Këshilltari i Scholz: Mos i harroni raportet afatgjata me Rusinë

22 Qershor 2022, 22:25Bota TEMA

Këshilltari i Scholz: Mos i harroni raportet afatgjata me Rusinë

Këshilltari i politikës së jashtme të kancelarit gjerman i kërkon Evropës të mos harrojë marrëdhëniet e saj afatgjata me Moskën dhe të ecë me kujdes drejt Kinës.

Ndihmësi kryesor i politikës së jashtme të kancelarit gjerman Olaf Scholz “ngriti vetullat” të hënën mbrëma kur sugjeroi se Evropa duhet të fokusohet më shumë në ruajtjen e marrëdhënieve afatgjata me Rusinë dhe më pak në specifikat e dërgesave të tankeve gjermane në Ukrainë.

Në një paraqitje të rrallë publike, Jens Plötner – një arkitekt i vjetër i politikës së Berlinit për Rusinë – argumentoi se debatet mbi mbështetjen ushtarake të Gjermanisë për Ukrainën, e cila shpesh kritikohet se është shumë hezituese dhe e ngadaltë, “u nxitën nga një ethe që humbet pyetje më të mëdha në shumë raste”.

Në mënyrë të veçantë, ai vuri në dukje një sagë të gjatë nëse Gjermania duhet të furnizojë ushtrinë ukrainase me të ashtuquajturat automjete luftarake të këmbësorisë Marder – të cilën Scholz deri më tani ka refuzuar ta bëjë.

Plötner bëri thirrje gjithashtu për një qasje më të butë ndaj Kinës dhe argumentoi se Ukrainës nuk duhet t’i jepet asnjë “zbritje” në ofertën e saj për t’u bërë anëtare e BE-së vetëm sepse është nën sulmin rus.

Qëndrimet e tij, të cilat ndihmojnë në hedhjen e dritës mbi të menduarit e kancelarisë gjermane, tërhoqën shpejt vëmendjen e pyetjeve të politikës së jashtme.

Vërejtjet “zbulojnë një mendim në dekadat e fundit që na ka sjellë në këtë situatë të tmerrshme”, shkroi në median sociale Twitter Marie-Agnes Strack-Zimmermann, e cila kryeson komitetin e mbrojtjes të parlamentit gjerman dhe është anëtare e Partisë Liberale Demokratike të Lirë (FDP), pjesë e koalicioni qeverisës me Social Demokratët (SDP) të Scholz-it dhe të Gjelbërit.

“Sigurisht që nuk është koha për të menduar me dashuri për Rusinë, por për të ndihmuar Ukrainën”, shtoi ajo.

Vërejtjet ka të ngjarë të përforcojnë një argument të vazhdueshëm se kancelari dhe SPD-ja e tij po zvarriten mbi lidhjet historike me Rusinë dhe frikën e dëmtimit të marrëdhënieve të ardhshme me Moskën, përveç shqetësimeve të tyre të deklaruara për shkaktimin e Luftës së Tretë Botërore.

Vetë Plötner nuk është anëtar i SPD-së, por karriera e tij ka qenë e lidhur ngushtë me politikanë kryesorë socialdemokratë.

Nga viti 2014 deri në vitin 2017, ai shërbeu si ndihmësi kryesor i ish-ministrit të Jashtëm të SPD-së, Frank-Walter Steinmeier, tani president i Gjermanisë.

Gjatë asaj kohe, Plötner ishte i përfshirë nga afër në hartimin e marrëveshjeve të paqes të Minsk-ut të vitit 2014 dhe 2015, të cilat synonin t’i jepnin fund luftimeve në Ukrainën lindore, por nuk u zbatuan kurrë.

Më vonë, Plötner u gradua drejtor politik nën Ministrin e Jashtëm të SPD-së, Heiko Maas, përpara se të merrte postin e lartë nën Scholz.

Ambasadori i Ukrainës në Gjermani e ka thirrur më parë Plötner, duke e quajtur atë në prill si pjesë e një “rrjeti merimangë kontaktesh me Rusinë” që Steinmeier kishte krijuar për dekada.

Plötner mbrojti të hënën mbrëma historikun e Berlinit për dërgesat e armëve në Ukrainë, duke thënë se qeveria gjermane e ka furnizuar ushtrinë ukrainase “herë” dhe “vazhdimisht”, duke punuar “me atë që mund të bëjmë dhe me atë që mund të prodhojmë”.

Në të vërtetë, Gjermania i ka dërguar Ukrainës armë më të lehta si raketa antitank dhe raketa të mbrojtjes ajrore dhe aktualisht po trajnon ushtarët ukrainas me tanke të mbrojtjes ajrore “Gepard” dhe obustër të teknologjisë “Panzerhaubitze 2000”. Por armët më të rënda ende nuk kanë mbërritur në vend.

Në komente të veçanta që dukeshin të drejtuara ndaj qëndrimit gjithnjë e më të ashpër të qeverisë së SHBA-ve ndaj Kinës, Plötner tha se “do të ishte gabim të bashkohej Kina dhe Rusia”.

