Rekord shtrenjtimi ushqimesh në Britani – Qytetarët mund të përballen me më shumë mungesa dhe çmime të rritura

28 Mars 2023, 22:25Bota TEMA

Rekord shtrenjtimi ushqimesh në Britani – Qytetarët mund të

Britanikët që tashmë po shohin rritjen më të madhe të çmimeve të ushqimeve që nga viti 1977, mund të duhet të mësohen me mungesat e perimeve të freskëta pasi kostot në rritje dhe kushtet jo të mira të motit prekën prodhimin vendas.

Blerësit britanikë janë përballur me mungesë domatesh, trangujsh dhe specash në javët e fundit pas ndërprerjes së korrjeve në Afrikën e Veriut që reduktuan ofertën, ndërsa inflacioni i detyroi qytetarët të shpenzonin më shumë për produkte nga Spanja.

Të dhënat e zyrës së taksave treguan se Britania importoi 266,273 ton perime në janar 2023, sasia më e vogël për çdo janar që nga viti 2010, kur popullsia ishte rreth 7% më e vogël se sa është tani.

Për më tepër, prodhimi në Mbretërinë e Bashkuar i përbërësve të sallatave pritet të arrijë një rekord të ulët këtë vit pasi energjia e kushtueshme i pengon prodhuesit britanikë të mbjellin kultura në sera. Kushtet e shtrënguara kanë ndihmuar për të rritur inflacionin e çmimeve të ushqimit në nivele të papara për gati 50 vjet.

Të dhënat e industrisë treguan se inflacioni i çmimeve të produkteve ushqimore në Mbretërinë e Bashkuar arriti një rekord prej 17.5% në katër javët deri më 19 mars. Shumë shitës me pakicë të ushqimeve po blejnë më pak, duke e ditur që klientët e tyre nuk mund të përballojnë të shpenzojnë kaq shumë, duke marrë një goditje në fitimet e tyre në këtë proces.

Kultivuesit, sindikatat e fermerëve dhe pronarët e dyqaneve paralajmërojnë për më shumë mungesa në të ardhmen, ndoshta së shpejti, duke u përhapur në kultura të tjera të kultivuara në shtëpi, përfshirë preshin, lulelakrën dhe karotat për shkak të thatësirës së verës dhe ngricave të dimrit.

Paralajmërimet vijnë pasi supermarketet u detyruan të racionojnë shitjet e vezëve në fund të vitit të kaluar. Ndërsa qeveria dhe supermarketet thonë se janë të sigurt për furnizimin, kriza e sallatave ka hedhur dritë mbi gjendjen e pasigurt të industrisë së produkteve të freskëta në Britani.

2 Komente

 1. L
  Londinezi

  E ka fajin Saliu thot am ambasakari I anglis

  1. I
   Idioti

   Me duket se do kerkojne te vene prape shqiptar tashme per kultivim sallate ne shtepit e sallates

   Lini një Përgjigje