Presidenti Biden firmos marrvëshjen me BE për gazin e lëngët që do të zëvendësoj gazin rus

25 Mars 2022, 10:36Bota TEMA

Presidenti Biden firmos marrvëshjen me BE për gazin e lëngët

Bashkimi Evropian ka shtuar kuotat e gazit të lëngshëm që do të importojë nga SHBA në përpjekje për të fituar pavarësinë energjitike nga Rusia.

Marrëveshja do të bëjë që SHBA t’i sigurojë BE-së të paktën 15 miliardë metra kub karburant shtesë – të njohur si LNG – deri në fund të vitit. 

Marrëveshja u njoftua të premten gjatë një vizite tre-ditore të presidentit amerikan Joe Biden në Bruksel.

Presidente e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen falenderoi SHBA për këtë ndihmë.

“Faleminderit për mbështetjen e sigurisë energjetike të Evropës dhe pavarësisë nga Rusia.Angazhimi juaj për të na dhënë 15 bcm shtesë LNG këtë vit është një hap i madh në këtë drejtim.Evropa do të punojë për të siguruar kërkesë të qëndrueshme për LNG shtesë të paktën deri në vitin 2030.

7 Komente

 1. M
  Myslimani.

  Ne dashte Zoti shpetoi Shqiperia. Ky eshte plani amerikan per shqiperine. Depozita gazi ne Vlore. E ka thene sekretari i shtetit amerikan ne emisionin 31 minuta te rtsh. Mbase ketu fillon kthesa per shqiperine. Na mbyten politikanet pushtues. Lavdi Zotit.

  1. "
   "BOHOTINA"

   Kthe sa me pare sic ishte portali i gazetes.

    1. M
     Myslimani.

     Tema ...ishte me mire e vjetra. Kthejeni sic ishte.

     1. Q
      Qytetar i zakonshem

      Bingoo.......! Trporti i Vlores filloje nga puna ... Tshti sapo i plotesuam kritret qe te na doje brenda saje UE -ja.

      1. E
       Elton

       Lesh me qime

       1. H
        Hasan Spahiu.

        Ja pra,plasi ne kucove.Gazi dhe nafta "made in Bidè"kap tregun europian.Tani mbaron lufta shpejt.

        Lini një Përgjigje