Ai paralajmëroi se përpjekjet për t’u shkëputur ekonomikisht nga Kina do të rezultonin në një “profeci vetëpërmbushëse” të bashkimit të Pekinit dhe Moskës edhe më shumë.

Kur u pyet për aspiratat e Ukrainës për t’u bërë anëtare e BE-së, Plötner vuri në dukje se kishte “procedura dhe rregulla të qarta” që drejtonin procesin.

Ai theksoi se nuk duhet të ketë “zbutje për përmbushjen e kritereve të anëtarësimit” siç janë reformat demokratike dhe institucionale.

“Vetëm për shkak se janë nën sulm, nuk përmirësohet automatikisht sundimi i ligjit”, tha ai.

8 Komente

 1. H
  Heil Musolini !

  Prape me politiken terhiq po mos e keput. Kjo edhe i katandisi ne kete xituate ku dhjesin gjak nga rusia . Dhe bota kujton se ca jane gjermanet

  1. Y
   Y - 3

   politiken gjermane nuk e ben keshilltari ne gjermani panvarsisht per ke eshte keshilltar dhe ne shtyp nuk gjen asnje artikull te cilesuar si thenie te ketij apo ati keshilltari (Berater) eshte ne prapaskene por siduket ne shqiperi keshilltari eshte .....

   1. n
    nochmal

    Die Äußerungen des Spitzenbeamten Jens Plötner aus dem Kanzleramt sorgten für Kritik. Jetzt gibt es auch innerhalb der Ampelkoalition Streit. lexojeni dhe pastaj botoni

    1. a
     anti25642654censurë

     "Deklaratat e bëra nga zyrtari i lartë Jens Plötner nga Kancelaria shkaktuan kritika. Tani ka një mosmarrëveshje edhe brenda koalicionit semaforik." ne lexojmë atë që na do bytha dhe që na paguan ambasada ruse në tiranë!!

    2. D
     Dea

     po perdridhen si kurvat keta gjermanet

     1. Z
      Zyko

      Nese politikane gomere te europes do te merrnin parasysh vetem 10% te sugjerimeve te keshilltareve bota do te ishte krejt ndryshe. (Me pozitive)

      1. a
       anti25642654censurë

       zyko përfytyro sikur gomerët të mos dinin të shkruanin?! pjesa tjetër e njerzimit nuk do të harxhonte as kohë e as nerva për tiu përgjigjur!! psh unë i harxhova të dyja me këtë përgjigje!!

      2. a
       anti25642654censurë

       sot po bëhet një gabim në mendim,diku pa dashje e diku me dashje!! si pa dashje dhe me dashje përmëndet rusia si pjestare e konfliktit,në një kohë që ajo duhet lënë jashtë ose të futet brënda në të njëtin nivel me ukrainë! pra si viktimë e këtij agresioni!! në këtë luftë kemi dy anë! agresorin dhe viktimën! putinin në një krah dhe ukrainë e rusinë në krahun tjetër!! dikush mund të thotë se rusia mbështet putinin dhe nuk mund të quhet viktimë!!është e vërtetë! por një person që nuk mund të ushtrojë në mënyrë të lirë të drejtën e tij,por është i detyruar në kushtet e dhunës apo të manipulimit,ai është i papërgjegjshëm në atë që bën!!e njëjta gjë dhe me rusinë! këtë duhet ta dijë dhe këshilltari i kancelarit gjerman!do të ishte minimalja për nivelin që ka në këtë moment!! po të marrim një të ngjashme në historinë njerzore të shekullit të kaluar,do ti thoshim këshilltarit se nuk e di se sa mëri i mban akerikanëve,britanikëve,francezëve,bile,bile dhe rusëve,për tërë ato tanke e bomba që përdorën kundër hitlerit?? gjermania ndodhj në të njëjtën gjëndje që ndodhet sot rusia!! gjermania e indokrtinuar,e manipuluar deri në palcë, pjesë e agresionit nazist,por në të njëjtën kohë ishte dhe viktimë e këtij agresioni!! fitorja mbi nazizmin hitlerian nuk ishte vetëm fitore e amerikës,britanisë,francës dhe BRSS(rusisë)por dhe e gjermanëve!! e mesa duket këshilltari nuk e ka marrë fare për keq futjen e rusëve deri në rajshtag,në berlin!! mos vallë dhe rusët e stalinit duhej të thoshin të njëjtat fjalë që thotë "këshilltari" i kancelarit?? mos vallë ndonjë këshilltar i stalinit tha"mos bombardoni,mos dërgoni tanke e ushtarë në berlin sepse nuk duhet të"harroni raportet afatgjata me Rusinë (GJERMANINË)"????????? "këshilltari" i trashë ose djallëzor i kancelarit gjerman duhet të kuptojë se në këtë moment është një "kancer" që duhet shëruar,dhe ky kancer e ka emrin DIKTATOR vladimir putin!! rusët do tia dinë për nder çlirimin nga diktatura putiniane!dhe ata do të fillojnë e të përparojnë si europa ku ata bëjnë pjesë!!

       Lini një Përgjigje