Stoltenberg i prerë: Ukraina nuk do të anëtarësohet në NATO gjatë luftës

24 Maj 2023, 17:06Bota TEMA

Stoltenberg i prerë: Ukraina nuk do të anëtarësohet në

Ukraina nuk do të mund të jetë pjesë e NATO-s për sa kohë që lufta vazhdon, tha të mërkurën shefi i aleancës Jens Stoltenberg.

“Unë mendoj se të gjithë e kuptuan se, të bëhesh anëtar në mes të një lufte, nuk është në rendin e ditës,” tha ai në një ngjarje të organizuar nga Fondi Gjerman Marshall i SHBA-së në Bruksel.

“Çështja është se çfarë do të ndodhë kur të përfundojë lufta.”

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky pritet të marrë pjesë personalisht në samitin e ardhshëmtë NATO-s në Vilnius në korrik dhe ka thënë më parë se do të ishte një moment i duhur për një deklaratë politike në lidhje me perspektivën e anëtarësimit të Ukrainës në NATO.

4 Komente

 1. E
  Erdogan

  Ketij i thane Eproret "Cjane keto Brockulla qe thua qe Ukrahina duhet te futet ne Nato". Okey tha."Te gjithe" e kuptuan qe kjo "nuk mund te behet sa lufta vazhdon". Shkaterruat dhe bete krimin me te Madh te Evropes me synimin qe ta shkepusni Ukrahinen nga Mema Rusia. Por nuk e kuptoni se cfare i kini bere atij populli nga nje Idiot i quajture Zelenski. Po me popullin Greke te Qipros dhe pushtimin e tij nga Sulltani Erdogan nuk e kini ne plan "Kesaj here"? You i kini duart me gjak por nuk e "kuptoni" se sa dem i kini bere Evropes.

  1. Z
   Zhvejku

   Leri ato perralla o Stol ne brek, se pranohet apo jo ukraina ne nato, fakti eshte qe ju te natos po luftoni ne ukrain me rusin, vetem se nuk e keni shpallur nga frika e disfates.

   1. S
    Samuela

    Kafshe qe shkateruat nje popull te tere

    1. P
     Prisni se akoma nuk keni pare gje.

     Manikini Stoltenberg, Ukraina eshte edhe me pertej NATO-s e cila eshte e pranishme de jure dhe de facto ne kete lufte. Ukraina edhe po te ishte "zyrtarisht" pjese e saj nuk do te merrte kurre kaq shume ndihma ne miliarda e miliarda dollar. Jane 56 shtete qe kane vene ne dispozicion cdo gje, arme, teknologji para, stervitje jo se u dhimbset Ukraina por duan te mposhtin dhe shkaterrojne Federaten Ruse. NATO me te keqperdorurin gjysem-cifutin kar-agjozin Zelenki kane kryer genocid ne popullaten ruse qe jeton ne Ukraine dhe me tej kane shkateruar kete shtet qe e kane mish per top. Ukraina do te shperbehet eshte shtet artificial pa histori, ka lindur ne 1991, Kievi ka qene kryeqyteti i pare i Perandorise Cariste.

     Lini një Përgjigje

     Blog Tema