Për herë të parë që nga vrasja e Khashoggi, princi i kurorës saudite viziton Turqinë

23 Qershor 2022, 09:36Bota TEMA

Për herë të parë që nga vrasja e Khashoggi, princi i

Princi i kurorës i Arabisë Saudite do të vizitojë Turqinë për herë të parë që nga vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi në vitin 2018 në konsullatën e saj në Stamboll.

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan do të zhvillojë bisedime kokë më kokë me Mohammed bin Salman me qëllim riparimin e marrëdhënieve të dëmtuara.

Erdogan dikur, akuzoi indirekt princin se kishte urdhëruar agjentët sauditë të vrisnin Khashoggi. Por ai mohoi çdo përfshirje.

Vizita vjen pasi Turqia kërkon tregti, investime dhe ndihmë për ta ndihmuar atë të përballet me një krizë ekonomike në përkeqësim. Turqia  ka punuar gjithashtu për të përmirësuar marrëdhëniet me Emiratet e Bashkuara Arabe, Egjiptin dhe Izraelin pas vitesh tensionesh.

Nga ana e tij edhe Princi Mohammed kërkon t’i japë fund izolimit të tij ndërkombëtar.

Ai gjithashtu vizitoi Jordaninë dhe Egjiptin këtë javë si pjesë e një turneu në Lindjen e Mesme dhe muajin e ardhshëm do të takohet me Presidentin e SHBA Joe Biden.

2 Komente

 1. c
  cfar Provokimi i qellimshem bere Turqis

  kerkohet me i fut ne lufte arabet me turqine . loje e zhgjuar . nqs Turqit arrestojne "aladinin Sadist" dhe i bejne mish te grise per qoftet e qenve te rruges se Stambollit , Misioni do ishte perfekt . Shperthen Lufta - Arabistani hyp mbi Kamel vs Turqise keshtuqi grekut i largpohet rreziku i shkerdhimit ne bythe nga turku . Hahaha sa bukur do ishte te shperthente e rrallohen kermat e te gjitha rracave

  1. J
   Juristi

   U rehabilitu ky vrasesi,mbas disa ditesh e takon edhe presidenti Biden ne Arabi.Kur kane interes,vrit e prit sa te duash.Ku jane parimet,ligjet nderkombetare,te drejtat e njeriut etj?Mos u cudisni qe pas disa kohesh Putini,Princi Muhammed etj te marrin cmimin nobel per paqe.Ne fakt keshtu ka qene dhe eshte bota,por shitet per gje tjeter.

   Lini një Përgjigje