Kreu i grupit paraushtarak Wagner thotë se synon të kandidojë për president në Ukrainë

11 Mars 2023, 18:39Bota TEMA

Kreu i grupit paraushtarak Wagner thotë se synon të kandidojë

Kreu i grupit paraushtarak Wagner, Yevgeny Prigozhin tha të shtunën se synon të kandidojë për president të Ukrainës në vitin 2024, sipas AA,

“Po bëj një dalje politike. Duke parë gjithçka rreth meje, kam ambicie politike. Vendosa të kandidoj për president në vitin 2024. Për president të Ukrainës“, tha Prigozhin në një video të postuar në Telegram.

Prigozhin tha se pret të konkurrojë për këtë post me ish-presidentin Petro Poroshenko dhe presidentin aktual Volodymyr Zelenskyy.

“Nëse fitoj zgjedhjet presidenciale të Ukrainës, atëherë gjithçka do të jetë mirë, djema, predhat nuk do të nevojiten,” tha ai.

I pyetur pse ankohet për furnizimet e dobëta të municioneve nga industria ruse e mbrojtjes dhe nuk e blen vetë, Prigozhin tha se nëse ai blen gjithçka me paratë e tij, do të jetë “menaxhimi i shtetit, jo biznesi”.

Sipas tij, grupit Wagner i nevojiten rreth 10,000 tonë municione, me vlerë rreth 1 miliard dollarë, çdo muaj.

Për humbjet njerëzore, Prigozhin tha se “luftëtarët vdesin në luftë në çdo rast, lufta është shpikur aq shumë sa një ushtri vret një tjetër”.

Ai hodhi poshtë pretendimet se ai është në lidhje me autoritetet ukrainase dhe “për para dhe heqjen e sanksioneve” do të largohet nga zona e betejës “në momentin e duhur”.

“Unë nuk do të shkoj askund. Pyetja është — kush i mori paratë kur ne “bërëm një gjest vullneti të mirë” dhe dorëzuam Kherson, rajonin e Kharkiv dhe shumë (territore) të tjera?” pyeti ai, duke lënë të kuptohet për shefat ushtarakë rusë.

Në një deklaratë të veçantë, Prigozhin njoftoi se qendrat e rekrutimit të Wagner janë hapur në 42 qytete ruse.

“Ka luftëtarë të rinj që vijnë atje, të cilët do të shkojnë krah për krah me ne për të mbrojtur vendin dhe familjen e tyre. Për të bërë të ardhmen tonë të përbashkët dhe për të mbrojtur kujtesën e së kaluarës. Pavarësisht rezistencës kolosale të forcave të armatosura të Ukrainës, ne do të shkojmë përpara. Pavarësisht shkopinjve në rrota që ngecin në tonat në çdo lëvizje, ne do ta kapërcejmë këtë së bashku”, tha Prigozhin.

Prigozhin është në mosmarrëveshje me krerët ushtarakë rusë, duke përfshirë ministrin e Mbrojtjes Sergej Shoygu dhe kreun e Shtabit të Përgjithshëm Valery Gerasimov.

Kreu i grupit Wagner dyshoi shumë herë publikisht në kompetencën e Ministrisë së Mbrojtjes Ruse dhe zyrtarëve të saj të lartë, shprehu dyshimet e tij për “xhelozinë” e ministrisë për “sukseset” e Wagnerit dhe në lidhje me këtë – për shkaktimin e qëllimshëm të pengesave për grup, duke përfshirë furnizimet prerëse të municionit.

Lini një Përgjigje