Kush janë 6 luftëtarët më të tmerrshëm në historinë e njerëzimit

22 Qershor 2022, 18:51Bota War History

Kush janë 6 luftëtarët më të tmerrshëm në

Që nga fillimi, luftërat janë zhvilluar për arsye të ndryshme. Megjithatë, disa ushtarë dhe fise kanë qenë më brutal se të tjerët. Dhe “injektimi” i frikës në zemrat e luftëtarëve është një avantazh i jashtëzakonshëm i madh.


Më poshtë janë fiset dhe ushtarët më të frikshëm në historinë e njerëzimit.

Visigotët

Për një periudhë kohë, visigotët ishin në linjë me Ushtrinë Romake. Megjithatë, në vitin 395 pas Krishtit, perandori romak Theodosius vdiq dhe perandoria u rrënua. Ushtria Romake u shpërbë pas vdekjes së Thedosius.


Alariku ishte luftëtari më i frikshëm i vizigotëve dhe ai ndjeu se romakët nuk i kishin kushtuar respektin e duhur për aftësitë e tij në fushën e betejës.

Kush janë 6 luftëtarët më të tmerrshëm në

Ata  kaluan pesë vite duke plaçkitur  çdo gjë përpara se të vendoseshin në Itali. Në vitin 408, Alariku dhe 30,000 vizigotë vendosën një bllokadë në Romë, e cila përfundimisht e detyroi qytetin të paguante një shpërblim prej ari, raporton abcnews.al.

Në vitin 410, vizigotët  sulmuan përsëri Romën, duke plaçkitur qytetin e famshëm. As gratë dhe as fëmijët nuk u kursyen pasi Roma u shkatërrua plotësisht. Alaric nuk ishte aty për të shijuar triumfin e tij për një kohë të gjatë, pasi ai vdiq brenda vitit.

Populli Comanche

Populli Comanche fillimisht kishte një marrëdhënie të çuditshme me kolonët europianë. Ndërsa disa grupe comanche ishin të gatshëm të bënin tregti me fiset  kolone, të tjerët do të bastisnin vendbanimet, duke marrë furnizime.

Kush janë 6 luftëtarët më të tmerrshëm në

Dhe fisi nuk dukej i shqetësuar nga ushtarët e rinj; ata ishin më të shqetësuar për zgjerimin e territorit të tyre. Comanche ishin të njohur kryesisht për aftësitë e tyre kalorsiake, gjë që e bënte ata tepër të vështirë për t’u mposhtur. Fisi ishte në gjendje të mposhtte ushtritë spanjolle, amerikane dhe meksikane në përpjekjen e tyre për t’u zgjeruar. Përfundimisht, amerikanëve iu desh të zhvillonin një luftë në shkallë të gjerë.

Heroi i Luftës Civile William Tecumseh Sherman organizoi një ushtri të tërë në zonë në 1875 dhe ishte në gjendje t’i jepte fund kërcënimit Comanche.

Regjimenti Gurkha

Gurkha u formua në 1994 si një regjim i Ushtrisë Britanike. Ushtarët janë rekrutuar nga Nepali edhe pse Nepali nuk është as anëtar i Komonuelthit dhe as një territor i varur nga Mbretëria e Bashkuar. Gurkhat konsiderohen nga shumë njerëz si luftëtarët më të mirë në botë si për armët, aftësitë dhe inteligjencën e tyre, raporton abcnews.al.

Në vitin 2010, gjatë Luftës në Afganistan, Pun e gjeti veten duke mbrojtur një pozicion të vetëm, kur u rrethua nga 15 trupa talebanë. Ushtari luftoi me luftëtarët armik me gjithçka që kishte, duke qëlluar me 430 fishekë dhe duke hedhur 17 granata.

Kush janë 6 luftëtarët më të tmerrshëm në

Pun vrau tre luftëtarë të armikut dhe detyroi luftëtarët e mbetur të tërhiqen. Ministria e Mbrojtjes i dha çmimin Conspicuous Gallantry Cross Citation.

