Trump, thirrje për zhberjen e Kushtetutës amerikane

4 Dhjetor 2022, 17:11Bota TEMA

Trump, thirrje për zhberjen e Kushtetutës amerikane

“A i refuzoni rezultatet e zgjedhjeve presidenciale 2020 dhe shpallni fituesin e vërtetë apo dëshironi zgjedhje të reja? Një mashtrim i madh i këtij lloji dhe përmasash bën të mundur shfuqizimin e të gjitha rregullave, rregulloreve dhe neneve, madje edhe ato që gjenden në Kushtetutë”, shkroi ai në rrjetin social Social Truth që themeloi pasi llogaria e tij në Twitter u pezullua, raporton CNN.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates, tha të shtunën se komentet e Trump ishin “anatemë për shpirtin e kombit tonë dhe duhet të dënohen universalisht”.

“Nuk mund ta duash Amerikën vetëm kur fiton”, tha Bates në një deklaratë.

“Kushtetuta e SHBA është një dokument i shenjtë që për më shumë se 200 vjet ka garantuar se liria dhe sundimi i ligjit mbizotërojnë në vendin tonë të madh. Kushtetuta bashkon popullin amerikan – pavarësisht nga partia – dhe liderët e zgjedhur betohen se do ta mbështesin atë.

Është monumenti i fundit për të gjithë amerikanët që dhanë jetën për të mposhtur despotët egoistë që shpërdoruan pushtetin e tyre dhe shkelën të drejtat elementare”, tha ai.

6 Komente

  1. E
    E verteta tjeter

    Trump , eshte Sali Berisha i Amerikes......

    1. F
      Fak Saliun

      Me moterqir burre nuk ka!

      1. s
        salih bin ladn

        Jepi tramp qija nenen amerikes se keshtu si e ke nis shpjte ke per ta ba si afganistanin Tramp beje siq po bej une shqiperine

        1. P
          Populli

          Kaq poshte te kete rene fryma e demokracise amerikane saqe te pranoje ta poshteroje ky aventurieri Trump? Mallkuar qofshin te gjithe amerikanet nese e lene SHBA-ne ne dore te ketij amorali e imorali te paskrupull per te cilin politika eshte instrument personal dhe grate jane instrumente banje....

          1. F
            Fshatari

            Shume sot skane nevoje per fakte apo te lexojne vete. Thjeshte pranojne cdo gje sipas botkuptimit te tyre. Ne rrastin konkret Trump tha dicka tjeter. Tha se nqs se zgjedhjet vidhen sic u vodhen, kushtetuta ska me kuptim sic e krijuan baballaret e USA. Democraci do te thote qe populli zgjedh perfaqesue dhe keta pergjigjen dhe japing llogari elektoratit qe e zgjedh. Tani ju kuptoni e para se ne shume vende te botes demokracia eshte thjeshte fasade dhe Shqiperia e para. Ne USA me Biden( matuf) demokracia ka vdekur dhe me te kushtetuta. Shiko gjithashtu Covid qe eshte e drejtuar nga Gates dhe u jep urdhera gjithe botes. Ku eshte demokracia ketu? Ku eshte zeri i popullit? Ata qe bertasi demokraci, demokraci jane pikerisht armiqte e demokracise. Cdo dite me 100 mashtrime Dem perpiqen ta kthejne ne leter higjenike. Eshte me mire te mos kesh kushtetute sesa te kesh dhe te mos ket vlere. Anglia ska kushtetute.. po pastaj?

            1. F
              Fisnik

              Sistemi politik në Amerikë e ka një dobësi përderisa ia mundëson një njeriu si Trapi të rizgjedhet president përkundër qëndrimeve të tij shkatërrimtare.

              Lini një Përgjigje