Ministri i Jashtëm izraelit - në mes të kërcënimit iranian dhe pasigurisë politike - do të vizitojë Turqinë

23 Qershor 2022, 21:10Bota TEMA

 

Ministri iMinistri i Jashtëm izraelit - në mes të kërcënimit Jashtëm izraelit, Yair Lapid, do të udhëtojë në Turqi të enjten mes përpjekjeve iraniane për të kryer sulme kundër turistëve izraelitë në Stamboll, si dhe trazirave politike në Izrael.

Lapid është planifikuar të takohet me homologun e tij, ministrin e Jashtëm turk, Mevlut Cavusoglu.

Burime të njohura me vizitën thanë se fokusi kryesor i takimit do të jetë siguria, krahas forcimit të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Në të njëjtën kohë, të dy ministrat e jashtëm duhet ende të vendosin nëse do të njoftojnë ambasadorët të kthehen në ambasadat e secilit vend.

Lapid vendosi të mos anulonte udhëtimin e planifikuar për në Ankara, pavarësisht thellimit të krizës politike në Izrael.

Të mërkurën, Parlamenti i Izraelit miratoi me shumicë dërrmuese një projekt-ligj paraprak për t’u shpërbërë, duke hapur rrugën për raundin e pestë të zgjedhjeve të vendit në hapësirën e tre viteve e gjysmë.

Fakti që Lapid mund të emërohet kryeministër i përkohshëm në ditët në vijim i jep një rëndësi shtesë vizitës diplomatike, duke marrë parasysh përpjekjet e presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, për të përmirësuar marrëdhëniet midis dy vendeve.

Zyrtarë të lartë thonë se Izraeli po tregohet shumë i kujdesshëm në përqafimin e hapave diplomatikë nga Ankaraja, duke shtuar se Izraeli po përgjigjet në mënyrë të matur dhe të niveluar, pasi shqetësimi kryesor është paqëndrueshmëria e Erdoganit.

Kryeministri Naftali Bennett komentoi në lidhje me marrëdhëniet e Izraelit me Turqinë në fillim të kësaj jave, duke përfshirë bashkëpunimin e ngushtë të vendeve në parandalimin e tentativave të sulmeve terroriste në Stamboll.

“Partneriteti ynë me Turqinë është i fortë dhe kryhet në të gjitha nivelet. Ne kemi një interes të përbashkët dhe ai është të parandalojmë dhe pengojmë sulmet terroriste në mënyrë që të rivendosim rendin”.

Presidenti izraelit, Isaac Herzog, foli gjithashtu me Erdoganin dhe e falënderoi atë për përpjekjet e bëra nga forcat turke për të parandaluar sulmet terroriste kundër objektivave izraelite.

Vizita e Lapid në Ankara vjen një muaj pas vizitës së Cavusoglu në Jerusalem – e para nga një ministër turk në 15 vjet.

“Ne nuk do të pretendojmë se marrëdhëniet midis vendeve tona nuk kanë njohur ulje dhe ngritje, por ne kemi gjetur gjithmonë një mënyrë për t’u kthyer në tryezë”, tha Lapid në një konferencë të përbashkët shtypi gjatë asaj vizite.

“Ne jemi kombe me shumë histori dhe kemi ditur gjithmonë se si të mbyllim një kapitull dhe të kalojmë në një të ri”.

Cavusoglu shtoi se marrëdhëniet e rinovuara midis dy vendeve do të ndihmojnë gjithashtu me çështjen izraelito-palestineze.

“Turqia është e gatshme të pranojë përgjegjësinë dhe të ndihmojë në vendosjen e një dialogu”, tha ai.

Ai shtoi se vendi i tij beson se zgjidhja me dy shtete është e vetmja mundësi.

Më herët të mërkurën, Erdogan u takua me Princin Saudit të Kurorës, Mohammed bin Salman, në Ankara në një përpjekje për të normalizuar plotësisht lidhjet me mbretërinë, pasi ato u ndanë nga vrasja e gazetarit saudit Jamal Khashoggi.

Vizita e Mohammed bin Salman në Ankara është pjesë e një përpjekjeje për të rehabilituar imazhin e tij; në të njëjtën kohë, ai i lejon Erdoganit të regjistrojë arritje diplomatike dhe ekonomike ndërsa përgatitet të kandidojë për një mandat tjetër në zgjedhjet e vitit të ardhshëm.

Lini një Përgjigje