PE miraton raportin për t’i dhënë Ukrainës statusin e vendit kandidat

23 Qershor 2022, 12:48Bota TEMA

PE miraton raportin për t’i dhënë Ukrainës statusin e

Parlamenti Europian ka miratuar rezolutën për t’i dhënë Ukrainës statusin e vendit kandidat për në Bashkimin Europian.

529 vota ishin në favor të Ukrainës, 45 kundër dhe 14 vota ishin abstenim.


Raporti i KE-së rekomandon që Ukrainës dhe Moldavisë t’u jepet menjëherë statusi i vendit kandidat për në BE. Shkak për këtë vendim është bërë lufta e Rusisë në Ukrainë. 

2 Komente

 1. b
  ben

  Urrraa.E cfare ndodh tani?Perfundon lufta,ikin ruset?

  1. A
   Ari

   Dmth, u dashka te behesh "vend qe rrezikon paqen e Europes" qe te te bejne anetar...:)

   Lini një Përgjigje