Rusi: ushtria u përpoq të rekrutonte djalin e Litvinenkos

4 Dhjetor 2022, 17:50Bota TEMA

 

Rusi: ushtria u përpoq të rekrutonte djalin e Litvinenkos

Shtëpia e djalit të tij Alexander Litvinenko në Moskë u vizitua nga mobilizuesit e ushtrisë ruse rreth një muaj pasi Vladimir Putin deklaroi rekrutim të pjesshëm, zbuloi vetë 28-vjeçari në një artikull në Observer sot.

Anatoli Litvinenko është një nga tre fëmijët e lindur nga ish-oficeri i FSB-së, i cili kundërshtoi regjimin e Putinit, dezertoi në Britani dhe gjashtë vjet më vonë u helmua nga polonium-210, duke rezultuar në vdekjen e tij më 23 nëntor 2006.

Siç thotë ai në artikullin e tij, mobilizuesit që trokitën në derën e shtëpisë së tij në kryeqytetin rus, ku tani jetojnë miqtë e familjes, u sollën sikur të mos dinin asgjë për historinë tragjike që lidhte babain e tij të ndjerë me Vladimir Putin.

Shikoni trailerin e serialit të ri për vrasjen e Litvinenkos:

“Rreth mesit të tetorit, pothuajse një muaj pasi Putin shpalli rekrutim të pjesshëm në Rusi, urokitën në derën e apartamentit të listuar si rezidenca ime zyrtare. Miqtë e familjes që jetojnë atje hapën derën dhe panë para tyre dy oficerë të komandës ushtarake ruse të cilët kërkuan të dinin nëse isha në shtëpi. Ata u informuan se kisha 20 vite pa shkelur aty”, shkruan 28-vjeçari.

Në artikullin e tij, Anatoly Litvinenko i referohet edhe serialit të ri televiziv britanik që tregon ngjarjet tronditëse që rrethojnë historinë e helmimit të babait të tij nga xhelatët rusë.

Seriali ITV me titull “Litvinenko” do të shfaqet premierë më 15 dhjetor dhe në rolin kryesor luan karizmatiku David Tennant. Skenari i shfaqjes u bazua në intervistat me oficerët e Policisë Metropolitane të Londrës që drejtuan hetimin, dhe si Anatoly ashtu edhe nëna e tij, Marina, besojnë se është një tregim besnik i ngjarjeve që çuan në vrasjen e Litvinenkos.

Lini një Përgjigje