Italia nënshkruan një marrëveshje gazi prej 8 miliardë dollarësh me Libinë

28 Janar 2023, 22:40Bota TEMA

Italia nënshkruan një marrëveshje gazi prej 8 miliardë

Kompania shtetërore italiane e energjisë ENI ka nënshkruar një marrëveshje prej 8 miliardë dollarësh me Korporatën Kombëtare të Naftës të Libisë për të zhvilluar dy fusha libiane të gazit në det të hapur.

Kjo, në një kohë kur vendet evropiane kërkojnë të shkurtojnë varësinë e tyre nga energjia ruse.

Lajmi u bë i ditur nga agjencia “AFP” dhe “Reuters”.

ENI do të ndihmojë në zhvillimin e dy fushave në det të hapur, me prodhimin që pritet të fillojë në 2026, tha kompania më 28 janar.

Kompania shtetërore italiane e energjisë vlerësoi se fushat mund të prodhojnë rreth 7.5 miliardë metra kub gaz në vit ose më shumë se dy të tretat e sasisë së importuar nga Italia nga Rusia vitin e kaluar.

Kombet evropiane kanë nxituar blerjen e gazit natyror nga burime jo-ruse, duke përfshirë Afrikën e Veriut, pas pushtimit të Ukrainës nga Moska në shkurt 2022.

Rusia, furnizuesi më i madh i gazit natyror në Evropë përpara pushtimit, shkurtoi ndjeshëm eksportet në kontinent vitin e kaluar në atë që zyrtarët e BE-së thanë se ishte një përpjekje për të shantazhuar Brukselin për të shkurtuar mbështetjen për Ukrainën.

Italia ka qenë konsumatori i dytë më i madh i gazit rus në Evropë pas Gjermanisë.

Ulja e energjisë ruse bëri që çmimet e gazit natyror në Evropë të rriteshin në nivele rekord, duke detyruar kompanitë dhe konsumatorët të ulin konsumin.

Çmimet që atëherë janë kthyer në nivelet e paraluftës mes një dimri të ngrohtë.

Njoftimi i ENI erdhi ndërsa kryeministrja italiane Giorgia Meloni vizitoi Afrikën e Veriut të pasur me energji.

Ditë më parë, Meloni vizitoi Algjerinë, furnizuesin kryesor të Italisë me gaz natyror, për të nënshkruar memorandume mbi energjinë.

Italia në maj nënshkroi një marrëveshje me Algjerinë për të rritur importet duke filluar nga vjeshta e 2022. Kjo marrëveshje kërkonte deri në 9 bcm shtesë në 2023-2024.

Gjatë vizitës së saj në Libi, Meloni tha se Italia nuk po kërkon një rol “grabitqar” por dëshiron të ndihmojë kombet afrikane “të rriten dhe të bëhen më të pasur”.

Eksportet e Libisë në Itali kanë rënë me 5.5 bcm, ose dy të tretat, që nga viti 2011, kur një kryengritje e mbështetur nga NATO përmbysi diktatorin e gjatë Muammar Gaddafi, duke sjellë një periudhë jostabiliteti dhe investimesh të pamjaftueshme.

Përveç Afrikës së Veriut, vendet evropiane kanë kërkuar më shumë importe të gazit natyror nga Shtetet e Bashkuara dhe Katari.

Eksportet e gazit rus në Evropë përmes tubacioneve ranë në nivelin më të ulët post-sovjetik në vitin 2022 dhe pritet të bien më tej këtë vit.

BE-ja synon t’i japë fund importeve ruse të gazit natyror nëpërmjet tubacionit më vonë këtë dekadë, një biznes që i kishte gjeneruar Moskës dhjetëra miliarda dollarë në vit.

Lini një Përgjigje