Raporti: SHBA e ka paralajmëruar Putinin për përdorimin e armëve bërthamore

23 Shtator 2022, 15:39Bota TEMA

Raporti: SHBA e ka paralajmëruar Putinin për përdorimin e

Shtetet e Bashkuara i kanë dërguar mesazhe private Moskës prej disa muajsh duke paralajmëruar Vladimir Putinin për pasojat e rënda të përdorimit të armëve bërthamore, shkruan Washington Post.

Sipas WP, kjo është e bërë e ditur nga disa zyrtarë amerikanë, të cilët kanë theksuar se mesazhet specifike janë formuluar nga presidenti Joe Biden dhe bashkëpunëtorët e tij.

Administrata Biden në përgjithësi ka mbajtur një qëndrim neutral për  paralajmërimet e një sulmi bërthamor, kështu që Kremlini është  i shqetësuar se si mund të reagojë Uashingtoni, thanë zyrtarët, duke folur në kushte anonimiteti.
Përpjekja e Shtëpisë së Bardhë  vjen ndërsa Rusia vazhdon të përshkallëzojë retorikën e saj rreth përdorimit të mundshëm të armëve bërthamore në mes të një mobilizimi të brendshëm që synon të frenojë humbjet ushtarake ruse në Ukrainën lindore, raporton abcnews.al.

As Departamenti i Shtetit dhe as zyrtarët e përfshirë në komunikimet private me Moskën nuk zbuluan mesazhet, Ishte e paqartë nëse Shtetet e Bashkuara kishin dërguar ndonjë mesazh të ri privat që nga kërcënimi i fundit bërthamor i Presidentit rus Vladimir Putin gjatë inaugurimit të tij, në të cilin ai njoftoi mobilizimin ushtarak, por një zyrtar i lartë amerikan tha se kishte pasur komunikim gjatë muajve të fundit.

Ndërkohë, Pentagoni e ka bërë të qartë se kërcënimet bërthamore të Rusisë nuk do të ndikojnë në ofrimin e mbështetjes ushtarake për Ukrainën, tha të enjten zëdhënësi Patrick Ryder. “Për sa i përket deklaratave apo njoftimeve që vijnë nga Rusia, ato nuk ndikojnë në bashkëpunimin e vazhdueshëm të ngushtë të Pentagonit me partnerët dhe aleatët tanë ndërkombëtarë për t’i ofruar Ukrainës mbështetjen që i nevojitet në luftën e saj kundër Rusisë”.


Përveç kësaj, Patrick Ryder iu referua gjithashtu përgjigjes së SHBA-së ndaj kërcënimeve bërthamore të Putinit, “për momentin, ne nuk kemi parë asgjë që do të na bënte të ndryshonim pozicionin tonë.

Sigurisht, ne do të vazhdojmë ta monitorojmë nga afër situatën dhe do ta marrim seriozisht çdo retorikë. Por, përsëri, në këtë fazë, ne nuk shohim asgjë që tregon se duhet të ndryshojmë qasjen tonë.

Lini një Përgjigje