Medvedev paralajmëron: Nëse fillon Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do bëhet pluhur

28 Janar 2023, 22:10Bota TEMA

Medvedev paralajmëron: Nëse fillon Lufta e Tretë Botërore,

Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitry Medvedev, ka kritikuar përpjekjet perëndimore për të justifikuar dërgesat e armëve në Kiev si një përpjekje të supozuar për të parandaluar një luftë botërore.

Sipas tij, nëse do të fillojë Lufta e Tretë Botërore, gjithçka do të bëhet pluhur, duke nënkuptuar përdorimin e armëve bërthamore.

“Së pari, mbrojtja e Ukrainës, për të cilën askush nuk ka nevojë në Evropë, nuk do ta shpëtojë botën e vjetër senile nga hakmarrja nëse ndodh ndonjë gjë. Së dyti, sapo të shpërthejë Lufta e Tretë Botërore, për fat të keq nuk do të jetë në tanke apo edhe në avionë luftarakë. Pastaj gjithçka patjetër do të bëhet pluhur”, shkroi Medvedev në rrjetin social, Telegram.

Medvedev komentoi edhe vërejtjet e ministrit italian të mbrojtjes Guido Crosetto se Lufta e Tretë Botërore do të shpërthente nëse tanket ruse do të arrinin në Kiev dhe “kufijtë e Evropës” dhe se armët e dërguara në Ukrainë kishin për qëllim të ndalonin përshkallëzimin.

Medvedev i krahasoi vërejtjet e tij me thirrjet nga Mbretëria e Bashkuar për t’i siguruar Kievit të gjitha armët që ka NATO.

21 Komente

 1. T
  Tan_Tironci

  Ky rob koti, me i llaf , kukell, mgja tamom si Nul Noka.

  1. g
   ganiu

   Mu mo shum si Nard Noka.

   1. g
    ganiu

    Më shumë është si Nardi, se si Muli.

    1. a
     anti25642654censurë

     mirë e ke gano!! muli të paktën të ha mutin,nardi!? as mutin nuk ta ha!!

   2. N
    Nuk trembet Baca Sali Serbi e te tjeret .

    Sa te kemi Sali Spiunin ,,Ilir Florririn Tit Vasilin Lulushken e disa te tjere .. E ndertojne keta perseri Boten nga e para ..Por sie By.....TI je nje e dashur e Putinit....

    1. N
     Nuk trembet Baca Sali Serbi e te tjeret .

     Sa te kemi Sali Spiunin ,,Ilir Florririn Tit Vasilin Lulushken e disa te tjere .. E ndertojne keta perseri Boten nga e para ..Por sie By.....TI je nje e dashur e Putinit....

     1. N
      Nuk trembet Baca Sali Serbi e te tjeret .

      Sa te kemi Sali Spiunin ,,Ilir Florririn Tit Vasilin Lulushken e disa te tjere .. E ndertojne keta perseri Boten nga e para ..Por sie By.....TI je nje e dashur e Putinit....

      1. N
       Nuk trembet Baca Sali Serbi e te tjeret .

       Sa te kemi Sali Spiunin ,,Ilir Florririn Tit Vasilin Lulushken e disa te tjere .. E ndertojne keta perseri Boten nga e para ..Por ske By.....TI je nje e dashur e Putinit....

       1. N
        Nuk trembet Baca Sali Serbi e te tjeret .

        Sa te kemi Sali Spiunin ,,Ilir Florririn Tit Vasilin Lulushken e disa te tjere .. E ndertojne keta perseri Boten nga e para ..Por ske By.....TI je nje e dashur e Putinit....

        1. T
         Tit Vasili

         Ti na hengesh mutin , ty duhet te qire tan robt e shpise me nje bomb kokes dhe te mbyllet ajo hale goje , lil puti i mutit

         1. r
          reti11

          Kush t'qi ty or klloun! Bashke me ate xhuxhin qeros!

          1. A
           Artan

           Bravo,do te te japim cmimin "Nard Ndoka" ose "Mul Noka" per kete qe ke thene.

           1. E
            Emigranti

            Paralajmeron Medvedev .....vetem kaq dhe do kuptoni nivelin e politikanit rus ,sapllakut te Putinit , qe gjithe jeten e tij politike e kaloj shko atje e ri ketu , pion i Putinit ....dhe tani kercenon , kush ?? Medvedev , u futen n Ukraine me nje arogance qe nuk ishte pare kurre ne shekuj dhe tani kercenojne me perdorim armesh te shkaterimit ne mase ...nese kerkoni te ndaloje lufta qe ju provokuat , terhiquni , dhe cdo gja mbaron , vec e kuptojne dhe vete qe terheqje me kundra masa ndaj ture nuk do te kete , nuk i le sedra esemure , vec e kane te qarte qe me nje mbeshtetje kaq te madhe dhe nga te gjithe lufte nuk fitojne ....sa me shume te intesifikohet lufta ne Ukraine aq me teper do ndihmohet ....ketu ku erdhen punet dhe ngjarjet , per Boten perendimore nuk ka rruge tjeter vec ta ndihmojne Ukrainen deri ne fund dhe me cdo kosto ....u pelqen apo jo ruseve ...

