme të hidhet në erë me një ngarkesë shpërthyese, e cila vendoset në tub”, thotë ai për BT-në.

Ai shpjegon se ato mund të kenë përfunduar në tubacion përmes dronëve nënujorë.

“Dronët janë të telekomanduar dhe më pas lundrojnë poshtë dhe lokalizojnë saktësisht se ku ndodhen telat. Nga këtu vendosin një bombë pranë saj, lundrojnë larg dhe më pas zhduken”, vëren studiuesi.

Buhl tregon se bombat e dyshuara mund të ketë qenë atje për një kohë të gjatë.

“Ato mund të jenë vendosur atje për një kohë shumë të gjatë. E vetmja gjë që e kufizon është se sa të qëndrueshme janë bateritë”, shtoi ai.

Studiuesi ushtarak as nuk beson se ky është një akt krejtësisht i rastësishëm.

“Dikush e dinte saktësisht se ku ndodheshin këto linja gazi”, shprehet ai dhe thotë se operacioni me siguri është kryer natën.

Tani për tani, ai gjithashtu nuk ka asnjë dyshim se shigjeta drejton drejt Rusisë dhe presidentit rus, të cilët duhet ta kishin kryer aktin.

“Ne e dimë se shumë vite më parë rusët zhvilluan mini-nëndetëse që mund të operonin afër fundit të detit dhe nuk mund të përjashtohet që ata të kishin një nëndetëse të ndërtuar posaçërisht që ishte në gjendje të kryente këtë operacion”, theksoi Buhl.

1 Komente

  1. a
    anti25642654censurë

    ky eksperti më duket pak si ai profesori i oksfordit që thoshte se "gjermanët nuk kanë probleme me koronën,në fillim të pandemisë,sepse mbrohen nga materia e zezë"! dhe ky ka boll fantazi!! në fillim thotë se mund të jenë vendosur me kohë,vetëm bateritë e ngushtojnë jetgjatsinë e kohës së shpërthimit,sikur të jemi në kohën e voltës,sikur nuk ka bateri që rezistojnë me vite të tëra!! ky duhet të jetë ndonjë ekspert i "QAnon",ata kanë fantazi të jashtëzakonshme!!

    Lini një Përgjigje