Për sa kohë mund të mbijetojnë njerëzit në rrënoja? Përgjigjen ekspertët

9 Shkurt 2023, 09:26Bota TEMA

Për sa kohë mund të mbijetojnë njerëzit në

Ekipet e shpëtimit nga e gjithë bota kanë bashkuar forcat me ekuipazhet në Turqi dhe Siri dhe vazhdojnë të përpiqen të nxjerrin sa më shumë njerëz të bllokuar nga rrënojat e ndërtesave të rrafshuara nga tërmetet vdekjeprurëse.

Por sa kohë mund të mbijetojnë të bllokuarit?

Shumica u shpëtuan  brenda 24 orëve të para pas një goditjeje në Enceladus. Pas këtij afati kohor, shpresa zvogëlohet pasi shanset për mbijetesë zvogëlohen çdo ditë që kalon, thonë ekspertët për Associated Press.


Shumë të bllokuar janë plagosur rëndë ose janë varrosur nën rrënoja. Qasja në ujë të pijshëm dhe ajër për të marrë frymë, si dhe kushtet e motit janë faktorë kritikë.

I ftohti i ashpër dhe reshjet e borës në Turqi dhe Siri kanë krijuar pengesa të mëdha për përpjekjet e shpëtimit pasi temperatuarat kanë shkuar në zero..

“Zakonisht është e rrallë të gjesh të mbijetuar pas ditës së pestë deri në të shtatën dhe shumica e ekipeve të shpëtimit mund të heqin dorë deri  atëherë,” tha Dr Jaron Lee, një specialist i urgjencës mjekësore dhe fatkeqësive në Spitalin e Përgjithshëm të Massachusetts në SHBA.

“Por ka shumë histori të njerëzve që mbijetojnë edhe pas 7 ditëve. Për fat të keq, këto janë zakonisht raste të rralla dhe të jashtëzakonshme”, tha ai.

Personat me lëndime të rënda, të tilla si thyerje dhe gjymtyrë të amputuara, kanë një shans dukshëm më të ulët për të mbijetuar, tha Dr. George Ciambas, një specialist i traumës në Shkollën e Mjekësisë Feinberg të Universitetit Northëestern.

“Nëse ata nuk dalin brenda një ore, shanset për të mbijetuar janë vërtet shumë të ulëta.”

Njerëzit me kushte dhe sëmundje të tjera, shëndeti i të cilëve varet nga ilaçet gjithashtu kanë një shans të ulët për të mbijetuar, shton ai. Faktorë vendimtarë janë edhe mosha e të bllokuarve, gjendja e tyre fizike dhe mendore.

“Ne kemi parë shumë skenarë të ndryshëm me disa shpëtime vërtet të mrekullueshme. Njerëzit kanë mbijetuar në kushte të tmerrshme. “Ata priren të jenë njerëz më të rinj dhe kishin fatin të gjenin ndonjë mënyrë për gjërat thelbësore si ajri dhe uji,” tha Dr. Christopher Colëell, një specialist i traumës në Universitetin e Kalifornisë, San Francisko (UCSF).

Pas tërmetit të madh dhe cunamit të vitit 2011 në Japoni, një adoleshent dhe gjyshja e tij 80-vjeçare, të cilët mbetën të bllokuar për nëntë ditë në shtëpinë e tyre të rrafshuar, u nxorën të gjallë, raporton abcnews.al.

Një vit më parë, një vajzë 16-vjeçare nga Haiti u shpëtua nga rrënojat e një ndërtese që u shemb nga tërmeti në Port-au-Prince pas 15 ditësh.

Shëndeti mendor gjithashtu mund të ndikojë në shanset  për të mbijetuar. Njerëzit e bllokuar pranë kufomave, të cilët nuk kanë asnjë kontakt me të mbijetuarit apo shpëtuesit e tjerë, mund të heqin dorë nga shpresa për të shpëtuar, thekson Chiambas.

“Nëse është dikush i gjallë pranë jush, ju jeni duke mbështetur njëri-tjetrin dhe jeni ende duke luftuar për të qëndruar gjallë.”

1 Komente

  1. a
    anti25642654censurë

    sa mund të mbijetojë një njeri në kushte të tilla?? 1-llogaritet mundësia për frymëmarrje 2-mundësia për të pirë ujë 3-temperatura e ambientit 4-plagosjet që mund të ketë këto janë bazat për të llogaritur mundësinë e mbijetesës! gjithnjë flitet për 72,pra tre ditë,që është një mesatare e mundësisë së mbijetesës!! përfytyroni një tërmet në siberi me -50gradë,sa kohë mund të mbijetojë një person i bllokuar në brekë e kanatjere brënda një rrënoje,me një temperaturë të tillë!pak orë!një person i blloguar mes dy pllakave që i bllokojnë mundësinë për frymëmarje,i ngjeshin gjoksin!e kështu me radhë!! shpresa vdes e fundit dhe të shpresojmë që të shpëtojnë sa më shumë që mund të shpëtojnë!! tashti kryesore është që të ndihmohen ata që kanë shpëtuar dhe të mos shohim shkrime të tilla si "të shpëtuarit po përballen me urinë"!!kjo është e palejueshme,e papranueshme!!

    Lini një Përgjigje