Luftëtarët Gurkha kanë shërbyer në ushtritë britanike, indiane dhe të Nepalit që nga viti 1816. Kur britanikët nuk mundën të mbanin luftëtarët e grupit, ata i rekrutuan ata në vend që të përpiqeshin t’i nënshtronin.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ushtarët Gurkha futeshin fshehurazi në gropa dhe inspektonin çizmet e ushtarëve për të përcaktuar nëse ishin luftëtarë të Boshtit apo Aleatëve. Grupi i luftëtarëve daton që nga shekulli i 8-të.

Ata janë emëruar pas luftëtarit të nderuar hindu, Guru Gorakhnath. Burrat që shërbejnë në këtë regjiment në kohët moderne mësojnë aftësitë e tyre që në moshë të re, duke u siguruar atyre një kornizë të jetës që i përgatit ata për betejë.

Mongolët

Genghis Khan mbahet mend edhe sot si një nga luftëtarët më të ashpër në historinë botërore. Dhe ka një arsye të mirë për këtë. Gjatë jetës së tij dhe viteve pas vdekjes së tij, Mongolët do të ndërtonin një perandori të madhe.

Kush janë 6 luftëtarët më të tmerrshëm në

Mongolët përshkuan Iranin, Irakun, Kinën dhe Rusinë gjatë fushatës së tyre. Ata që refuzuan t’i dorëzoheshin mongolëve u vranë. Vlerësohet se ushtria vrau mbi 40 milionë njerëz gjatë fushatës së saj 20-vjeçare.

Nuk dihet saktësisht se si vdiq Genghis Khan. Janë dhënë shkaqe të ndryshme, duke përfshirë vrasjen në aksion, vdekjen nga sëmundja ose plagët, ose rënien nga kali. Sipas traditës së fisit, Xhengiz u varros afër vendit të tij të lindjes.

Samurai

Samurai ishin të respektuar në të gjithë vendin dhe e kishin dëshmuar vazhdimisht aftësinë e tyre. Në shekullin e 13-të, ata zmbrapsën dy sulme të mongolëve.Të njëjtët mongolë kishin pushtuar tashmë Kinën, Iranin, Irakun dhe pjesë të Rusisë.

Kush janë 6 luftëtarët më të tmerrshëm në

Samurai mbeti një pjesë integrale e kulturës japoneze gjatë 600 viteve të ardhshme. Në 1877, u zhvillua Beteja e Shiroyama. Saigo Takamori udhëhoqi 40,000 Samurai kundër 300,000 trupave perandorake. Samurai vdiq  në betejë dhe rëndësia e tyre për vendin u zbeh ndërsa u modernizua. Megjithatë,luftëtarët si Takamori ende mbahen mend dhe nderohen në kulturën japoneze.

Nihang

Nihang janë luftëtarë Sikh që u shfaqën për herë të parë në nënkontinentin Indian. Ushtria u formua në 1699. Ushtarët e divizionit mbanin gjithmonë një kamë dhe një ose dy shpata. Ata ishin të njohur për aftësinë e tyre për të luftuar kundër ushtrive më të mëdha dhe ende të dalin fitimtarë, raporton abcnews.al.

Më i famshmi nga Nihang ishte Baba Deep Singh, i cili kaloi pjesën më të madhe të jetës së tij duke luftuar kundër afganëve. Ai u vra në fushën e betejës në vitin 1757 në moshën 75-vjeçare. Megjithatë, vrasja e tij ndihmoi në frymëzimin e Sikhëve dhe Nihangëve që dëbuan afganët.

Kush janë 6 luftëtarët më të tmerrshëm në

Vendi ku vdiq Deep Singh është tani një vend i shenjtë dhe sikët rregullisht bëjnë nderimet e tyre atje. 

 

Lini një Përgjigje