Rusia del me teori të re mbi origjinën e koronavirusit

5 Gusht 2022, 21:40Bota TEMA

Rusia del me teori të re mbi origjinën e koronavirusit

Ka pasur shumë teori për origjinën e koronavirusit, që kur shpërtheu në qytetin kinez Wuhan, në fillim të vitit 2020, dhe gradualisht u përhap në të gjithë botën. Një javë më parë, dy studime të reja të publikuara në revistën “Science” vendosën origjinën e pandemisë në provincën e Hubeit, në vendin aziatik.

Studiuesit në Universitetin e Arizonës (Shtetet e Bashkuara) pohojnë se kafshët e gjalla që janë shitur atje janë origjina më e mundshme e SARS-CoV-2, pas gjurmimit dhe analizimit të të dhënave të mbledhura. Megjithatë, pavarësisht kësaj, vazhdojnë të ketë hipoteza të reja se nga e ka origjinën virusi.

Rusia, e cila në “luftën e saj të ftohtë” të zakonshme kundër Shteteve të Bashkuara, ka akuzuar amerikanët se qëndrojnë pas koronavirusit që shpërtheu në një pandemi. Ministria ruse e Mbrojtjes pretendon se SHBA-ja është e lidhur me shfaqjen e COVID-it, pasi dyshohet se ka marrë pjesë në një program shkencor që studionte zhvillimin e koronaviruseve te lakuriqët e natës.

Kreu i trupave ruse të mbrojtjes dhe uzinës kimike, Igor Kirillov, pohon se autoritetet amerikane kanë marrë pjesë në teste me koronaviruse të ngjashme me SARS në “Ngjarja 201”, një forum i organizuar nga Qendra Johns Hopkins për Sigurinë e Shëndetit në Tetor 2019.

“Ne po shqyrtojmë mundësinë që Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar (USAID) është e përfshirë në shfaqjen e koronavirusit. Që nga viti 2009, agjencia ka financuar programin Predict, i cili ka studiuar lloje të reja të koronavirusëve në lakuriqët e natës të kapur që bartin këto viruse”, shpjegoi Kirillov.

Për këtë arsye, shton agjencia TASS, përfaqësuesi i lartë rus shton se vendi i tij “ka qenë i detyruar të rianalizojë shkaqet e pandemisë së re të koronavirusit”, krahas analizës së rolit që, sipas tij, biologët ushtarakë të Shtetet e Bashkuara luajtën.

2 Komente

 1. L
  L

  Kjo teori Ka 2 vjet qe qarkullon,Ku eshte provuar qe doktor vdekja fauci Ka sponsorizuar me milina dollar ne laboratorin e wuhanit,dhe duke e ditur shume mire qe kushtet e daljes se virusit NGA KY laborator ishin madhore. KY laborator s Kish shume kushte parandaluese per daljen e ketyre viruseve NGA laboratori ne vende publike,sic dhe ndodhi. Prandaj KY s esht lajm i Ruseve po besohet te jete e vertet. Merruni me fauccin e gates e schwabb. Keta Jane arkitektet e pandemise.

  1. g
   greg

   e gjith bota e di qe amerika esht shkaktari i cfar do lloj krize ne bote, vetem Mero Kokcepi ven sikur nuk e di

   Lini një Përgjigje