            1. k
             k

             Robqiri ka një vit që vetëm bën kanosje duke shpresuar që perendimi do I dorezohet ketyre oligarkeve hajdute deri dje pabuksa.

             1. m
              mos mirnjohesi

              Kur ti skishe as brek ne bythe, buke jo e jo, ai rusi te dha buke te pregatiti mijra kuadro te fali uzina e kombinate te armatosi tje. Ty nuk te ka vjedhur rusi, shiko miqet e sotem qe po te vjedhin e po te ç'popullojn

             2. P
              Prisni se akoma nuk keni pare gje.

              Perendimit nuk i leverdis te ndalohet kjo lufte, ata kane arritur te fusin ne vellavrasje popullin rus qe jeton ne keto dy shtete duke keqperdorur gjysem-ciftin lolon e cirkut Zelensky. Nuk po lufton Ukraina por NATO, skenaret dhe parashikimet jane ogurzeza. Perendimi do te behet nje dite pishman, por do te jete shume shume vone. Kur flasin edhe breshkanxhinjte te vjen per te...... dhjere.

              1. g
               ganiu

               Ku i ke gjithë beqirët që ja mbështesni njëritjetrit? Qeke vetëm sot, apo i ke të gjithë pas, duke pritur radhën?

               1. S
                Shqiptari

                Prisni , ky eshte realiteti .Shume e vertete . Nqs Perednimi do donte ta ndalonte kte Lufte ,nuk frynte Dordolecin Klloun Zhelenskyn ,qe coj popullin e tij ne Ferr .Ukraina eshte nji Viktima e kapricove te Te Forteve ,mjerishte nji popull budalla ,qe nuk diten te regpjne ne momentin e duhur ashtu si duhej ,per t'i kursyer gjithcka shkaterroj Lufta . I duhet kujtuar shqiptareve llapaqen ,qe s'dijn kurr t'i marrin Situatat seriozishte (prandaj edhe pesojme ne Histori) .Lufta ka sjell Fitime te papaashikueshme mbi 20% Koncerneve Perdimore por edhe Rusise ,pra konflitki eshte i stisur nga ata qe peitojne MIljarda nga kjo Lufte . Mos te rrej mendja njeri se dikush mundet t'ja arrij te mposhti Ariun Ruse ,vec budallenjeve dhe Kakofonise ne Medie ,por ne terren gjithcka eshte ndryshe se cfar pellitet medieve . Ne vend qe ,te Shikojme e punojme te armatosemi per veten tone , te ushtrojme presion ke kjo qeverri kaqolash ,qe nuk eshte e afte te zhduki nji shpellar e nji fshatar , per te fuqizuar vendin aramtosur me cdo menyre Ushtrine Shqiptare e ne Kosove , harxhoni energji duke ber Politukat e Botes. Lerini te han kokat ,se asnji nga kta s'na do te miren dhe kta na katandisen ne kte far feje ku gjendemi sot .

                1. s
                 shqiptari dybek

                 Po sikur ne vend te Ukraines te ishim ne , dhe ne vend te Rusise Serbia ...cmendim do kishe ti dybek gjize ?? Qe na ben te gjithe diturin .... Cte bej Europa dhe kllouni Zelenski ?? Te jap teritore pushtuesit ?? Sa te zgjuar te kane pjelle ty ore quravec ....kupton se cshkrauan ?? apo je rot kari ?? Mos u sekelldis ti per ariun rus , e ka provuar humbjen dhe nga avganezet , dhe e ka provuar kur ishin te gjitha republikat bashke ....iku si i dhier , keshtu do iki dhe tani .....shko futi nje pilaf fasule ....klluf kari

                 1. g
                  ganiu

                  "Shqiptar" Serbie je? Apo thjesht fillove duke ja mbështetur këtij që nuk sheh asgjë akoma? Ngadal, ngadalë do dalin nga radha beqirët e tjerë.

                2. a
                 american22al

                 Ky po flet tamam si fshatar shqipetar ose me sakt si Berisha ...!!!

                 Lini një Përgjigje